Reklama

Kawa na zapomnienie

Zdarza ci się zapomnieć, co właśnie miałaś zrobić lub jak się nazywa przedmiot, który widzisz? Jeśli tak, to pomyśl o odstawieniu kawy.

Naukowcy odkryli, że filiżanka kawy, dzięki której budzimy się, może w istocie przyczynić się do obniżenia naszych zdolności umysłowych. Prócz tego, że kofeina poprawia koncentrację, może wpływać na dostępność informacji gromadzonych w komórkach mózgowych.

Kofeina wpływa stymulująco na krótkotrwałą pamięć, jeśli sprawa dotyczy informacji związanych bezpośrednio z aktualnym ciągiem myśli, lecz jeśli informacja tego nie dotyczy kofeina osłabia działanie pamięci krótkotrwałej. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których mamy coś na końcu języka.

Reklama

Jeśli kofeina ma dwutorowe działanie, to czym wspomagać umysł, by zachował swą świeżość i sprawność przez długie lata? Odpowiedź jest prosta: produktami z soi, czarnymi jagodami, witaminą C, truskawkami i szpinakiem.

A jednak kawa należy do najpopularniejszych napojów w świecie. Co roku wypijamy łącznie 400 mld filiżanek czarnego napoju. Mężczyźni piją więcej kawy niż kobiety (średnio 1,7 filiżanki w stosunku do 1,5 filiżanki).

Tureckie prawo zezwala kobiecie na rozwód, gdy mąż nie zaspokaja jej dziennego zapotrzebowania na kawę. Z kolei Japonki słyną z tego, że w trosce o gładką, pozbawioną zmarszczek skórę, zażywają kąpieli z wyciągiem z ziaren kawy i ananasa.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kofeina | kawa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy