Reklama

Nerwica żołądka: Jak sobie z nią radzić?

Nadmierny stres i negatywne emocje bezpośrednio uderzają w nasze narządy. Pod ich wpływem bardzo cierpi między innymi żołądek. Gdy tylko dotrą do niego wysłane przez mózg negatywne bodźce, odpowiada przykrymi dolegliwościami - najczęściej są to wzdęcia, zgaga, biegunka, kłucie w dołku, bolesne skurcze i mdłości - nazywanymi potocznie nerwicą żołądka. Symptomy te można łatwo przypisać niestrawności i zbagatelizować. Jeśli jednak są spowodowane nadmiernym stresem, z czasem będą się nasilać i mogą spowodować poważne konsekwencje zdrowotne. Nieleczona nerwica żołądka często prowadzi do zapalenia błony śluzowej żołądka lub choroby wrzodowej. Jak złagodzić niepokojące symptomy i radzić sobie z negatywnymi emocjami oraz nadwyżką stresu? Podpowiadamy.

Ziołowe kuracje

Medycyna naturalna przy rozmaitych dolegliwościach żołądkowych zaleca specjalne lecznicze mieszanki, które korzystnie wpływają na pracę układu trawiennego oraz układu nerwowego. Najlepsze efekty przynoszą kuracje na bazie mięty, szałwii, rumianku czy korzenia waleriany.

Oto przepisy, które warto wypróbować.

Herbatka na bazie waleriany

Przygotuj herbatkę z 50 g liści mięty, 10 g liści szałwii, 20 g kwiatu rumianku oraz 15 g korzenia waleriany. Łyżkę mieszanki zalej szklanką wrzątku. Parz przez około piętnaście minut. Pij cztery razy dziennie po pół szklanki. Dzięki leczniczej mieszance złagodzisz uczucie rozpierania i bóle w nadbrzuszu.

Reklama

Herbatka na bazie głogu

Wymieszaj 40 g kwiatu głogu, 15 g owoców kolendry, 20 g korzenia waleriany i 30 g ziela dziurawca. Łyżkę mieszanki zalej szklanką wrzątku. Parz przez piętnaście minut. Pij rano i wieczorem. Mieszanka działa kojąco na układ nerwowy.

Herbatka na bazie melisy

Sprawdzonym sposobem na skołatane nerwy jest też herbatka z melisy pita przed snem. Złagodzi kłopoty trawienne i pomoże się zrelaksować.

Stosuj zbilansowaną dietę

Najlepszym lekiem na nadwyrężony negatywnymi emocjami żołądek jest odpowiednio zbilansowana dieta, bogata w pokarmy zawierające witaminy z grupy B, C, D i E. Do tej grupy zalicza się między innymi banany, orzechy czy kakao, które wpływają pozytywnie na pracę układu pokarmowego i skutecznie koją nerwy. Przeprowadzone przez naukowców z Kanady badania wskazują, że równie dobroczynnie na pracę żołądka i układ nerwowy wpływają probiotyki oraz preparaty je zawierające.

Sprawdzonym sposobem na walkę z bólem jest też dostosowanie diety do rodzaju dolegliwości. W przypadku zgagi należy ograniczyć kawę i ostre przyprawy, przy zaparciach warto jeść bogate w błonnik warzywa i pokarmy pełnoziarniste, a przy biegunce ich unikać.

Zdaniem dietetyków, na liście produktów bardzo źle wpływających na żołądek plasują się między innymi mocna kawa, alkohol, mocna herbata, czerwone mięso, kiełbasy oraz wędliny.

Ból nie ustępuje? Zgłoś się do lekarza

Pamiętaj, że ziołowe kuracje złagodzą incydentalne dolegliwości żołądkowe i nieco zniwelują ból, ale nie usuną przyczyny choroby. Dlatego jeśli ból nie ustępuje i towarzyszą mu takie objawy, jak znaczna utrata wagi, brak apetytu, wstręt do jedzenia lub niektórych potraw, zwłaszcza mięsnych lub powiększenie obwodu brzucha, to mogą świadczyć o znacznie poważniejszej przyczynie choroby i należy skorzystać z pomocy specjalisty.

Lekarz rodzinny powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad z pacjentem i w razie konieczności skierować do gastrologa, który zleci specjalistyczne badania. Objawów dolegliwości i schorzeń żołądka nie wolno ignorować, gdyż długotrwałe napięcie niekorzystnie odbija się nie tylko na tym narządzie, ale na funkcjonowaniu całego organizmu.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy