Nasiona pigwy i ich cenne właściwości
Pigwa uznawana jest za jeden z najzdrowszych polskich owoców. Jest pełna witamin i minerałów przez co doskonale wpływa na cały organizm. Jednak jak się okazuje, dużo zdrowsze od samego owocu są nasiona pigwy. Przygotowana z nich nalewka pomoże zwalczyć przeziębienie i grypę, poprawi trawienie i wspomoże leczenie różnego rodzaju stanów zapalnych. Sprawdźmy, jak jeszcze nasiona pigwy wpływają na nasze zdrowie i jak przygotować leczniczą nalewkę na ich bazie.
Pigwa to bogactwo witaminy C. Natomiast w jej nasionach znajdziemy kilkakrotnie więcej tego przeciwutleniacza. Ponadto, nasiona pigwy zawierają witaminy: A, B oraz PP, sporo kwasu foliowego, a także żelazo, miedź, fosfor, wapń i magnez. Trudno się dziwić, że mają tak dobroczynny wpływ na nasze zdrowie.
* pozytywnie działają na układ pokarmowy;
* łagodzą dolegliwości układu trawiennego;
* wspomagają leczenie refluksu oraz nieżytu żołądka i jelit;
* wzmacniają ogólną odporność organizmu;
* wspomagają leczenie stanów zapalnych;
* usprawniają pracę nerek;
* oczyszczają organizm z toksyn;
* pozytywnie wpływają na skórę;
* wspomagają odchudzanie.
By przekonać o pozytywnym wpływie pestek pigwy na nasze zdrowie, warto regularnie pić nalewkę przygotowaną na ich bazie. Oto przepis.
Potrzebne składniki
* około 200 gramów pestek pigwy;
* 250 mililitrów spirytusu (ponad 90 procent);
* 250 mililitrów wody;
* 250 gramów cukru.
Sposób przygotowania
1. Przygotowujemy syrop z wody i cukru. Wodę należy zagotować, dodać cukier i dokładnie mieszać do całkowitego rozpuszczenia. Następnie odstawiamy syrop do ostudzenia.
2. W litrowym słoiku umieszczamy pestki, dodajmy syrop i zalewamy całość spirytusem. Dokładnie mieszamy wszystkie składniki i zakręcamy słoik.
3. Odstawiamy nalewkę na cztery tygodnie. Co kilka dni można delikatnie potrząsnąć słoikiem.