Reklama

Na co pomaga maść majerankowa? W mig rozprawi się z przeziębieniem

Katar i kaszel to dolegliwości, które potrafią uprzykrzyć życie i utrudnić codzienne funkcjonowanie. Masz wrażenie, że jesienią i zimą wciąż ci towarzyszą, a wizyty w aptece na stałe weszły do twojego harmonogramu? Poznaj potencjał domowej maści majerankowej. Pomoże pozbyć się dokuczliwych objawów związanych z przeziębieniem, ale wykazuje również zbawienne działanie na skórę. Podpowiadamy, jak zrobić domową maść z majeranku i w jaki sposób ją stosować.

  • Choć w przypadku infekcji zawsze należy skonsultować się z lekarzem, istnieją domowe sposoby na przeziębienie, które warto wziąć pod uwagę jako element uzupełniający leczniczą kurację.
  • Zalicza się do nich maść majerankowa. Znaleźć ją można w aptece lub przygotować samodzielnie.
  • Okaże się zbawienna przy zatkanym nosie i kaszlu. Pomoże również uporać się z licznymi problemami skórnymi.

Właściwości majeranku docenisz nie tylko w kuchni

Kulinarne zastosowanie majeranku jest zapewne doskonale znane wszystkim miłośnikom gotowania. To nieodzowna przyprawa do mięs i zup, zwłaszcza żuru czy tradycyjnej grochówki. Zaleca się go dodawać zwłaszcza do ciężkostrawnych dań. Majeranek ułatwia trawienie, łagodzi bóle brzucha, wzdęcia i niestrawność. Na tym jednak nie kończą się jego zalety.

Reklama

Z dobroczynnych właściwości leczniczych majeranku korzystała już dawna medycyna ludowa. Z racji tego, że ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, wykorzystywano go również w leczeniu przeziębienia. Zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa i niweluje katar, więc znacząco podnosi komfort, ułatwiając oddychanie. Co więcej, w niepozornej przyprawie znajdują się również witaminy A oraz C, które dodatkowo sprzyjają dbaniu o układ odpornościowy - nasz najlepszy system obronny przed infekcjami.

Te choroby uaktywniają się pod wpływem zimna. Sprawdź, czy chorujesz na którąś z nich

Przepis na maść majerankową

Tego rodzaju specyfiki znaleźć można w ofercie aptek, ale samodzielne przygotowanie domowej maści z majeranku wcale nie jest trudne. Wymaga wyłącznie dwóch składników oraz pewnej dozy cierpliwości. Jak ją zrobić w najprostszym i najbardziej tradycyjnym wariancie?

  • Użyć możesz majeranku suszonego lub świeżego.
  • Wystarczy, że połączysz go z masłem (ważne, aby było naturalne i bez dodatku soli) w proporcji 1:1.
  • Składniki dokładnie utrzyj i odstaw na całą noc w chłodnym miejscu, np. w lodówce.
  • Kolejnego dnia podgrzej całość na małym ogniu - powinna się roztopić.
  • Następnie odstaw do wystudzenia i przeciśnij przez gazę. Maść z majeranku powinna mieć jednolitą konsystencję.

Jak stosować maść majerankową? Nadaje się do użycia, gdy już stężeje. Używaj niewielkiej ilości, nakładając jej cienką warstwę wokół nosa, gdy chcesz udrożnić drogi oddechowe.

Maść majerankowa na przeziębienie: Jak jej używać?

Nie miej oporów przed stosowaniem jej przy pierwszych objawach przeziębienia. Nałożenie jej wokół nosa ułatwi pozbycie się zwłaszcza wodnistego kataru, udrożni drogi oddechowe i pomoże zapobiegać bólowi zatok. Łagodzi podrażnienia na skórze w tej delikatnej okolicy, hamuje również odruch kaszlowy. Zaleca się ją stosować trzy lub cztery razy na dobę. Maść majerankową warto nakładać również na klatkę piersiową lub plecy - najlepiej po wieczornej kąpieli, kiedy nie mamy już w planach wychodzenia na zewnątrz. Zioło zawiera bowiem olejki eteryczne, które mają działanie rozgrzewające.

Trik z cebulą i czosnkiem na katar. Działa natychmiast!

Wpływ maści majerankowej na skórę

Do zalet tego domowego specyfiku zaliczyć można nie tylko skuteczność w walce z przeziębieniem i niski koszt, ale także wszechstronność. Bogaty skład majeranku sprawia, że maść jest w stanie pomóc osobom, które borykają się z rozmaitymi problemami skórnymi.

Przyspiesza gojenie się uszkodzonego naskórka, łagodzi oparzenia i stany zapalne, jest w stanie zmniejszać widoczność blizn. Przez swoje antyseptyczne działanie przysłuży się osobom borykającym się z trądzikiem oraz łuszczycą. Działa kojąco w przypadku ukąszeń owadów, ale także odmrożeń, więc zimą maści z majeranku nie powinno brakować w domowej apteczce.

Nie oznacza to jednak, że jest produktem sezonowym! Przyniesie ulgę również w przypadku poparzeń słonecznych, lecz należy dopilnować tego, by po zaaplikowaniu maści unikać bezpośredniej ekspozycji skóry na słońce.

Polecamy:

Kmin rzymski - silny sprzymierzeniec w walce z otyłością brzuszną

Zbawienne dla wątroby, żołądka i libido. Stosuj razem z miodem

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy