Kuracje na wrzody żołądka
Jeśli chcesz uniknąć uporczywych dolegliwości towarzyszących wrzodom, warto przestrzegać co najmniej kilku zasad. Jakich konkretnie? Jadać lekkostrawne posiłki, najlepiej o tych samych porach, unikać smażonych wędzonych i marynowanych potraw, zrezygnować z ostrych przypraw czy cebuli, nie łączyć owoców z warzywami i białkami oraz, rzecz jasna, nie pić kawy na czczo. Konsekwencją nietrzymania się reguł może być zgaga, wzdęcia czy bóle brzucha. W terapii wrzodów pomogą też w pełni naturalne lecznicze napoje. Wszystkie potrzebne wskazówki znajdziesz poniżej.
Na wrzody żołądka sok z kapusty
Jeśli zmagasz się z dokuczliwymi bólami towarzyszącymi wrzodom żołądka, warto sięgnąć po sprawdzony, babciny sposób, czyli sok z kapusty. Wyjątkowo zbawiennie wpływa na nasz organizm i stymuluje procesy trawienne.
Jak go najlepiej zastosować? Receptura jest bardzo prosta. Jedną łyżkę świeżego soku z kapusty rozcieńcz sześcioma łyżkami ciepłej wody. Pij małymi łykami, najlepiej pół godziny przed posiłkiem. Kuracja powinna trwać co najmniej pięć tygodni. W jakich ilościach dawkować sok? W pierwszym tygodniu najlepiej jedna szklanka dziennie, w drugim tygodniu dwie szklanki dziennie, w trzecim tygodniu - dwie szklanki dziennie, w trzecim tygodniu - trzy szklanki dziennie, w czwartym tygodniu - dwie szklanki dziennie i w piątym tygodniu jedna szklanka dziennie.
Ten pierwszy przyspiesza gojenie się uszkodzonej błony śluzowej żołądka, a drugi eliminuje bóle brzucha, przyspiesza trawienie i łagodzi już istniejące wrzody.
Jak go najlepiej zastosować? 1/2 łyżki suszonych płatków kwiatu nagietka lub rumianku zalej szklanką wrzątku i parz pod przykryciem przez ok. 15 minut. Po odcedzeniu pij trzy razy dziennie po 1/4 szklanki.
Śluz działa osłonowo na żołądek i dwunastnicę. Chroni je przed szkodliwym działaniem kwasu solnego. Jak go najlepiej zastosować? Dwie łyżki nasion zalej szklanką wrzątku i parz pod przykryciem przez około piętnaście minut. Pij na czczo.
Miód a wrzody żołądka
Na wrzody żołądka leczniczo działa także miód, zwłaszcza miód manuka. Jak go najlepiej zastosować?
Trzy razy dziennie rozpuszczaj łyżkę miodu w połowie szklanki letniej wody i pij dwie godziny przed posiłkiem.