Naturalne sposoby walki ze stresem
Stres ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie: osłabia układ odpornościowy, układ sercowo-naczyniowy, wywołuje agresję, lęki, bezsenność, ma wpływ na rozwój cukrzycy, choroby wrzodowej czy zapalenia stawów. Ciągłe napięcie nie sprzyja kondycji fizycznej, a także psychicznej, dlatego tak ważne jest, by nauczyć się walczyć ze stresem, minimalizować go i kontrolować. Oto kilka sposobów:
Dieta oparta przede wszystkim na żywności przetworzonej, bogata w cukry, węglowodany i niezdrowe tłuszcze to najlepszy przyjaciel stresu. Chipsy, czekolada, fast food - chętnie sięgamy po te produkty w sytuacjach stresowych, a one zamiast poprawić nastrój, pogarszają go. Kondycji układu nerwowego nie sprzyja również picie dużych ilości kawy, mocnej herbaty czy alkoholu.
Lepiej sięgnąć po zdrowe, naturalne przekąski, jak najmniej przetworzone. Warto też pić dużo wody, która pomaga oczyścić organizm z toksyn.
Unikaj toksyn
Źródłem toksyn jest zarówno żywność, jak również środki używane do codziennej higieny (pasty do zębów, dezodoranty) oraz środki czyszczące. W dzisiejszych czasach dodatkowo narażeni jesteśmy na ciągły kontakt z produktami z tworzyw sztucznych, które również emitują szkodliwe dla organizmu toksyny. Kiedy żyjemy w ciągłym stresie wątroba i nerki nie funkcjonują prawidłowo, przez co nie mogą skutecznie oczyszczać organizmu z toksyn.
Aby zredukować poziom toksyn w organizmie należy:
Stosować wyłącznie naturalne kosmetyki do pielęgnacji ciała.
Unikać przechowywania żywności w plastikowych i szklanych pojemnikach
Pić duże ilości wody.
Unikać żywności przetworzonej, sięgać po naturalne i zdrowe składniki.
Unikać toksyn środowiskowych, takich jak pestycydy i herbicydy.
Zdrowy sen to najlepsze lekarstwo na stres, ale niestety często najtrudniej dostępne. Organizm jest tak zaprogramowany, że najwięcej korzyści ze snu czerpie między godziną 22 a 2. Niestety, wiele osób w tym właśnie czasie wciąż jest aktywna, co ma wpływ na kondycję psychiczną. Niespokojny sen czy sen przerywany zaburza poziom melatoniny i serotoniny, hormonów, które odpowiadają za dobre samopoczucie i apetyt. Efekty – rozdrażnienie, problemy z pamięcią i koncentracją, bóle głowy i jeszcze więcej stresu.
Naucz się odmawiać
Ten krok wymaga dużego wysiłku emocjonalnego. Dla wielu z nas mówienie “nie” po prostu nie przechodzi przez gardło. Brak tej umiejętności często zapędza nas w kozi róg. Nie potrafimy odmawiać, więc zgadzamy się na rzeczy sprzeczne z naszymi uczuciami. Efekt jest taki, że czujemy się źle ze sobą, nierzadko dokładamy sobie zobowiązań oraz niepotrzebnego stresu. Mówienie „nie” to ważna umiejętność i najwyższy czas, by zacząć traktować ją jak zaletę, a nie nieuprzejmość.
Przeciwutleniacze to związki usuwające z organizmu nadmiar wolnych rodników. Zalicza się do nich m.in. witaminę A, E i C, cynk i selen.
Sprawdź poziom hormonów
Długotrwały stres może zaburzyć gospodarkę hormonalną, co prowadzi do zwiększenia ryzyka wystąpienia chorób serca, problemów z cerą. Osoby zmagające się z permanentnym stresem powinny zbadać poziom hormonów i podjąć próbę ich wyrównania.