Reklama

Koper włoski na dolegliwości trawienne, problemy kobiece i afty

Koper włoski największą sławę zawdzięcza swoim zdolnościom pozwalającym łagodzić dolegliwości trawienne, ale na tym nie kończą się jego lecznicze możliwości. Pomaga skutecznie pozbyć się nieprzyjemnego oddechu i wspiera walkę z aftami, przynosi ulgę przy zapaleniu oskrzeli, a także koi dotkliwe kobiece bóle towarzyszące menstruacji. Ponadto znajduje zastosowanie w terapii krępującej dolegliwości u pań, spowodowanej nadmiarem hormonów męskich i objawiającej się nadmiernym owłosieniem, zwłaszcza w okolicach twarzy. Dlaczego jeszcze warto sięgać po koper włoski? Jak często można go stosować? Sprawdźmy!

Koper włoski: Co nieco o roślinie

Koper włoski doceniany był kuchni i w medycynie naturalnej już od czasów starożytności. W celach kulinarnych używa się zarówno jego aromatycznych bulw, jak i całych łodyg oraz nasion. Zielarze wykorzystują w celach leczniczych także suszone owoce, które stanowią bardzo bogate źródło witaminy C oraz potasu, a tym samym wyjątkowo dobroczynnie wpływają na nasze serce, obniżając ciśnienie krwi i minimalizując ryzyko uszkodzeń naczyń krwionośnych.

Jakich innych cennych składników dostarczy nam jeszcze koper włoski? Przede wszystkim tiaminy, ryboflawiny, niacyny, witaminy B6, kwasu foliowego, witamin A, E i K oraz minerałów, takich jak: wapń, żelazo, magnez, fosfor, sód i cynk.

Reklama

W jakich dolegliwościach pomoże nam koper włoski?

Starożytni Grecy i Rzymianie sięgali po koper włoski przede wszystkim wówczas, gdy chcieli zniwelować kolki, bóle głowy i rozmaite choroby skóry. Dziś ta cenna roślina znajduje zastosowanie głównie (ale nie tylko) przy uporczywych dolegliwościach układu pokarmowego. Herbatka z owoców kopru włoskiego to bodaj najpopularniejszy naturalny sposób na wzdęcia oraz na kolkę u niemowląt. Ale po kolei.

Koper włoski a dolegliwości układu pokarmowego

Nie bez przyczyny po koper włoski sięga się przy rozmaitych dolegliwościach układu pokarmowego. Sporządzany na jego bazie napar pobudza wydzielanie żółci i reguluje perystaltykę jelit, a tym samym przynosi ulgę przy uporczywych bólach brzucha, uczuciach przepełnienia, wzdęciach oraz zaparciach. Zostało też już wspomniane, że przynosi ulgę w dziecięcych przypadłościach, takich jak kolka.

Koper włoski a przeziębienie

Koper włoski to również sprawdzony lek na przeziębienie. Praktyka pokazuje, że wykazuje zdolności napotne i przeciwgorączkowe. Co więcej, olejek koprowy śmiało może zastąpić preparat wykrztuśny i przynieść ulgę przy schorzeniach górnych dróg oddechowych, między innymi przy zapaleniu oskrzeli. Jak to możliwe? Zawarte w koprze substancje rozrzedzają wydzielinę oskrzelową i stymulują ruchy rzęsek, ułatwiając tym samym odkrztuszanie.

Koper włoski a dolegliwości kobiece

Po koper włoski powinny sięgać często i chętnie kobiety w okresie menstruacji. Dlaczego? Bo obniżając poziom estrogenów we krwi, pomaga pozbyć się nadmiaru wody z organizmu i zmniejsza ryzyko pojawienia się uporczywego bólu głowy oraz mdłości. Jest wykorzystywany również w leczeniu krępującej dolegliwości u pań, spowodowanej nadmiarem hormonów męskich i objawiającej się nadmiernym owłosieniem, zwłaszcza w okolicach twarzy.

Koper włoski a nieprzyjemny zapach z ust i afty

Zmagasz się z problem nieprzyjemnego zapachu z ust? I w tym przypadku powinieneś wykorzystać leczniczą moc kopru włoskiego. Kuracja polegająca na żuciu co najmniej kilka razy dziennie paru suszonych ziaren pomaga zredukować wstydliwy problem. Ponadto, żując roślinę możemy również niwelować stany zapalne jamy ustnej oraz pozbyć się dokuczliwego i nierzadko bardzo bolesnego problemu z aftami.

Koper włoski: Przeciwwskazania

W stosowaniu kopru włoskiego należy oczywiście zachować umiar, czyli sięgać po niego nie dłużej niż dwa razy w tygodniu. W przeciwnym wypadku możemy narazić się na działania niepożądane. Większe dawki mogą wywołać odurzenie, drgawki oraz podrażnienia żołądka i jelit.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: koper włoski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy