Reklama

O czym mogą ostrzec problemy ze skórą

Jej stan zależy w dużej mierze od kondycji naszego organizmu. Zdarza się, że skóra sprawia kłopoty, bo w „środku” dzieje się coś niedobrego.

Silnie swędzi

Może to mieć związek z cukrzycą lub złą pracą nerek albo wątroby.

Cukrzycę sygnalizują także m.in.: wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, zmęczenie. Przy złej pracy nerek pojawiają się: obrzęki dłoni i stóp oraz tzw. worki pod oczami, oddawanie niewielkiej ilości moczu, ziemisto-brunatne zabarwienie skóry i białawy nalot na niej. Niedomaganie wątroby zdradzają: ciągłe zmęczenie, bezsenność, uczucie ciężaru i ból w nadbrzuszu, wzdęcia, odbijanie. Aby nie potęgować uczucia swędzenia, unikaj gorących kąpieli, a także noszenia obcisłych ubrań ze sztucznych materiałów. Powstrzymaj się od drapania!

Reklama

Jest zaczerwieniona na twarzy

Uwaga na infekcję H.Pylorii. Przy zakażeniu tą bakterią (odpowiedzialną za chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy) mogą pojawiać się: tzw. bóle głodowe (dokuczające na czczo nocą lub rano i ustępujące po posiłku) albo ból w okolicy pępka tuż po jedzeniu. Chroń skórę przed słońcem i wysokimi temperaturami (np. w kąpieli, saunie). Używaj łagodnych kosmetyków bez alkoholu, najlepiej dermokosmetyków do cery wrażliwej (tzw. naczynkowej).

Zrobiła się sucha i zaczęła łuszczyć

Weź pod lupę tarczycę. Inne objawy niewydolności gruczołu to: nieregularne miesiączki, marznięcie, osłabienie, senność, zaparcia, przybieranie na wadze, mroczki przed oczami, duszności, matowe włosy. Do pielęgnacji skóry stosuj tzw. emolienty - preparaty, które jednocześnie ją nawilżają i natłuszczają, a dodatkowo zatrzymują wodę w jej wnętrzu - z masłem Karite, mocznikiem, glikolem.

Pojawiły się na niej bardzo bolesne pęcherzyki

To może być objaw tzw. półpaśca (spowodowanego uaktywnieniem się tzw.wirusa ospy). Typowe jest to, że: zmiany występują po jednej stronie ciała, na tułowiu, szyi lub twarzy. Nie powinnaś dotykać pęcherzyków, wyciskać ich ani rozdrapywać. Zmiany możesz smarować maścią o działaniu odkażającym, ściągającym i przeciwbólowym (na receptę).



Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy