Nieznane objawy chorób, które prowadzą do kalectwa
Mrowienie palców, ból w łydce, sztywnienie rąk czy krótkotrwałe i przemijające problemy z widzeniem to objawy, które zazwyczaj ignorujemy. Traktujemy je jako efekt zmęczenia, przetrenowania się czy zbyt długiego przebywania w jednej pozycji. Niestety zdarza się, że to pierwsze symptomy groźnych schorzeń, które mogą doprowadzić do trwałego kalectwa, a nawet śmierci. Jedynym ratunkiem jest szybka reakcja i właściwe zdiagnozowanie choroby. Sprawdź, jakich objawów nigdy nie bagatelizować.
Nagłe drętwienie kończyn (zwłaszcza jeśli występuje tylko po jednej stronie) lub twarzy to częsty objaw udaru mózgu. W większości przypadków jest on spowodowany utworzeniem się skrzepliny w tętnicy mózgowej (np. na skutek miażdżycy czy nadciśnienia), przez co krew nie dociera do mózgu i dochodzi do jego niedotlenienia. Udar niedokrwienny jest niezwykle groźny i może doprowadzić do śmierci. Brak szybkiej reakcji najczęściej kończy się niedowładem lub paraliżem kończyn, problemami z mową i widzeniem oraz koordynacją ruchów. Inne objawy udaru mózgu to silny ból głowy, wymioty, zawroty głowy i niewyraźna mowa. Drętwienie kończyn czy twarzy na początku może mieć charakter mrowienia, przez co wiele osób bagatelizuje pierwsze objawy. Ból głowy i wymioty kojarzone są np. z zatruciem pokarmowym. Zawsze jednak trzeba wezwać karetkę i powiadomić o podejrzeniu udaru.
Poranna sztywność stawów rąk czy stóp może być pierwszym symptomem reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) – groźnej choroby autoimmunologicznej, która wyniszcza stawy i prowadzi do utraty sprawności ruchowej. Początkowo RZS dotyka małych stawów rąk i stóp, które często są obrzęknięte. Objawy występują symetrycznie po obu stronach i może im towarzyszyć zmęczenie, apatia i brak apetytu. Symptomy często są ignorowane i kojarzone z przemęczeniem, ale choroba zaczyna się rozwijać. Jedynym ratunkiem jest szybka diagnoza i wdrożenie leczenia (najpóźniej w ciągu 3-6 miesięcy od wystąpienia pierwszych objawów), które spowalnia postęp choroby (RZS jest nieuleczalne).
Ból łydki
Intensywny ból i charakterystyczne „kłucie” w łydce zwłaszcza po długim czasie przebywania w bezruchu (np. podczas podróży w samolocie czy autokarze) może być objawem zakrzepicy żył. Jeśli towarzyszy mu opuchlizna i zaczerwienienie łydki, a ból nasila się przy zginaniu stopy, trzeba jak najszybciej wezwać pomoc. Kończyny nie wolno też masować, bo może to doprowadzić do oderwania się skrzepu i zatoru tętnicy płucnej czy mózgowej. Każde takie zdarzenie grozi utratą sprawności, a nawet śmiercią.
Mrowienie palców, a także częste drętwienie rąk oraz skurcze mięśni nóg to pierwsze symptomy stwardnienia rozsianego (SM) – choroby, która powoduje uszkodzenie osłonek nerwowych. To najczęstsza przyczyna niepełnosprawności młodych ludzi (zazwyczaj ujawnia się między 20. a 40. rokiem życia). Inne objawy to zaburzenia czucia w kończynach, zawroty głowy, problemy z widzeniem, zaburzenia chodu i równowagi, a także przewlekłe zmęczenie. Choroba nie jest uleczalna, ale szybkie leczenie pozwala na długie okresy remisji (uśpienia choroby i zniwelowania objawów).