Martwisz się, że masz kłopoty z sercem? To nie musi być groźne
Nawet jeśli dokuczają ci niepokojące objawy, jak kłucie w okolicy serca czy zaburzenia jego rytmu, nie musi to oznaczać choroby wymagającej leczenia.
To zrozumiałe, że takie objawy budzą lęk. Pierwsze, co nam przychodzi do głowy, to choroby serca. Ale te symptomy towarzyszą zwykle niegroźnemu wypadaniu płatka zastawki mitralnej (zapobiega cofaniu się krwi z lewej komory serca do lewego przedsionka). Ma je ok. 40 proc. kobiet po 40-tce!
Często chorują panie wysokie i szczupłe. Jeśli oprócz kłucia i zaburzeń rytmu serca masz również:
- duszności
- kołatanie serca
- zawroty głowy
- uczucie niepokoju
- bóle w klatce piersiowej
poproś lekarza POZ o uważne osłuchanie stetoskopem (doświadczony lekarz usłyszy zmiany). Lekarz może też skierować cię na badania wykluczające inne schorzenia serca, czyli:
- echo serca (USG), EKG, holter, badania krwi (morfologia i elektrolity), test wysiłkowy.
Poczujesz się lepiej, jeśli będziesz miała dowód "na piśmie", że to nic poważnego.
Jak złagodzić objawy?
Pomogą preparaty magnezu, beta-blokery i leki uspokajające. Czasem wystarczają nawet te bez recepty. Ale to lekarz powinien zdecydować, które leki i w jakiej kolejności zastosować.
- Staraj się unikać gwałtownych zmian pozycji.
- Rano, po przebudzeniu, przeciągnij się, przekręć na bok i oprzyj na łokciu. Spuść z łóżka najpierw nogi, a potem podnieś górną część ciała.
- Codziennie jedz produkty bogate w magnez (ok. 100 g): awokado, jarmuż, botwinę, szparagi, grejpfruty, banany, figi oraz orzechy (garść).
- Pij ok. 2 litrów wody dziennie (małymi łykami).
Jak dbać o serce?
Niezależnie od tej niegroźnej dolegliwości dbaj o siebie, by nie przegapić poważniejszej choroby serca, bo u kobiet dają one nieco inne objawy niż u panów i zwykle są bagatelizowane.
- Badaj poziom estrogenów Jeśli skończyłaś 50 lat, raz w roku poproś o to lekarza POZ, bo niedobór estrogenów zwiększa ryzyko chorób serca.
- Po menopauzie badaj poziom hormonów dwa razy w roku.
- Dbaj o prawidłową wagę i ruszaj się. Ustal ją z lekarzem i jej nie przekraczaj.
- Codziennie idź na półgodzinny spacer.
- Ureguluj ciśnienie Mierz je zawsze podczas wizyty u lekarza POZ (minimum raz na kwartał). Często bowiem nadciśnienie nie daje odczuwalnych objawów.
- Jeśli masz nadciśnienie, regularnie stosuj leki (nie tylko wtedy, gdy poczujesz się gorzej).