Łopian: Na co pomaga? Dlaczego warto go stosować?
Łopian spotkać można w wielu miejscach, szczególnie przy drogach i w zaroślach. Rośnie również na terenach zmienionych przez człowieka, takich jak parkingi, place, wysypiska. Dlatego też łopian uznaje się za chwast, często wręcz uciążliwy, gdyż jego kwiaty przyczepiają się do ubrań. Tymczasem wykazuje on nieocenione właściwości lecznicze, przez co od wieków wykorzystywany jest w medycynie naturalnej. Korzeń łopianu ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne. Świetnie radzi obie z bólami reumatycznymi czy schorzeniami układu moczowego. W dodatku wspomaga proces trawienia i oczyszcza organizm z toksyn. W łopianie znajdują się też związki chroniące przed cukrzycą i nowotworami. Łopian chętnie stosowany jest też w naturalnej pielęgnacji, gdyż niweluje choroby skóry i wzmacnia włosy. W czym jeszcze pomoże nam łopian? Sprawdźmy.
Łopian to roślina z rodziny astrowatych powszechnie występująca w Europie i Azji, rozprzestrzeniona także w Ameryce Północnej i Południowej. W Polsce rośnie na terenie całego kraju, jest więc gatunkiem rodzimym. Spotykany jest przy drogach, rzekach, w zaroślach oraz terenach przekształconych przez człowieka – przy torach kolejowych, parkingach, na wysypiskach, hałdach, placach przemysłowych, czy też w sąsiedztwie budynków. Ma duże, sercowate liście i grubą łodygę zakończoną fioletowymi kwiatami zebranymi w koszyczki z haczykowatymi łuskami (dzięki temu przyczepiają się do sierści lub ubrań). Korzeń łopianu wyrasta do 0,5 m długości mocno się rozgałęziając. Jest gruby i mięsisty, ma delikatnie słodkawy smak.
Łopian zbiera się późną jesienią lub wczesną wiosną. Jego korzenie dzieli się na mniejsze kawałki, a następnie suszy się je w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Można z nich zrobić napary, soki, maceraty lub olej. W ich składzie znajdziemy cenne związki o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym, takie jak garbniki, flawonoidy, seskwiterpeny i związki poliacetylenowe. Zawierają również inulinę, substancję regulującą poziom cukru we krwi. W medycynie naturalnej wykorzystuje się także napary z liści łopianu.
Łopian wykazuje szereg korzystnie wpływających na zdrowie właściwości. Przede wszystkim świetnie oddziałuje na układ pokarmowy, gdyż zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, żółci w wątrobie oraz enzymów trawiennych w trzustce. Dlatego też łopian usprawni procesy trawienne i przyswajanie pokarmów. Może także wspomóc leczenie nieżytu żołądka, wątroby i dróg żółciowych. Dodatkowo łopian ma działanie moczopędne, napotne i detoksykacyjne, przez co poprawia metabolizm i usuwa z organizmu toksyny, metale ciężkie czy inne szkodliwe substancje. Stosowany jest w zwalczaniu chorób układu moczowego, np. kamicy nerkowej, a także zaburzeń przemiany materii (szczególnie w okresie przekwitania).
Łopian od dawna wykorzystywany jest jako środek wspomagający leczenie cukrzycy. Zawiera inulinę, która obniża poziom cukru we krwi i zapobiega hiperglikemii. Posiada również kwas arktygenowy wpływający na wzrost produkcji insuliny przez trzustkę. Kolejna zbawienna właściwość łopianu to zawartość antyoksydantów, zwalczających wolne rodniki i działających przeciwzapalnie. Obecne w łopianie lignany łagodzą stany zapalne i uśmierzają ból, dlatego sok i wywary łopianowe pomogą przy schorzeniach reumatycznych, złamania i zwichnięciach. Łopian zmniejsza również ryzyko nowotworu sutka, trzustki i okrężnicy.
Łopian idealnie oddziałuje na stan skóry i włosów. Jego właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne sprawiają, że wykorzystywany jest do walki z chorobami skóry, trądzikiem, wypryskami, łupieżem i świądem skóry. Dzięki antyoksydantom łopian pomaga zachować młody wygląd, niwelując zmarszczki i zapobiegając wiotczeniu skóry. Ponadto olej z łopianu stosowany jest w pielęgnacji włosów, przyspiesza ich wzrost i nadaje im blasku.
Jak stosować łopian?
Świeże lub suszone korzenie łopianu dostępne są w sklepach zielarskich lub ze zdrową żywnością. Można dodawać je do zup lub sosów czy też spożywać samodzielnie. Częściej jednak sięga się po łopianowe soki, napary i herbaty czy też oleje, które również można spotkać w sklepach ze zdrową żywnością. Napar sporządza się z trzech łyżeczek mielonego korzenia łopianu zalanych wrzącą wodą. Pije się go 2-3 razy dziennie. Jeśli chcemy uzyskać sok, wystarczy odcisnąć go z pokrojonych korzeni. Należy stosować go 4 razy dziennie maksymalnie po 60 kropli. Natomiast olejek łopianowy wmasowuje się w skórę głowy, nakłada się na całych włosach i spłukuje po 20-30 minutach.