Reklama

Najlepsze metody na zapalenie zatok

Na zewnątrz pada, wieje, mrozi, w domu zaś kaloryfery pracują na pełnych obrotach - gdy przebywamy w tak zmiennych warunkach, łatwo o problemy z zatokami. Zaradźmy im, jak tylko zacznie nam dokuczać katar, ból głowy i uczucie rozpierania twarzy!

Inhalacje

Z sody i majeranku

Idealna na początek infekcji, gdy katar dopiero zaczyna utrudniać nam życie, staje się obfity (ale jest jeszcze wodnisty). Przygotowanie: 1 łyżeczkę sody oczyszczonej i 1 łyżeczkę suszonego majeranku zalej 1 szklanką wrzątku. Stosowanie: Wdychaj opary przez 15 min wieczorem.

Z wapna musującego

Pomoże uporać się z silnym katarem, gdy pod ręką brak innych składników, a w apteczce mamy antyalergiczne tabletki. Przygotowanie: 1 tabletkę rozpuść w 1 szklance wody o temperaturze pokojowej. Odstaw na 5 min. Stosowanie: Wdychaj mgiełkę nosem przez 5 min.

Reklama

Z sześciu superziół

Koniecznie zrób ją, gdy jest ci trudno wydmuchać gęstą, żółtawą lub zielonkawą wydzielinę. Przygotowanie: Zmieszaj w równych częściach suszoną lawendę, melisę, miętę, rumianek, szałwię i tymianek. Odmierz 30 g mieszanki i zalej w misce 2 litrami bardzo gorącej wody. Stosowanie: Wdychaj opary nosem przez 10 min 2-3 razy dziennie.

Sosnowo-świerkowa

Drzewa iglaste pełne są przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych olejków. Wykorzystajmy to! Przygotowanie: 5 drobnych gałązek sosny i 3 świerku zalej 3 litrami gorącej wody. Dodaj 3 krople olejku eterycznego sosnowego. Stosowanie: Przez 5-7 min wdychaj unoszącą się woń przez otwarte usta, a wydychaj nosem. Stosuj 2 razy dziennie.

Z soli

Jej kryształki świetnie trzymają ciepło, które bardzo lubią zatoki. Wtedy rozrzedza się tkwiąca w nich wydzielina i wreszcie możemy wydmuchać nos! Przygotowanie: 1 filiżankę soli gruboziarnistej wysyp na suchą patelnię i ogrzewaj 5-7 min na małym ogniu. Włóż ją do bawełnianego woreczka i owiń małym ręcznikiem. Stosowanie: Trzymaj na czole, dopóki sól nie wystygnie. Rób tak 2 razy dziennie.

Z gorczycy

Brązowe nasionka sprawdzą się równie dobrze, jak kryształki soli. Przygotowanie: 1 filiżankę nasion gorczycy czarnej ogrzewaj 5 min na odwróconej dużej pokrywce ułożonej na garnku z gotującą się wodą (by nie spalić nasion). Stosowanie: Umieszczoną w bawełnianym woreczku trzymamy jak okład z soli.

Napary

Z czarnego bzu

Rozgrzewa organizm i zwalcza zatokowy ból głowy. Wpadające do nozdrzy podczas jego picia ciepłe smużki skutecznie inhalują nos. Przygotowanie 1 łyżkę suszonych kwiatów czarnego bzu zalej 1 szklanką wrzątku, przykryj na 15 min; odcedź. Stosowanie: Pij taki napar nawet 3 razy dziennie.

Różany

Owoce dzikiej róży to skarbnica wit. C, która jest bakteriobójcza i pobudza do pracy układ odpornościowy. Zapobiega zapaleniu zatok. Przygotowanie 1 łyżkę suszonych owoców zalej 1 szklanką wrzątku i przykryj na 5 min; odcedź. Stosowanie: Pij aż do końca wiosny, 3 razy dziennie.

Naj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy