Jakie właściwości lecznicze ma aronia?
Aronia nie cieszy się zbytnim uznaniem smakoszy. Jest kwaśna, specyficzna w smaku, niewiele osób chce się nią zajadać jak np. porzeczką czy jagodami. To duży błąd, ponieważ te czarne, nieco cierpkie owoce mają w składzie substancje (flawonoidy, antocyjany), które mogą chronić przed wieloma chorobami. Jakimi? Tego dowiesz się z dalszej lektury.
Obniża ciśnienie: już po 6 tygodniach zażywania wyciągu z owoców u osób z nadciśnieniem zauważono spadek ciśnienia.
Aronia zapobiega też osadzaniu się blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. Owoce te są również źródłem rutyny wzmacniającej naczynka krwionośne, zapobiegając ich pękaniu.
Pij 30 ml soku 3 razy dziennie przed posiłkiem przez miesiąc. Profilaktycznie zaleca się picie szklanki soku 2 razy dziennie przez 3 tygodnie.
Dobra na odporność. Zawiera ona bowiem wiele witamin (A, C, P, E) i minerałów: magnez, potas, fosfor, krzem. Dlatego osoby jedzące aronię nie chorują na anginy i przeziębienia.
Substancje zawarte w aronii naprawiają też szkody wyrządzane przez wolne rodniki w komórkach i tkankach. Chronią przed nowotworami i opóźniają procesy starzenia. Chronią także nasze oczy.
Aronia obniża poziom cukru we krwi. Sok i inne przetwory z tych owoców są więc wskazane dla cukrzyków i osób zagrożonych tą chorobą.
Owoce te chronią też przez zaparciami, bo pobudzają pracę jelit. Wykorzystaj więc pozostałości po soku, czyli wytłoki. Ususz, jedz go z jogurtem i owocami.
Jak zrobić sok? Wrzuć do sokownika (parownika) 1 kg owoców i 30 dag cukru. Podgrzej, aż owoce puszczą sok. Wlej do słoików i pasteryzuj.
Możesz też 1 kg aronii posypać warstwą liści wiśniowych. Zalej 1,5 litra wody, aby przykryć owoce. Gotuj 20 minut od chwili zagotowania. Potem odcedź sok, wlej sok z 2-3 cytryn i 1 kg cukru. Wymieszaj, zagotuj. Przelej do butelek lub słoiczków i pasteryzuj kilka minut.