Lato - dobry czas dla kości

Osteoporoza jest chorobą, którą można skutecznie zahamować i leczyć
Osteoporoza jest chorobą, którą można skutecznie zahamować i leczyć 123RF/PICSEL
  • Upewnij się u lekarza, że nie występuje u ciebie zaawansowana osteoporoza - jest, niestety, przeciwwskazaniem.
  • Zadbaj o odpowiednie, sportowe obuwie - amortyzujące obciążenia (ale bez dodatkowego stabilizatora). Jeśli masz stwierdzone płaskostopie, powinnaś zaopatrzyć się w buty, które mają dodatkowe umocnienie od wewnętrznej strony.
  • Zacznij od naprzemiennych marszów i biegów - by przyzwyczaić się do wysiłku.
  • Jest uznawana przez lekarzy za podstawowy i zarazem najlepszy sposób oceny stanu kości. Pozwala sprawdzić, jak dużo składników mineralnych (wapnia, fosforu) zawierają kości i na ile są twarde oraz odporne na uszkodzenia, w tym zgniecenia i złamania. Densytometria umożliwia wykrycie nie tylko samej osteoporozy, ale już zagrożenia nią (tzw. osteopenii) - i to z 10-, 15-letnim wyprzedzeniem! Dzięki temu, w razie niekorzystnych zmian, mamy czas na skuteczną profilaktykę i podjęcie działań, które poprawią stan kości oraz zapobiegną ich złamaniom w przyszłości.
  • Badaniu warto poddać się pierwszy raz po 50. r.ż. Oprócz dojrzałego wieku wskazaniem do jego wykonania mogą być: złamanie kości, także przez osobę z rodziny (matkę lub ojca), jasna karnacja skóry, niedowaga ciała, ale również znaczna nadwaga lub otyłość, palenie tytoniu.
  • Masz prawo do bezpłatnej densytometrii. Przysługuje ci niezależnie od tego, czy występują u ciebie czynniki ryzyka rozwoju osteoporozy (wymienione w punkcie powyżej), czy też nie. Ale jeśli brak jest wyraźnych wskazań, zrobienie go ma sens nie wcześniej, niż po 45. r.ż. Będziesz potrzebowała skierowania od lekarza - rodzinnego, internisty, ginekologa, ortopedy lub reumatologa (nie ma specjalisty zajmującego się odrębnie osteoporozą). Najlepiej, by zlecił badanie szyjki kości udowej lub kręgosłupa lędźwiowego (są najbardziej wartościowe), ewentualnie przedramienia (gdy densytometria jest wykonywana profilaktycznie). Ze skierowaniem należy zgłosić się do poradni leczenia osteoporozy, która ma podpisaną umowę z NFZ na przeprowadzanie densytometrii.
  • Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu: podczas badania dobrze jest nie mieć na sobie żadnych metalowych przedmiotów (np. biżuterii, ale także guzików, suwaków) - pomyśl o tym zawczasu, gdy rano zakładasz garderobę jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią albo leczysz się nowotworowo, poinformuj o tym lekarza (bo densytomeria to badanie radiologiczne).
  • Badanie jest całkowicie bezbolesne. Wykonuje się je za pomocą specjalnego aparatu rentgenowskiego emitującego bardzo małą ilość promieniowania. Najpierw specjalista zmierzy twój wzrost oraz wagę ciała. Następnie zostaniesz poproszona o położenie się na stole pomiarowym, nad którym umieszczone jest ramię aparatu. Badanie trwa 2-3 minuty (jednej okolicy, np. kręgosłupa). W tym czasie postaraj się leżeć nieruchomo.
  • Jeśli korzystasz z usług mobilnej pracowni densytometrycznej, tzw. osteobusu, zwróć uwagę, jakie informacje znajdują się na wyniku. Jeśli zamiast nazwy właściciela aparatu są tam tylko ogólniki w rodzaju "osteobus", potraktuj to jako ostrzeżenie, że aparat może być stary, a wynik nierzetelny - i najlepiej powtórz badanie w poradni leczenia osteoporozy.
  • Gdy po upływie kilku-kilkunastu miesięcy od pierwszej densytometrii lekarz zleci ci badanie kontrolne (np. by sprawdzić, czy farmakoterapia przyniosła skutek), koniecznie postaraj się powtórzyć je na tym samym aparacie. To bardzo ważne, by można było porównać wyniki.
Naj
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?