Reklama

Reklama

Najprzyjemniejsze sposoby dbania o serce

Zdrowe serce to długie życie, więc warto uczynić dla niego wszystko, co się da. Zacząć trzeba - tu bez niespodzianek - od profilaktyki, czyli dobrej diety i właściwego trybu życia. Najlepsze jest jednak to, że dbanie o serce nierzadko oznacza robienie tego, co lubisz. Przekonaj się!

Jedz czekoladę

Nawet kilka razy w tygodniu możesz schrupać 2-3 kostki. Ważne, by była czarna, o wysokiej zawartości kakao (powyżej 70 proc.). Ukryte w niej flawonoidy dbają o elastyczność naczyń krwionośnych. Obniżają ryzyko ich zatykania, bo zapobiegają utlenianiu się "złego" cholesterolu. Utleniony ma większą tendencję do formowania złogów.

Wysypiaj się

Reklama

Badanie naukowców z Harvardu (z udziałem 70 tys. pań) wykazało, że długość nocnego wypoczynku wpływa na zdrowie serca. Jeśli śpimy mniej niż 7 godzin, mamy podwyższony poziom hormonów stresu, wyższe ciśnienie i mniej stabilny poziom cukru. To potęguje ryzyko chorób serca, z zawałem włącznie! Przy notorycznym niedosypianiu groźba wieńcówki rośnie aż o 48 proc. Zwiększa się ilość stanów zapalnych i skłonność do wapnienia naczyń. Wysypiaj się. Nie chodzi o odsypianie rano, ale wczesne chodzenie spać.

Zrób w ciągu dnia co najmniej 2 przerwy na herbatę

I zielona, i czarna służą sercu. Holenderscy badacze przyglądali się zdrowiu amatorów herbaty i tych, którzy nie pili jej wcale. Zauważyli, że spożywający dziennie 2 filiżanki naparu rzadziej zapadali na choroby serca i zawały! A przy 3 filiżankach ryzyko chorób serca malało o kolejne 11 proc. Pij herbatę o średniej mocy - za mocna może podnosić ciśnienie i działać odwrotnie.

Codziennie zjadaj pomarańczę

Jest bogata w witaminę C zmniejszającą ryzyko zawału. To samo działanie ma szklanka 100-proc. soku z tego owocu, najlepiej takiego, w którym pływa miąższ.

Przytulaj się często do kogoś, kogo kochasz

Pełna ciepła i poczucia bezpieczeństwa bliskość obniża ciśnienie. Powoduje wyrzut do krwi koktajlu hormonalnego, który jest balsamem dla serca.

***Zobacz także***

Dowiedz się więcej na temat: choroby serca | serce

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje