Reklama

Maść tranowa: W czym pomoże? Jak ją stosować?

Maść tranowa to nieco zapomniany środek, którym zachwycały się niegdyś nasze mamy i babcie. Świetnie wspomaga leczenie chorób skórnych, ran i oparzeń. Działa bowiem antybakteryjnie, przeciwzapalnie, a przy tym nawilża i regeneruje naskórek. Szczególnie pomocna może okazać się przy alergiach skórnych, łuszczycy i atopowym zapaleniu skóry. Maść tranowa wykorzystywana jest też w celach kosmetycznych. Idealnie nadaje się do cery skłonnej do trądziku, przesuszonej i łuszczącej się. W maści znajdują się same naturalne składniki, a przy tym preparat kosztuje grosze. Sprawdź, dlaczego warto mieć w swojej apteczce maść tranową i jak ją stosować.

Skład i właściwości maści tranowej

Maść tranowa to naturalny lek przeznaczony do użytku zewnętrznego. Jak wskazuje nazwa, jej bazę stanowi tran – jest go aż 40 proc. Pozostałe składniki pomocnicze to lanolina, parafina i wazelina w różnych proporcjach. Maść zawiera również jod, siarkę, żelazo i fosfor. Tran to olej rybny, który obfituje w nienasycone kwasy tłuszczowe, a także w witaminy A, D i E. Dzięki temu maść tranowa wykazuje działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Oprócz tego silnie nawilża i natłuszcza skórę oraz wspomaga regenerację tkanki naskórka. Preparat wykorzystuje się w leczeniu alergii skórnych, chorób autoimmunologicznych skóry i jako środek przyspieszający gojenie się ran, oparzeń i owrzodzeń. Maść znalazła również zastosowanie w kosmetyce.

Reklama

Lecznicze zastosowania maści tranowej

Dzięki temu, że maść tranowa regeneruje naskórek, warto stosować ją na rany i oparzenia. Środek przyspieszy proces gojenia się i zniweluje uczucie ciągnięcia w miejscu oparzenia. Sprawia też, że blizny są mniejsze. Maść poradzi sobie również z delikatnymi zadrapaniami, nacięciami, zajadami, powierzchownymi ranami, odleżynami i odmrożeniami. Zranienia należy smarować preparatem kilka razy dziennie.

Maść tranowa doskonale nadaje się do łagodzenia objawów różnych chorób, alergii i dolegliwości skóry. Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i nawilżające szczególnie polecana jest w przypadku autoimmunologicznych schorzeń, np. atopowego zapalenia skóry (AZS) czy łuszczycy. W przypadku tej drugiej duże znaczenie ma witamina D, której niedobory wzmagają stany zapalne. Maść tranowa sprawdzi się również jako środek na odparzenia pieluszkowe i ciemieniuchę u dzieci.

Zastosowania maści tranowej w kosmetyce

Maść tranowa stosowana jest również w kosmetyce, dzięki temu, że dobrze radzi sobie z przesuszoną, łuszczącą się skórą. Doskonale nawilża suche usta, łokcie i kolana, a także pękające pięty. Zawarte w maści witaminy A i E sprawiają, że preparat działa także przeciwzmarszczkowo i odmładzająco. Maść tranowa pomaga także zwalczyć trądzik. Właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne sprawiają, że środek niweluje istniejące zmiany. Natomiast nienasycone tłuszcze przywracają równowagę w natłuszczaniu skóry.

Maść tranową można również stosować na włosy i paznokcie. Nakładanie preparatu na skórę głowy wzmacnia kondycję włosów i zapobiega ich wypadaniu. Przyspiesza również ich wzrost. Wsmarowywanie maści w paznokcie chroni je przed rozdwajaniem i łamliwością.

Maść tranowa – stosowanie i przeciwwskazania

Maść tranowa przeznaczona jest do stosowania zewnętrznego i jest bardzo łatwa w użyciu. Wystarczy 1-2 razy dziennie smarować zmienione chorobowo miejsca. Preparat jest całkowicie bezpieczny dla małych dzieci, kobiet w ciąży i matek karmiących. Przeciwwskazaniem do stosowania maści jest nadwrażliwość na którykolwiek z jej składników (najczęściej na parafinę lub lanolinę). Nie należy używać maści w przypadku ran głębokich. Ze względu na to, że maść zawiera olej rybny, jej zapach jest specyficzny, rybi zapach. Najlepiej więc stosować ją na noc. Maść jest łatwo dostępna, można ją kupić w każdej aptece. Jej atutem jest również niska cena, kosztuje zaledwie kilka złotych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: maść tranowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy