Marchew: Warzywo uniwersalne
Marchew - warzywo na tyle popularne, że chyba trochę bagatelizowane. Nierzadko zachwycamy się nowościami, nie doceniając wartości tego, co rośnie za przysłowiową miedzą.
Tegoroczna aura ma bardzo niekorzystny wpływ na plony i niewykluczone, że nawet marchew stanie się dobrem luksusowym. Jak dotąd należała do jednych z tańszych warzyw, a w wielu polskich domach, podobnie jak pietruszka, sprowadzona jest jedynie do roli dodatku do niedzielnego rosołu, ewentualnie traktowana jako główny składnik surówki. A przecież jest tyle okazji i sposobów, by serwować marchew.
Odżywcza moc warzywa
Marchew jest skarbnicą witamin i minerałów. Jej kluczowym argumentem jest beta-karoten, przeciwutleniacz, który wzmacnia oczy, skórę i układ immunologiczny. Marchew możemy gotować, smażyć, dusić i zapiekać, jednak najcenniejsza odżywczo zawsze będzie podawana na surowo. Warto też wiedzieć, że w marchwi poddanej obróbce termicznej diametralnie wzrasta indeks glikemiczny, co jest istotną informacją dla diabetyków i osób z nieprawidłowym poziomem cukru we krwi.
Pięć pomysłów na marchew
Krojona w cieniutkie talarki (nożem lub blenderem z taką funkcją) lub kostkę może być składnikiem tak zwanych jednogarnkowych dań obiadowych. Doskonale komponuje się smakowo z ryżem, z naciskiem na czarny i brązowy. Te same krążki, ewentualnie marchew starta na tarce o dużych oczkach, to uniwersalny dodatek do najbardziej wymyślnych sałatek czy dań z makaronem. Krojona w słupki powinna stać na biurku każdego ucznia. Nie tylko dostarczy cennych wartości odżywczych, ale też z uwagi na błonnik wypełni żołądek i utrwali uczucie sytości, dzięki czemu zmniejszy ochotna niezdrowe przekąski.
Sok z marchwi? W latach osiemdziesiątych niemal we wszystkich domach funkcjonował w jedynie słusznym zestawie jako sok marchwiowo-jabłkowy. Dziś, w dobie zachwytu nad zdrowym stylem życia, łączymy marchew z przeróżnymi składnikami. Moja ulubiona wersja, mocno alkaliczna to zestaw: burak czerwony, 3-4 marchewki, 4-5 jabłek, 2 cytryny, kawałek imbiru, pęczek natki lub kilka liści selera, 3-4 ząbki czosnku. Smakuje niepowtarzalnie, pomaga oczyścić i odkwasić organizm. Ważne: sok pijemy najwcześniej dwie godziny po posiłku. Inaczej możemy sobie zafundować zbędne sensacje trawienne.
Surówka z marchewki? Dlaczego nie wzbogacić tradycyjnego zestawu marchew-jabłko o dodatkowe składniki? Proponuję dodać selera korzeniowego, a całość skropić sokiem z cytryny. Można też posypać to trio czarnuszką i ziarnami słonecznika.
Moc koloru
Marchew może być tajną bronią w walce o zaostrzenie apetytu u dzieci i seniorów. Nie od dziś wiadomo, że smakuje nam to, co nam się podoba. Marchew dzięki swej niepowtarzalnej barwie dopełnia i ożywia kolorystykę serwowanych dań. Wystarczy rozłożyć na talerzu kawałki świeżej sałaty, rozsypać marchewkowe talarki, dodać ugotowany ryż naturalny lub brązowy i ćwiartki ugotowanych jaj. Całość oprószyć czosnkiem niedźwiedzim albo lubczykiem. Taką kompozycją zdecydowanie łatwiej podbijać żołądki tych, którzy nie uskarżają się na nadmierny apetyt.
Ewa Koza, mamsmak.com