Niewyspana po długim śnie

Wstajesz rano zmęczona. Potem nie możesz się skoncentrować lub zasypiasz na siedząco?

Jeśli odczuwasz ciągłe zmęczenie, zgłoś się do lekarza
Jeśli odczuwasz ciągłe zmęczenie, zgłoś się do lekarza Panthermedia© Panthermedia

Powodem tych kłopotów może być obturacyjny bezdech senny (OBS). Istotą tej choroby są - wynikające z zapadania się gardła - zaburzenia oddychania w czasie snu. Gardło nie ma chrzęstnego czy kostnego rusztowania. Dlatego w pewnych warunkach (nadmiar tkanki tłuszczowej na szyi, zwiększenie masy języka, przerost migdałków podniebiennych, długi języczek i podniebienie miękkie) może się zapadać. Objawem tego są bezdechy (chwile zatrzymania oddechu) i - zwykle nieuświadamiane przez pacjenta - przebudzenia. A potem głośne chrapnięcie. To powtarza się wiele razy w ciągu nocy. Prowadzi do niedotlenienia krwi, przyspieszenia rytmu serca, wzrostu ciśnienia krwi. Po dłuższym czasie może się rozwinąć nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, zaburzenia rytmu serca, a nawet udar mózgu. Rozwojowi OBS sprzyja otyłość, gruba i krótka szyja, nieprawidłowa budowa górnych dróg oddechowych, niedoczynność tarczycy, palenie tytoniu, alkohol, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca.

W dzień i w nocy

OBS ma łatwe do zauważenia objawy. W nocy: głośne chrapanie, zatrzymywanie oddechu, nieświadome budzenie się, duszności, dławienie się we śnie, wstawanie w nocy, by oddać mocz (to skutek wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej). Mogą się pojawić bóle w klatce piersiowej, zgaga i pieczenie w górze brzucha. W dzień: nadmierna senność, ciągłe zmęczenie, zasypianie przy czynnościach nie wymagających wytężonej uwagi. Inne objawy to bóle głowy, pogorszenie pamięci i koncentracji, upośledzenie libido, impotencja. Chorzy mogą być agresywni, rozdrażnieni, niespokojni, ze skłonnością do lęku i depresji. Pewną metodą rozpoznania choroby jest polisomnografia (PSG). To badanie pozwala ocenić strukturę i jakość snu, częstość przebudzeń, oddychanie, utlenienie krwi, czynność serca, pozycję ciała, chrapanie.

Leczenie

Chory powinien unikać alkoholu, środków uspokajających i nasennych (zmniejszają napięcie mięśni gardła), spania na wznak. W łagodnej postaci OBS do ustąpienia objawów może wystarczyć schudnięcie. U osób z dużą nadwagą pomocne bywa chirurgiczne leczenie otyłości (zmniejszenie żołądka). Są aparaty nazębne wysuwające żuchwę do przodu, dzięki czemu poprawia się drożność gardła. Chrapanie i bezdechy likwiduje aparat CPAP. Jest wyposażony w maskę, w której chory musi spać i oddychać powietrzem pod odpowiednim ciśnieniem. CPAP jest częściowo refundowany przez NFZ (raz na 5 lat 1470 zł). Coraz popularniejsza jest metoda Celon - zabieg mało inwazyjny i bezkrwawy, w znieczuleniu miejscowym. Polega na usztywnieniu podniebienia miękkiego. Cena: ok. 1500 zł (brak refundacji).

kons.: dr Grzegorz Borstern, specj. chorób wewnętrznych