Reklama

Jakie są skutki zbyt długiego siedzenia?

Ostatnie badania pokazują, że długie godziny, które spędzamy w pozycji siedzącej mają negatywny wpływ na zdrowie i przyczyniają się do skrócenia długości naszego życia. „Osiadły” styl życia skutkuje zaburzeniem metabolizmu, wzrostem ryzyka zachorowania na cukrzycę i choroby serca, problemami ze stawami. Czy jednak w obecnej rzeczywistości, kiedy zawody związane z pracą przy komputerze są najbardziej popularne, a najchętniej wybieraną formą relaksu jest siedzenie przed telewizorem możliwe jest, by uchronić swój organizm przed skutkami długotrwałego siedzenia? Jakie są skutki braku ruchu przez wiele godzin? Oto niektóre z nich:

Krótsze życie

Raport z badań opublikowanych na łamach American Journal of Epidemiology pokazuje, że u osób, które dziennie spędzają w pozycji siedzącej 6 godzin lub więcej, ryzyko zgonu w ciągu najbliższych 13 lat jest o 40% większe niż w przypadku osób, które w pozycji siedzącej spędzają 3 godzinny dziennie.

Ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych

Australijscy naukowcy wiążą zbyt długi czas siedzenia ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia cukrzycy i chorób układu sercowo-naczyniowego. Godziny spędzone w pozycji siedzącej zwiększają poziom trójglicerydów, czyli złego cholesterolu oraz zmniejszają wrażliwość na działanie insuliny.

Reklama

Ponadto badania przeprowadzone przez Men’s Health i opublikowane w Medicine & Science in Sports & Exercise pokazują, że u osób, które większość dnia spędzają w pozycji siedzącej ryzyko wystąpienia zawału serca wzrasta o 54%.

Zakrzepica

Wielogodzinne przebywanie w jednej pozycji jest jedną z głównych przyczyn tworzenia się zakrzepów w żyłach głębokich. Zakrzepica jest groźną chorobą, która może doprowadzić do śmierci, tym bardziej warto wstać z krzesła od czasu do czasu i pozwolić krwi na swobodny przepływ.

Depresja

Siedzący tryb życia negatywnie wpływa nie tylko na nasz stan fizyczny, ale także psychiczny. Badania potwierdzają, że osoby, które dziennie spędzają kilka godzin przed komputerem są bardziej narażone na wystąpienie depresji. Rozdrażnienie, rozleniwienie, a także brak motywacji do aktywności fizycznej po pracy to częste skutki wielogodzinnego siedzenia za biurkiem.

Nowotwór

Dr Christine Friedenreich z Alberta Health Services - Cancer Care w Kanadzie przeprowadziła badania, z których wynika, że w przypadku 43 000 pacjentów cierpiących na raka jelita grubego i 49 000 pacjentów, u których zdiagnozowano raka piersi, istnieje związek pomiędzy siedzących trybem życia a wystąpieniem choroby. Aktywność fizyczna prowadzi do redukcji marketów stanu zapalnego, dlatego dr Friedenreich radzi by osoby, których praca wymaga wielogodzinnego siedzenia przed komputerem zadbały o regularne przerwy – przynajmniej raz na godzinę.

Problemy z nadwagą

Siedzący tryb życia sprzyja szybszemu odkładaniu się tkanki tłuszczowej, ponieważ kalorie nie są zamieniane w energię, lecz właśnie w tkankę tłuszczową. Do tego osłabia mięśnie brzucha i sprawia, że to właśnie tam odkłada się najwięcej zbędnej masy tłuszczowej.

Problemy z kręgosłupem

Schorzenia kręgosłupa to problem, którego obawiają się wszyscy ci, których w pracy przykuci są do krzesła. Kiedy siedzimy, dolna część pleców bierze na siebie ciężar z górnej połowy ciała, przez co odcinek lędźwiowy jest cały czas nadmiernie obciążony. Taka postawa osłabia też mięśnie i więzadła utrzymujące kręgosłup w prawidłowej pozycji, co prowadzi do zmian zwyrodnieniowych.

Podczas pracy przy biurku należy zadbać o komfort kręgosłupa. Należy co jakiś czas wstać i porozciągać się, używać specjalnej poduszki korekcyjnej, a po pracy, raz na jakiś czas, wybrać się na basen.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy