Reklama

Maść cynkowa – tani i skuteczny hit z apteki

O skuteczności cynku wiedzieli już Egipcjanie, a wytwarzany z niego proszek stosowali jako remedium na dolegliwości skórne. Współcześnie nadal docenia się jego szerokie zastosowanie, a jednym z najbardziej znanych jest maść cynkowa. To powszechnie dostępny oraz niezwykle tani preparat apteczny, uznawany za niezbędnik w wielu domach. Co wpływa na dobroczynne działanie maści i dlaczego jest tak popularna? Dowiedz się już teraz.

Właściwości cynku

Cynk wykorzystuje się w branży farmaceutycznej oraz kosmetycznej, m.in. przy produkcji podkładów, pudrów, zasypek i kosmetyków przeciwsłonecznych. Stanowi główny składnik maści cynkowej. Jest nierozpuszczalny, ale w połączeniu ze specjalnymi środkami tworzy na ciele powłokę ochronną.

Uważa się go za niezbędny składnik wpływający na stan skóry, włosów i paznokci. Jego niedobór może skutkować osłabieniem odporności, spadkiem libido oraz mniejszym apetytem. Deficyt cynku w diecie wpływa także na problemy z pamięcią.

Maść cynkowa - zastosowanie

Maść ma białą konsystencję i jest bezwonna. Charakteryzuje się działaniem wysuszającym, ściągającym oraz antyseptycznym. Najczęściej stosuje się ją w przypadku nasilenia problemów skórnych, m.in. przy trądziku, otarciach naskórka oraz stanach zapalnych.

Reklama

Dzięki działaniu przeciwzapalnemu skutecznie przyspiesza regenerację naskórka i korzystnie wpływa na gojenie się ran. Często używa się jej do leczenia oparzeń, również tych wywołanych przez promienie słoneczne. Będzie pomocna w przypadku owrzodzeń, stanów zapalnych oraz problemów z nadmierną potliwością.

To sprzymierzeniec w walce z nawracającym trądzikiem. Działając ściągająco, maść cynkowa spowalnia proces namnażania się bakterii, które powodują wysyp niedoskonałości. Przyspiesza leczenie powstałej opryszczki. Stosujemy ją miejscowo na podrażnione miejsce. Lepiej nie nakładać zbyt grubej warstwy produktu, aby nie doprowadzić do nadmiernego przesuszenia,

Kiedy nie stosować maści cynkowej?

Podobnie jak w przypadku innych specyfików, również przed pierwszym użyciem maści cynkowej warto zapoznać się z ulotką od producenta. Z jej stosowaniem powinny wstrzymać się kobiety w ciąży oraz aktywnie karmiące piersią. To także nieodpowiedni wybór dla osób, u których stwierdzono nadwrażliwość na tlenek cynku. Odradza się stosowanie maści cynkowej u dzieci poniżej 3. roku życia. W takiej sytuacji warto wcześniej skonsultować się z lekarzem.

Bezwzględnie nie wolno nakładać maści na żywe rany, z których sączy się płyn lub ropa, a także mocno podrażnioną skórę. Szczególną ostrożność warto zachować przy równoczesnym stosowaniu innych specyfików, np. kwasu salicylowego. Może to doprowadzić do nieprzyjemnych w skutkach reakcji alergicznych i silnych podrażnień. Najlepiej używać jej raz dziennie w porze wieczornej. Przestrzegając kilkudniowej rutyny szybciej pozbędziemy się drobnych zmian, a pierwsze efekty będą widoczne już po jednym użyciu.

Maść i pasta cynkowa - czym się różnią?

Podstawowa różnica tkwi w stężeniu obecnej w obu produktach substancji czynnej. Pasta cynkowa będzie działać znacznie silniej, gdyż zawiera w sobie stężenie tlenku cynku w wysokości aż 25%. W maści cynkowej to zaledwie 10%. Maść cynkowa lepiej sprawdzi się w leczeniu większych powierzchni skóry, z pastą cynkową lepiej uważać i ograniczyć się wyłącznie do stosowania punktowego.

Sprawdź również: Działa jak żelazko na zmarszczki. Włącz siemię lniane do codziennej diety i pielęgnacji

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy