Reklama

Nawyki, które ekspresowo uwalniają od krępujących wzdęć

Nieprzyjemne uczucie pełności, dyskomfort oraz bóle w podbrzuszu. Jeśli po posiłku zmagasz się z tymi problemami, a dodatkowo czujesz potrzebę rozpięcia jednego, a nawet dwóch guzików spodniach, najpewniej zmagasz się ze wzdęciami. Choć często wywołują uczucie skrępowania, nie są niebezpieczne dla zdrowia. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy przyjmować je z otwartymi ramionami. Wystarczy zmienić kilka podstawowych nawyków, by nie dotykały nas tak często.

Skąd biorą się wzdęcia?

Uczucie pełności w jamie brzusznej najczęściej towarzyszy nam po spożyciu bardziej obfitego posiłku. Wzdęcia najczęściej są spowodowane problemami z niewłaściwym funkcjonowaniem układu trawiennego. 

Zdarza się, że są bolesne, jednak na ogół nie wyrządzają szkody w organizmie. Z problemem bardzo często zmagają się kobiety w ciąży. Główną przyczyną zjawiska jest nadmierne nagromadzenie się gazów w jelitach, a konkretnie w obrębie jelita grubego. Za zamieszanie odpowiedzialne są przede wszystkim: dwutlenek węgla, azot, metan oraz siarkowodór. Wzdęcia powstają także wskutek połykania powietrza oraz zjedzenia zbyt dużych porcji, których układ trawienny nie jest w stanie szybko strawić.

Reklama

Sprawdź: Wzdęcia i gazy - przyczyny, diagnostyka

Unikaj połykania powietrza

Ważnym krokiem, który pozwoli nam uniknąć mierzenia się z problemem nieprzyjemnych wzdęć, jest unikanie zbyt częstego łykania powietrza. Jak robić to skutecznie? Wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad:

  • jedz w wolnym tempie - spożywanie pokarmów w nadmiernym pośpiechu sprawia, że wraz z nim połykamy sporo powietrza;
  • poświęć czas na przeżuwanie - szybkie gryzienie i połykanie sporych kawałków jedzenie sprawia, że wraz z nimi do przełyku trafia także więcej powietrza, a dodatkowo ich strawienie trwa dłużej, przez co zalegają w przewodzie pokarmowym;
  • pamiętaj o zamykaniu ust - postaraj się żuć pokarmy z zamkniętą buzią, a także zrezygnuj z prowadzenia aktywnych konwersacji, by uniknąć łykania powietrza;
  • pij przestudzone napoje - sięganie po gorącą kawę lub herbatę nie tylko grozi niechcianym poparzeniem, ale także wymaga od nas ochłodzenia płynu, który znajduje się w ustach, przez co zasysamy sporo powietrza;
  • ogranicz żucie gumy i zrezygnuj ze słomek - obie czynności sprawiają, że mimochodem pochłaniamy więcej powietrza niż zwykle.

Sprawdź: Osiem produktów, które wywołują wzdęcia

Wyklucz z diety te produkty

Mówi się, że najczęściej za wzdęciami stoją spore ilości pokarmów niezdrowych. Okazuje się, że również zdrowe produkty spożywcze mogą sprawić problem układowi pokarmowemu. Bardzo często uczucie pełności wywołują rośliny strączkowe i kapustne, a także otręby, suszone śliwki, jajka i cebula - zwłaszcza w wersji podsmażonej. Dowiedziono, że to właśnie one mają główne działanie gazotwórcze, dlatego warto łączyć je z przyprawami ułatwiającymi trawienie, m.in. majerankiem, kminkiem, imbirem, miętą oraz bazylią.

Okazjonalne picie napojów gazowanych nie wywoła zbyt wielkich rewolucji w organizmie. Postaraj się jednak ograniczyć codzienne spożywanie płynów, w których dominują bąbelki. Takie produkty dostarczają do przewodu pokarmowego sporo dwutlenku węgla, który nie tylko wzmaga częste odbijanie, ale także sprawia, że nasz brzuch wygląda jak balonik.

Smażone i ociekające tłuszczem potrawy często kuszą wyglądem i aromatem. Nadmierne ich spożywanie sprzyja bolesnemu rozdymaniu jelit. Również ulubione słodycze często stanowią pożywkę dla bakterii jelitowych, jeszcze bardziej nasilając fermentację. Ratunkiem w takiej sytuacji okazują się sfermentowane napoje mleczne, np. jogurt, kefir czy maślanka.

Sprawdź: 7 produktów łagodzących wzdęcia

Lecznicze zioła oraz inne patenty

Zioła okazują się niezastąpione w trudnej walce z nawracającymi wzdęciami. Osoby od lat mierzące się z problemem powinny prócz picia wody włączyć do codziennego rytuału ziołowe herbatki. Świetnie sprawdzą się napary z kopru włoskiego, melisy, imbiru, rumianku, mięty oraz korzenia arcydzięgla. Zioła w wersji świeżej oraz suszonej powinny zagościć także w ciężkostrawnych daniach.

Czy wiesz, że wystarczy 30 minut aktywności fizycznej dziennie, by zapobiec wzdęciom? Udowodniono, że ruch ma korzystny wpływ na przemianę materii, a dodatkowo przyspiesza pasaż jelitowy. Efekty odczujemy nie tylko w zmniejszeniu częstotliwości pojawiania się wzdęć, ale także w uregulowaniu problemów z wypróżnianiem. Ruch odpowietrzy jelita i zapobiegnie tworzeniu się wzdymających brzuch gazów.

Jednym z bardziej relaksujących sposobów na uwolnienie się od wzdęć jest kąpiel. Odpoczynek w wannie zmniejsza odczuwanie stresu, co przyczynia się do lepszego funkcjonowania układu pokarmowego. Dodatek olejków eterycznych nie tylko dostarczy doznać zapachowych, ale także wpłynie na wzmocnienie odporności.

Sprawdź również: Jeśli możesz, dodawaj go codziennie do kawy. Picie napoju chroni przed zawałem i udarem

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wzdęcia sposoby
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy