Reklama

O czym świadczą obrzęki na ciele?

Obrzęki na ciele to efekt nadmiernego gromadzenia się wody w tkankach. Najczęściej obejmują one nogi i stopy, ale też ręce, twarz i powieki. Często jest to skutek niezdrowego trybu życia – niewielkiej aktywności fizycznej, spożywania wysokoprzetworzonej żywności, nadużywania alkoholu czy niektórych leków. Często występujące obrzęki na ciele powinny nas jednak zaniepokoić – zdarza się, że jest to pierwszy symptom poważnych schorzeń endokrynologicznych, reumatycznych czy chorób serca. Sprawdź, o czym świadczy opuchlizna i kiedy może być niebezpieczna.

Obrzęk ust i powiek

Opuchlizna pojawiająca się na twarzy zawsze powinna nas zaniepokoić. To pierwszy objaw silnych reakcji alergicznych, na przykład na jad owadów, żywność, leki czy kosmetyki. U niektórych osób brak leczenia może nawet doprowadzić do duszności i zatrzymania krążenia (mówimy wtedy o wstrząsie anafilaktycznym). Obrzęk powiek pojawia się także przy zapaleniu spojówek i jęczmieniu oraz na skutek nadczynności tarczycy.

Obrzęk twarzy

Obrzęk całej twarzy często jest symptomem chorób nerek. Charakterystyczna jest wtedy nie tylko opuchlizna, ale też cienie pod oczami. Mogą świadczyć one o kłębuszkowym zapaleniu nerek, które jest powikłaniem infekcji dróg moczowych. Dochodzi wtedy do zaburzenia gospodarki elektrolitowej i zatrzymywania sodu oraz wody w organizmie.

Reklama

Opuchnięta twarz (zwłaszcza w dolnej części, tzw. drugi podbródek) to także częsty objaw niedoczynności tarczycy. Zbyt mała ilość wydzielanych przez ten gruczoł hormonów spowalnia przemianę materii. Skutkuje to tendencją do tycia, ciągłym zmęczeniem, wysuszeniem skóry i uczuciem zimna.

Obrzęk łydek i kostek

Obrzęki dolnych kończyn są sygnałem problemów z krążeniem. Winny jest nie tylko siedzący tryb życia, ale też nieodpowiednia dieta bogata w sól i żywność wysokoprzetworzoną. Szczególnie niebezpieczna jest opuchlizna łydek – może świadczyć o niewydolności żylnej i zakrzepicy. Obrzęki mają charakter „ciastowaty” – po ich uciśnięciu, skóra bardzo długo nie wraca do poprzedniej formy. Z kolei opuchlizna na kostkach jest częstym symptomem nadciśnienia tętniczego i niewydolności serca. To może być efekt uszkodzonych zastawek żylnych i wzrostu ciśnienia w żyłach. Opuchliźnie towarzyszą wtedy także zmiany na skórze: pajączki, żylaki i zmiana zabarwienia.

Obrzęk kolan

Opuchlizna stawu kolanowego jest charakterystyczna przy zwyrodnieniach i chorobach reumatycznych. Ich przyczyną jest stan zapalny, który rozwija się na skutek urazu czy przeforsowania kolana. Zdarza się jednak, że to objaw reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) lub zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK). Mają one podłoże autoimmunologiczne, co oznacza że przyczyną jest nadmierna reakcja układu odpornościowego, który zaczyna atakować własne tkanki. Wczesne rozpoczęcie leczenia chroni przed rozwojem schorzenia i całkowitym zniszczeniem stawu.

Obrzęk palców rąk

Opuchnięte palce rąk najczęściej wiążą się z zatrzymywaniem wody w organizmie (np. na skutek zmian hormonalnych przed miesiączką). Jeśli jednak ten stan utrzymuje się przez dłuższy czas, warto zdecydować się na wykonanie podstawowych badań. Obrzęk palców może być bowiem sygnałem złej pracy nerek lub nadciśnienia tętniczego. W ten sposób daje o sobie znać także reumatoidalne zapalenie stawów lub choroba zwyrodnieniowa (towarzyszy jej także ból i sztywność stawów). Inną przyczyną może być zespół cieśni nadgarstka – to uciążliwa dolegliwość wywołana niedokrwieniem ręki na skutek ucisku nerwu biegnącego od ramienia do dłoni.

Obrzęk palucha stopy

Opuchlizna dużego palca u stopy to charakterystyczny objaw dny moczanowej – choroby, która atakuje stawy. Jej przyczyną są zaburzenia metaboliczne, w efekcie których w organizmie rośnie stężenie kwasu moczowego. W postaci kryształków odkłada się on w stawach, wywołując silny stan zapalny. W pierwszej kolejności dna moczanowa (nazywana chorobą królów i bogaczy) atakuje paluch stopy, który staje się opuchnięty i bardzo bolesny, a skóra czerwona i błyszcząca. Z czasem choroba rozwija się w pozostałych stawach.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy