Karczochy: Działają jak lek i doskonale odchudzają
Przyciągające wzrok egzotycznym wyglądem karczochy nie bez przyczyny cieszą się dużym uznaniem wśród dietetyków i osób chcących pozbyć się zbędnych kilogramów. Skutecznie przyspieszają metabolizm, zapobiegają napadom głodu, spalają tłuszcz, a w dodatku są niskokaloryczne. Co ciekawe, wspieranie odchudzania tylko otwiera imponującą listę ich dobroczynnych właściwości. Badania potwierdziły, że karczochy doskonale regenerują wątrobę, oczyszczają organizm z toksyn, opóźniają starzenie, wspierają pracę serca, zapobiegają miażdżycy, obniżają poziom złego cholesterolu i wspierają leczenie cukrzycy. Przyjrzyjmy się im bliżej, bo naprawę warto.
Pochodzące z rejonów Morza Śródziemnego i należące do rodzin astrowatych karczochy zostały zauważone i docenione już przez cywilizacje starożytne. W leczeniu rozmaitych dolegliwości trawiennych i schorzeń wątroby z powodzeniem wykorzystywali je choćby Rzymianie. W kolejnych wiekach lista odkryć wskazujących na dobroczynny wpływ karczochów na zdrowie pęczniała w imponującym tempie. Obecnie największą sławą cieszą się przede wszystkim ze względu na swoje zdolności odchudzające.
Dlaczego karczochy leczą?
Lecznicze właściwości karczochy zawdzięczają bogactwu witamin i składników mineralnych. Znajdziemy w nich między innymi witaminę A, C, E i K, niacynę, kwas foliowy, kwas pantotenowy, ryboflawinę, tiaminę, żelazo, potas, magnez, mangan, fosfor, selen, miedź, cynk, sód i wapń.
Rosnąca popularność karczochów ma swoje źródło w ich zdolnościach odchudzających. Stanowią one przede wszystkim doskonałe źródło białka, ale także cynaryny, inuliny, kwasu chlorogenowego i niacyny, które dobroczynnie wpływają na nasz układ trawienny. Cynaryna nie tylko wspiera metabolizm, ale też reguluje - kontrolując hormony - poziom cukru we krwi. Inulina dba o uczucie sytości, zapobiega napadom głodu i dobroczynnie wpływa na nasze jelita. Z kolei kwas chlorogenowy pomaga pozbyć się nagromadzonych węglowodanów i tłuszczów w organizmie, a niacyna przyspiesza metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej.
Karczochy a serce i wątroba
Karczochy wyjątkowo dobroczynnie wpływają na nasze serce i cały układ sercowo-naczyniowy. Obniżając poziom złego cholesterolu - LDL skutecznie minimalizują ryzyko powstawania miażdżycy. Zawarta w nich cynaryna skutecznie wspomaga też regenerację wątroby, wspiera detoksykację organizmu, usuwając z nich wszelkie toksyny, jak i wspiera pracę układu pokarmowego, eliminując wszelkie zaburzenia trawienne i minimalizując ryzyko pojawienia się zespołu jelita drażliwego.
Karczochy mają niski indeks glikemiczny i regulują poziom cukru we krwi, dlatego jedzenie ich zalecane jest również osobom zmagającym się z cukrzycą. Przeprowadzone badania wskazały ponadto, że z uwagi na bogactwo antyoksydantów hamują rozwój wolnych rodników, dzięki czemu opóźniają proces starzenia i mogą skutecznie przeciwdziałać powstawaniu nowotworów.
Karczochy a problemy skórne
Właściwości karczochów docenili też dermatolodzy i producenci kosmetyków. Zawarta w nich cynaryna sprawia, że działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, dlatego wyciąg z nich z powodzeniem można stosować w leczeniu trądziku, łuszczycy, egzemy, pokrzywki czy łojotokowego zapalenia skóry.