Reklama

Reklama

Niechciana pamiątka z wakacji

To jedna z tych "pamiątek", jakie bardzo często przywozimy z urlopu - szacuje się, że grzybicą zakażony jest co piąty Polak!

Infekcja spowodowana jest przez grzyby dermatofityczne lub drożdżakowate. Łatwo je "złapać" w czasie biegania po basenach publicznych bez ochronnych klapek, stania boso na posadzkach pod publicznymi prysznicami, a nawet podczas chodzenia po mocno zużytych i niezbyt solidnie czyszczonych dywanach.
Zakażeniom sprzyja wysoka temperatura i wilgoć - lato jest więc dla nich wymarzonym czasem rozwoju, zwłaszcza wtedy, kiedy nosisz pełne obuwie, w którym noga się poci.
Jeśli więc bez powodu zaczynają swędzieć cię stopy, między palcami pojawiła się wysypka, albo na paznokciach występują żółte lub brudnobiałe plamki, które się rozrastają, zajmując całą płytkę - to ten problem już cię dotyczy.

Reklama

Najczęściej jako pierwsze zakażeniu ulegają paznokcie dużych palców u stóp, ponieważ to one zwykle uderzają w wewnętrzną powierzchnię buta. I tu jeż trzeba skorzystać ze środków dostępnych w aptekach: stopy w zakażonych miejscach smarować regularnie maścią przez wyznaczony czas, do butów wsypywać proszek przeciwgrzybiczny i zanim nie skończy się leczenia, należy nosić obuwie przewiewne, wygodne i nie za ciasne, a najlepiej takie, które po każdym założeniu można wyprać. W aptekach są dostępne preparaty leczące grzybicę paznokci w postaci lakieru bezbarwnego, którym się maluje paznokcie. Jest to szczególnie wygodne przy wakacyjnych wyjazdach.
Leczenie grzybicy jest uciążliwe i trwa długo, w dodatku zdarza się, że nawet na początku choroby środki dostępne bez recepty nie wystarczają i jednak trzeba udać się do lekarza.
Najlepiej więc się zabezpieczać - jak wiadomo, profilaktyka jest najtańsza i najwygodniejsza... Jak to robić? Nigdzie, ale to nigdzie, nawet w najlepszym ośrodku czy hotelu nie chodzić bez klapek, a już na pewno pod prysznic i na basen. Klapki są także obowiązkowe na plaży, przy publicznych prysznicach i przebieralniach. Najlepiej używać też tylko własnych ręczników, a stopy po każdym myciu starannie osuszać, także przestrzenie między palcami i smarować kremem.

Ważne jest odpowiednie obuwie: nie może uciskać stopy i musi przepuszczać powietrze, by stopa się nie pociła. Latem najlepsze są klapki i japonki wszelkiego rodzaju, które mają także tę zaletę, że szybko można je umyć i szybko wysychają. Przy tych środkach ostrożności możesz mieć nadzieję, że wrócisz do domu bez wakacyjnej, niechcianej pamiątki...

el

www.tutej.pl
Dowiedz się więcej na temat: obuwie | pamiątka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje