Jakie zioła powinny znaleźć się w domowej apteczce?
W dzisiejszych czasach, gdzie mamy łatwy dostęp do leków na niemal każdą dolegliwość i chorobę, zaczynamy doceniać domowe sposoby leczenia, stosowane przez nasze babcie i prababcie. Leki maja wiele skutków ubocznych, a ich długotrwałe stosowanie może przynieść więcej szkód niż korzyści. Dodatkowo nie każdy może stosować wszystkie leki. Na niektóre możemy być uczuleni, inne będą źle wpływać na nasz organizm. W takich chwilach skłaniamy się ku ziołolecznictwu. Jest to znacznie bezpieczniejsza metoda leczenia, posiadająca niewiele skutków ubocznych, a jednocześnie niezwykle skuteczna. Wystarczy poznać tajemnice ziół i rozróżniać które pomoże na jaką dolegliwość.
Melisa, inaczej zwana melisą lekarską lub cytrynowym zielem, jest najbardziej popularnym ziołem, polecanym na bezsenność, uspokajającym i łagodzącym stany lękowe. Nie jest to jednak koniec jej możliwości. Melisę można używać również na wiele innych dolegliwości, między innymi problemy z trawieniem, łagodzi bóle miesiączkowe czy zmniejsza mdłości podczas ciąży, zapobiega miażdżycy, poprawia pamięć i koncentrację, a jej przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe działanie leczy opryszczkę i łagodzi bolesne ukąszenia owadów. Znalazła również szerokie zastosowanie w kosmetyce. Używaj płukanki jako tonika oczyszczającego i łagodzącego skórę lub płukanki do suchych włosów.
Mięta kojarzy się wszystkim z herbatką na problemy trawienne. I rzeczywiście jest w tej dziedzinie niezawodna. Jednak to nie są wszystkie jej możliwości. Miętę możesz stosować również w leczeniu chorób wątroby i dróg żółciowych, olejek miętowy łagodzi kaszel i oczyszcza zatkany nos, a także łagodzi bóle głowy. Herbatka miętowa orzeźwi cię również w upalny dzień. Cudowne właściwości mięty można również zastosować w kosmetyce, do produkcji płukanek do włosów, czy oczyszczania skóry.
Kolejnym niezbędnym w domowej apteczce ziołem jest szałwia. Jej właściwości są znane przede wszystkim osobom z problemami jamy ustnej. Płukanki łagodzące stany zapalne dziąseł czy wzmacniające zęby są właśnie na bazie tego zioła. Stosuj również płukanki na ból gardła, a herbatki pomogą złagodzić uderzenia gorąca, oblewające nocą poty i gorączkę.
Kolejnym super składnikiem z doniczki jest tymianek. Ma on właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, dlatego idealnie sprawdzi się podczas kaszlu, zapalenia gardła czy oskrzeli. Wykorzystywany jest również podczas problemów z układem pokarmowym. Podrażnienia żołądka czy jelit i łagodzi dolegliwości wątrobowe. Niestety tymianek nie jest dobrym rozwiązaniem dla kobiet w ciąży. Może powodować wady rozwojowe płodu lub przedwczesne skurcze macicy.