Nasiona chia: Właściwości i zastosowania
Nasiona chia są skarbnicą wartościowych składników odżywczych. Zawierają więcej kwasów omega-3 niż łosoś i przewyższają mleko pod względem ilości wapnia. Spożywane nawet w niewielkich ilościach wzmacniają serce i chronią przed chorobami układu krążenia. Pomagają też zwalczyć dolegliwości trawienne i wspomagają dobre funkcjonowanie układu nerwowego. Udowodniono, że są niezwykle pomocne w trakcie diet redukcyjnych. Nasiona chia będą efektownym dodatkiem koktajli i deserów, urozmaicą też smak wielu potraw. Sprawdź, jak włączyć je do codziennej diety.
Nasiona chia pozyskuje się z szałwii hiszpańskiej – rośliny od wieków uprawianej w Meksyku i Gwatemali. Aztekowie wykorzystywali ją w medycynie naturalnej. Obecnie największe uprawy znajdują się w krajach Ameryki Południowej, a także w Australii. Nasiona chia cenione są ze względu na nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które występują w najbardziej korzystnych dla zdrowia proporcjach. Chia to także bogactwo witamin i minerałów, przede wszystkim wapnia, żelaza, potasu, cynku, fosforu i magnezu, a także witaminy C i B3. W nasionach szałwii hiszpańskiej znajdziemy też sporo błonnika oraz antyoksydantów.
Nasiona chia rewelacyjnie wpływają na układ krążenia – nienasycone kwasy tłuszczowe obniżają poziom złego cholesterolu oraz trójglicerydów i wzmacniają naczynia krwionośne, a potas reguluje ciśnienie tętnicze krwi. Dzięki temu znacznie zmniejsza się ryzyko powstania złogów miażdżycowych i wystąpienia groźnych chorób serca, takich jak zawał czy udar.
Spożywanie nasion szałwii meksykańskiej zmniejsza także ryzyko nowotworów, w szczególności raka piersi i szyjki macicy. Wszystko dzięki znajdującym się w nich antyoksydantom oraz kwasowi alfa-linolenowemu, który usuwa z organizmu wolne rodniki odpowiedzialne za uszkodzenia komórek ciała. Istnieją jednak przesłanki, że nasiona chia spożywane w dużych ilościach zwiększają w nieznacznym stopniu ryzyko nowotworu prostaty.
Chia wykazują też zbliżone właściwości do nasion siemienia lnianego – świetnie wpływają na żołądek i pomagają zwalczyć dolegliwości trawienne. Ze względu na dużą zawartość błonnika są polecane w trakcie odchudzania – na długo zapewniają uczucie sytości po posiłku, regulują pracę jelit, chronią przed zaparciami i przyspieszają metabolizm. Regulują też wchłanianie cukrów do organizmu, dzięki czemu wspierają pracę trzustki i zmniejszają ryzyko cukrzycy.
Nasiona chia zawierają też substancje cenne dla układu nerwowego, które stymulują pracę mózgu i poprawiają pamięć oraz zdolność koncentracji. U starszych osób chronią przed demencją i chorobami neurologicznymi, takimi jak alzheimer. Świetnie wzmacniają też kości i zęby.
Nasiona chia mają neutralny smak, dzięki czemu pasują do wielu produktów. Warto wiedzieć, że najwięcej cennych właściwości dostarczają, jeśli nie poddamy ich obróbce termicznej. Najlepiej dodawać je do owocowych i warzywnych koktajli, musli, jogurtu naturalnego czy sałatek. Można nimi udekorować również desery i słodkie potrawy, takie jak naleśniki czy racuchy. Z nasion chia warto też przygotować napój popularny w Ameryce Południowej, czyli lemoniadę chia fresca. Do szklanki wody wystarczy wsypać łyżkę nasion chia, dodać dwie łyżeczki miodu oraz wcisnąć sok z jednej limonki lub cytryny, a po wymieszaniu odczekać kilka-kilkanaście minut, aż napój się zagęści. Z nasion szałwii przygotujemy też zdrowe i pożywne śniadanie – wieczorem dwie łyżki chia należy zalać mlekiem sojowym lub migdałowym i zostawić w lodówce na noc pod przykryciem. Ziarna sprawią, że powstanie galaretka, do której rano możemy dodać bakalie, owoce lub płatki śniadaniowe. Chia nadają się również do wypieków i zagęszczania zup oraz sosów, ale w wysokiej temperaturze tracą większość swoich właściwości.