Reklama

Reklama

Nowe metody walki z migreną

Wypróbowałaś wiele sposobów na bóle głowy, ale żaden z nich nie przyniósł ci ulgi? Oto najnowsze zabiegi, które uwolnią cię od dolegliwości.

Ból głowy towarzyszący migrenie bywa tak silny, że często wyłącza z życia nawet na kilka dni. Co więcej, u wielu pacjentów popularne środki przeciwbólowe, a nawet specjalistyczne leki przeciwmigrenowe nie przynoszą ulgi.

W takiej sytuacji warto skonsultować się z neurologiem i zaufać proponowanym przez niego metodom leczenia. Przedstawiamy nowe terapie, które pomogą ci pokonać ból! Warto zapytać o nie lekarza.

Trening mózgu: pomoże powstrzymać częste napady choroby

Ta metoda (tzw. termiczny biofeedback) uczy, jak kontrolować mózg i dzięki temu lepiej panować nad procesami, które w nim zachodzą. Udowodniono, że takie „ćwiczenia” pomagają też kontrolować negatywne emocje, które są częstą przyczyną migren.

Reklama

Na czym polega metoda?

Trening biofeedback pobudza nasz mózg do większego wydzielania cie pła. Wpływa ono na przepływ krwi w naczyniach, co może powstrzymać ataki migreny. Aby skorzystać z metody należy udać się przychodni, w której pracuje certyfikowany terapeuta biofeedback (może to być np. psycholog lub neurofizjolog).

Podczas treningu terapeuta przykleja nam do czoła elektrody, przez które nasz mózg „łączy się” z komputerem. Na monitorze obserwujemy reakcje mózgu na określone bodźce, zapamiętujemy je oraz, dzięki temu, uczymy się je kontrolować.

Efekty leczenia: Większość pacjentów zauważa zmniejszenie liczby ataków migreny. Dodatkowe korzyści? Lepsza odporność na stres, poprawa pamięci i koncentracji. Aby rezultaty były trwałe, potrzebne jest ok. 10 spotkań. Metoda nie ma skutków ubocznych. Cena za jedną sesję: od 50 zł.

Zastrzyki z botoksu: przyniosą ulgę w silnych atakach

Botoks to popularna nazwa toksyny botulinowej, używanej głównie do wygładzania zmarszczek. Od niedawna staje się ona coraz popularniejszą bronią w walce z migreną.

Powód? Po zastosowaniu tej metody u ponad połowy pacjentów zauważono wyraźną poprawę. Warto wypróbować tę terapię w przewlekłej migrenie (występującej przez ponad 15 dni w miesiącu) oraz gdy leki nie przynoszą ulgi.

Na czym polega metoda?

Zabieg nie wymaga żadnych przygotowań. Po zastosowaniu kremu znieczulającego lekarz wykonuje kilkanaście wkłuć pod skórę w wyznaczone miejsca na głowie i karku (w sumie są to aż 32 punkty!). Botoks zapobiega skurczom mięśni, które uciskają lub drażnią nerwy odpowiadające za ból. Przez 5 godzin po zabiegu nie należy kłaść się, ani pochylać głowy, bo toksyna botulinowa może się przemieścić.

Warto pamiętać, że aplikowanie botoksu powinien wykonywać doświadczony lekarz neurolog, który najpierw, po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem, kwalifikuje do zabiegu.

Efekty leczenia: Ataki migreny całkowicie znikają lub stają się rzadsze. Aby ten efekt utrzymał się, zastrzyki trzeba powtarzać co 3–6 miesięcy. Koszt jednego zabiegu: od 500–1000 zł.

Elektroakupunktura: złagodzi ucisk oraz pulsowanie w skroniach

Ta metoda, popularnie nazywana akupunkturą bez igieł, wykorzysuje działanie impulsów elektrycznych. Specjaliści leczenia bólu polecają ją osobom, u których bóle trwają długo i wracają regularnie co kilka dni.

Na czym polega metoda?

Igły akupunkturowe lekarz przykłada do tzw. punktów energetycznych w naszym ciele: na głowie, karku, dłoniach. Są one podłączone do urządzenia wytwarzającego słaby prąd. Jego natężenie i częstotliwość są dobrane do rodzaju bólu. Zabieg trwa od 10 do 20 minut.

Efekty leczenia: Ulgę czujemy już po 4–5 zabiegach. Aby ten efekt był trwały, potrzeba ok. 10 zabiegów. U wielu pacjentów ból mija i nie wraca przez kilka lat. Koszt 1 zabiegu: 50 zł.

Złocień maruna: pomoc z natury

To ziółko znane z zapobiegania atakom migreny. Polecane głównie profilaktycznie, choć może też pomóc, gdy dolegliwości już wystąpią.

  • Kapsułki. Tabletki kupisz w aptece - wystarczy 1 dziennie.
  • Sok ze świeżych liści. Najwygodniej jest kupić go w aptece w postaci gotowego preparatu. Dawkowanie: 5 ml dziennie.

Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska, neurolog, migrenolog Centrum ENEL-MED

Naj
Dowiedz się więcej na temat: Noe | trening | zabiegi | botoks | koszt | zastrzyki | sok | centrum | ulgi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy