Reklama

Reklama

Masz nadciśnienie? Słuchaj muzyki!

Dobra wiadomość dla pacjentów z nadciśnieniem! Słuchanie muzyki codziennie przez pół godziny może znacząco obniżyć jego wartości - wynika z badań przedstawionych w tym tygodniu na spotkaniu stowarzyszenia American Society of Hypertension w Orleanie.

Badania wykazały, że u osób z łagodnym nadciśnieniem, które przez miesiąc słuchały zaledwie przez 30 minut dziennie muzyki klasycznej, celtyckiej bądź indyjskich rag, nastąpiła znacząca poprawa. Naukowcy przebadali prawie 50 osób w wieku 45-70 lat, biorących leki na nadciśnienie. 28 z nich słuchało przez pół godziny muzyki "rytmicznie jednorodnej" - klasycznej, celtyckiej lub rag indyjskich (klasyczne indyjskie schematy melodyczno-rytmiczne), jednocześnie wykonując ćwiczenia oddechowe.

Pozostali stanowili grupę kontrolną, która niczego nie zmieniała w swoich dotychczasowych codziennych zajęciach. Po tygodniu od rozpoczęcia eksperymentu i miesiąc później odczyty ciśnienia wykazywały, że górne (skurczowe) ciśnienie krwi znacznie spadło w grupie pacjentów słuchających muzyki.

Reklama

RMF/INTERIA
Dowiedz się więcej na temat: nadciśnienie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje