Reklama

Mącznica lekarska: Naturalny sposób na infekcje i schorzenia układu moczowego

Mącznica lekarska, zwana również niedźwiedzim gronem, największą sławę i uznanie w medycynie naturalniej oraz u urologów zawdzięcza swojemu dobroczynnemu wpływowi na nasz układ moczowy. Skutecznie łagodzi skutki kamicy nerkowej, schorzeń prostaty, białkomoczu, ropomoczu, nocnych moczeń oraz rozmaitych infekcji dróg moczowych. Posiada też zdolności antyoksydacyjne i detoksykacyjne, dlatego okazuje się szczególnie pomocna w zwalczaniu problemów natury dermatologicznej, takich jak stany zapalne czy przebarwienia skóry. Sprawdźmy, dlaczego jeszcze po cenne preparaty na bazie mącznicy lekarskiej warto, choć z umiarem, sięgać.

Mącznica lekarska: Kilka słów o roślinie

Mącznica lekarska należy do rodziny roślin wrzosowatych. Poza Europą można ją spotkać w Azji, Ameryce Północnej i Grenlandii. Najczęściej porasta skraje lasów sosnowych, zarośla, wrzosowiska oraz stoki góry. Jej znakiem rozpoznawczym są zielone, skórzaste liście, białe albo jasnoróżowe kwiaty przypominające dzbanuszki i tworzące grona oraz czerwone owoce bardzo podobne do owoców borówki brusznicy i w smaku przypominające mąkę. Stąd właśnie wzięła się skądinąd ciekawa nazwa rośliny. Mącznica lekarska kwitnie w maju i czerwcu.

Mącznica lekarska: Jak działają jej liście?

Reklama

Surowcem leczniczym są liście mącznicy lekarskiej. Powinny mieć zieloną barwę, gorzkawy smak i nie powinny wydzielać zapachu. Liście rośliny ze stanu dzikiego mogą zbierać wyłącznie osoby posiadające specjalne zezwolenie. W Polsce mącznica lekarska uznawana jest za gatunek zagrożony wyginięciem i objęta została ochroną.

Mącznica lekarska: Co zawiera?

Szerokie spektrum zdolności leczniczych mącznicy lekarskiej mają bezpośredni związek z jej składem. Stanowi bogate źródło glikozydów fenolowych, a przede wszystkim arbutyny, garbników, flawonoidów, kwasów polifenolowych, trójterpenów i soli mineralnych. Szczególnie cenne są arbutyna oraz garbniki, które w moczu ulegają hydrolizie, dzięki czemu powstają związki bakteriobójcze - tak pożądane w leczeniu schorzeń i infekcji układu moczowego.

Mącznica lekarska: Jak działa?

Mącznica lekarska zyskała szczególne uznanie w medycynie naturalnej oraz terapiach stosowanych przez urologów. Cenne składniki zawarte w roślinie sprawiają, że wykazuje działanie:

- przeciwzapalne,

- moczopędne,

- odkażające,

- antyseptyczne,

- ściągające,

- przeciwbakteryjne,

- przeciwbiegunkowe,

- antyoksydacyjne,

- oczyszczające.

Mącznica lekarska: Na co pomaga?

Preparaty na bazie mącznicy lekarskiej wykorzystywane są do leczenia:

- rozmaitych stanów zapalnych i infekcji dróg moczowych,

- zapalenia nerek,

- kamicy nerkowej,

- schorzeń prostaty,

- białkomoczu,

- moczeń nocnych,

- ropomoczu,

- biegunek,

- kolek jelitowych,

- wzdęć,

- zapalenia miednicy,

- zapalenia cewki moczowej,

- zakażeń bakteryjnych dróg moczowych.

Mącznica lekarska: Kiedy kuracja jest skuteczna?

Aby kuracja preparatami na bazie mącznicy lekarskiej okazała się skuteczna, należy zadbać o odpowiednią alkalizację moczu, czyli utrzymywać pH na poziomie powyżej 7. Ten stan pomoże osiągnąć adekwatna i zbilansowana dieta bogata w produkty mleczne i warzywa, a uboższa w cukry proste i produkty mięsne oraz odpowiednie nawodnienie organizmu.

Mącznica lekarska: Przeciwwskazania

Mącznica lekarska, choć bardzo pomocna i przydatna w leczeniu i zapobieganiu infekcjom układu moczowego, nie powinna być stosowana dłużej niż przez siedem dni i nie więcej niż pięć razy do roku. Przedawkowanie grozi skutkami ubocznymi, takimi jak bóle brzucha, nudności, czy szum w uszach. Nie zaleca się także podawania preparatów na bazie rośliny kobietom w ciąży, matkom karmiącym oraz osobom zmagającym się z chorobami i infekcjami przewodu pokarmowego.

Jak sporządzić odwar na bazie mącznicy lekarskiej?

Mącznica lekarska jest oczywiście podstawowym składnikiem gotowych farmaceutyków, które można zakupić w aptece. Lecznicze działanie wykazują także przyrządzane na jej bazie odwary i mieszanki ziołowe.

Potrzebne składniki:

- 2 łyżki stołowe suszonych liści mącznicy lekarskiej

- 1 szklanka wody

Sposób przygotowania:

Suszone liście mącznicy zalewamy wodą i gotujemy przez kilkanaście minut. Na koniec odcedzamy. Dla uzyskania najlepszych rezultatów gotowy odwar należy pić dwa razy dziennie - rano i wieczorem, ale nie dłużej niż przez siedem dni.

Mieszanki na bazie mącznicy lekarskiej

Mącznica lekarska doskonale komponuje się z innymi ziołami, takimi jak skrzyp polny, kwiat lipy, kwiat brzozy, rumianek oraz z liśćmi poziomki. Ziołowe mieszanki pomagają oczyścić drogi moczowe i łagodzą skutki stanów zapalnych pęcherza moczowego.

Jak je przyrządzić?

Wystarczy zalać łyżkę suszonej mącznicy lekarskiej i łyżkę innego z wymienionych ziół wodą, gotować przez kilkanaście minut i odcedzić. Odwar najlepiej pić dwa-trzy razy dziennie maksymalnie przez siedem dni.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy