Reklama

O czym świadczy osłabienie uścisku dłoni?

Osłabienie siły i mięśni w rękach to objaw, który długo może pozostawać niezauważony. Dlatego najłatwiej wykrywają go inne osoby, którym podajemy dłoń do uścisku. Nasz niepokój powinny też wzbudzić problemy z wykonywaniem podstawowych czynności – otwieranie słoików, precyzyjne posługiwanie się sztućcami itp. Warto wiedzieć, że siła w dłoniach słabnie wraz z wiekiem – szczególnie po 60. roku życia. Jednak nagłe osłabienie lub pojawiające się u ludzi młodych może zwiastować choroby kręgosłupa, zaburzenia hormonalne, a nawet cukrzycę czy nowotwór. Sprawdź, o czym może świadczyć osłabienie uścisku dłoni.

Osłabienie uścisku dłoni a zwyrodnienia kręgosłupa

Najczęstszą przyczyną osłabienia uścisku dłoni są zwyrodnienia kręgosłupa, a konkretnie dyskopatia szyjna. Polega ona na degeneracji krążka międzykręgowego i najczęściej atakuje młodych ludzi, którzy spędzają dużo czasu przed komputerem czy tabletem. Charakterystycznym objawem choroby jest drętwienie kończyn górnych i osłabienie siły w rękach. Inne symptomy to bóle i zawroty głowy, a także sztywnienie i dyskomfort w okolicy karku i barków.

Osłabienie uścisku dłoni a zespół cieśni nadgarstka

Osłabienie uścisku dłoni bardzo często spowodowane jest też zespołem cieśni nadgarstka – określa się go już chorobą cywilizacyjną, która dotyka osoby pracujące przy komputerze. Przyczyną jest długotrwały ucisk nerwu znajdującego się w kanale nadgarstka. Schorzenie może towarzyszyć też cukrzycy, dolegliwościom reumatycznym czy problemom z tarczycą.

Reklama

Osłabienie uścisku dłoni a cukrzyca

Naukowcy ostrzegają, że osłabienie uścisku dłoni to także częsty i najwcześniejszy objaw cukrzycy typu 2. Przyczyną mogą być uszkodzenia naczyń krwionośnych spowodowane utrzymującym się zbyt wysokim poziomem cukru we krwi. Na dłuższą metę prowadzi to do osłabienia nerwów i mięśni, w pierwszej kolejności rąk. Inne symptomy cukrzycy to apatia, senność, wzmożone pragnienie i częstsze oddawanie moczu, niepohamowany głód na słodycze, a także problemy ze skórą (wysuszenie, utrudnione gojenie się ran).

Osłabienie uścisku dłoni a choroby układu krążenia

Osłabienie uścisku dłoni może być też pierwszym symptomem zwiastującym problemy z układem krążenia. Zdaniem brytyjskich naukowców istnieje silny związek pomiędzy chorobą wieńcową, niedostatecznym ukrwieniem i dotlenieniem organizmu a siłą mięśni w dłoniach i rękach. Z czasem pojawić się mogą kolejne symptomy, takie jak duszności podczas aktywności fizycznej czy ból i ucisk w klatce piersiowej. Warto wiedzieć, że nagle pojawiający się niedowład ręki (szczególnie po jednej stronie) może też świadczyć o udarze mózgu.

Osłabienie uścisku dłoni a nowotwory

Okazuje się, że siłę w rękach znacznie tracą też osoby zmagające się z nowotworami (np. jelita grubego, płuc, piersi czy prostaty). W szczególności dotyczy to osób po 60. roku życia, ale zdaniem badaczy przyczyną nie jest starszy wiek, ale właśnie choroba wyniszczająca cały organizm. Dlatego nagłe i znaczne osłabienie uścisku dłoni najlepiej skonsultować z lekarzem.

Osłabienie uścisku dłoni a inne schorzenia

Osłabienie mięśni rąk to również pierwszy objaw wielu schorzeń neurologicznych, takich jak choroby mięśni i nerwów obwodowych czy miastenie (zaburzenia w przekazywaniu impulsów nerwowych do mięśni). Słabszy uścisk dłoni może być też spowodowany zapaleniem nerwów. Dochodzi do niego najczęściej na skutek zatrucia toksynami (np. metalami ciężkimi), alkoholizmu czy nieleczonej boreliozy.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy