Reklama

Reklama

Masz dolegliwości grypopodobne? Co to może znaczyć

Kąpiele w zimnym morzu mogą skończyć się infekcją górnych dróg oddechowych. Wtedy oprócz ogólnego rozbicia i gorączki masz katar, kaszel i ból gardła.

BoreliozaJeśli w trakcie urlopu znalazłaś na skórze kleszcza, objawy grypopodobne mogą być sygnałem boreliozy. Osłabienie, bóle mięśni czy stawów, gorączka i bóle głowy pojawiają się kilka dni po spotkaniu z pajęczakiem.

Co zrobisz sama

Sięgnij po pomoc z apteki. Jeżeli urlop spędzałaś na plaży i nie miałaś kontaktu z kleszczem – w ciągu 2-3 dni powinnaś pozbyć się kłopotów. Na ból głowy i stan podgorączkowy wystarczy ibuprofen.

Katar złagodzą inhalacje z dodatkiem olejku eukaliptusowego, a kaszel – syrop z miodem i imbirem.

Kiedy potrzebny jest lekarz

Gdy ukłuł cię kleszcz nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Zwłaszcza jeżeli masz nie tylko objawy grypopodobne, ale także rumień na skórze. Pojawia się on tam, gdzie ukłuł cię kleszcz i stopniowo się powiększa (stąd nazywany jest rumieniem wędrującym).

Reklama

Przy tak wyraźnych objawach lekarz prawdopodobnie od razu wypisze ci receptę na antybiotyk. Jeśli jednak nie masz rumienia, możesz najpierw dostać skierowanie na badania, np. test Elisa czy test Western Blot, sprawdzające poziom specyficznych przeciwciał w organizmie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje