O czym świadczy wysuszona skóra?
Wysuszona i łuszcząca się skóra to najczęściej efekt błędów pielęgnacyjnych lub nadmiernego przebywania na słońcu bez odpowiednich zabezpieczeń. Jeśli suchej skórze towarzyszy świąd, może to być również objaw alergii. Niestety, mrowienie skóry i rogowacenie naskórka to mało charakterystyczny, ale stosunkowo częsty objaw groźnych chorób przewlekłych. W ten sposób mogą dawać o sobie znać poważne schorzenia narządów wewnętrznych. Sprawdź, jak odróżnić zwykłe łuszczenie się skóry od poważnych symptomów choroby.
Sucha i łuszcząca się skóra może być objawem niezdiagnozowanej lub źle leczonej cukrzycy. Zbyt wysoki poziom glukozy we krwi stopniowo uszkadza naczynia krwionośne, przez co pogarsza się krążenie w całym organizmie. Powoduje to słabe ukrwienie skóry, która staje się niedożywiona. Cukrzyca sprawia też, że łatwiej o podrażnienia, a rany trudno się goją. Charakterystycznym objawem choroby jest pękanie skóry na piętach. Nie powinniśmy też ignorować nawracającego świądu na ciele.
Sucha i łuszcząca się skóra – zwłaszcza na łokciach i kolanach – powinna skłonić nas do wizyty u endokrynologa. To bowiem jeden z najbardziej charakterystycznych objawów niedoczynności tarczycy. Gruczoł nie wydziela właściwej ilości hormonów, co skutkuje zaburzeniami metabolicznymi i ogólnym pogorszeniem kondycji organizmu. Chorym stale towarzyszy uczucie zimna, są osłabieni, senni, apatyczni i mają znacznie większą tendencję do tycia. Skóra się łuszczy, na kolanach i łokciach może mieć ziemisty kolor, a włosy nadmiernie wypadają.
Choroby wątroby długo nie dają charakterystycznych objawów, za to sukcesywnie wyniszczają narząd. Lekarze podkreślają, że jedyną wskazówką może być przewlekłe zmęczenie, a także niepokojące zmiany na skórze. Suchy, pomarszczony i łuszczący się naskórek to częsty objaw alkoholowego stłuszczenia wątroby, a także marskości tego narządu.