Reklama

O czym świadczy wysypka na dekolcie?

Może mieć różną postać, np. plam, bąbli, grudek, krostek. Czasem wysypka powoduje swędzenie lub pieczenie. Nie zawsze jest tylko defektem kosmetycznym. Zdarza się, że sygnalizuje poważniejszą chorobę.

Podczas codziennej higieny przyglądaj się skórze szyi i dekoltu. Zaniepokoić powinny zmiany, które utrzymują się dłużej niż kilka tygodni lub powracają co jakiś czas.

Kłopotliwy trądzik osób dorosłych

Może wystąpić nawet po pięćdziesiątce. Narażone na niego są panie ze skórą wrażliwą oraz cierpiące na zaburzenia hormonalne. Ropne wypryski wykwitają na szyi i dekolcie w ciągu pół roku od odstawienia hormonalnej terapii menopauzalnej. Makijaż, mający zamaskować zmiany, pogarsza stan cery: zatyka ujścia gruczołów łojowych i sprzyja tworzeniu się krost.

Nasza rada: Idź do dermatologa, który dobierze produkty o działaniu złuszczającym. Może też przepisać leki zawierające kwas azelainowy i środki przeciwzapalne.

Reklama

Alergia na biżuterię i guziki

Czerwona i z reguły swędząca wysypka pojawia się po zetknięciu z substancją powodującą uczulenie. To wyprysk alergiczny. Skóra staje się wysuszona, łuszczy się i może temu towarzyszyć opuchlizna. Niekiedy alergia kontaktowa objawia się też dusznością i zapaleniem spojówek. Najczęściej winny jest nikiel, który kryje się w biżuterii, zamkach błyskawicznych, guzikach.

Nasza rada: Zrezygnuj z "podejrzanych" ozdób. Jeśli wysypka mimo to nie znika, idź do alergologa, który zdecyduje, czy trzeba przeprowadzić testy uczuleniowe.

Wysypka ze stresu

Jest to tzw. pokrzywka cholinergiczna wywołana przez bodźce emocjonalne. Pod wpływem wydzielanej histaminy rozszerzają się skórne naczynia krwionośne. To powoduje powstawanie drobnych, swędzących bąbli na zaróżowionej skórze. Zmiany zwykle samoistnie zanikają po kilku godzinach.

Nasza rada: Gdy pokrzywka utrzymuje się dłużej lub nawraca, idź do dermatologa. Leczenie polega na przyjmowaniu leków antyhistaminowych.

***Zobacz także***

Pajączki alarmujące o chorobach wątroby

To jeden z symptomów świadczących o uszkodzeniu tego organu lub jego marskości. Na szyi, dekolcie oraz klatce piersiowej widoczne stają się drobne naczynka krwionośne. Czasem skóra może przybrać żółte zabarwienie.

Nasza rada: Nie zwlekaj z wizytą u lekarza rodzinnego - zleci badania krwi i dalsze postępowanie.

Zaczerwienienie sygnalizujące tocznia układowego

To poważna choroba autoimmunizacyjna, w której układ odpornościowy toczy walkę z własnym organizmem. Pierwszym objawem bywa charakterystyczne zaczerwienienie twarzy przybierające kształt motyla. Występuje po kontakcie ze słońcem. Toczeń atakuje też stawy, mięśnie, nerki, serce.

Nasza rada: Jeśli dodatkowo odczuwasz zmęczenie, brak apetytu i miewasz stany podgorączkowe, jak najszybciej idź do lekarza.

Domowe sposoby

Zrób okład łagodzący pokrzywkę

Wymieszaj pół szklanki mąki owsianej  z 2 lub 3 łyżkami sody oczyszczonej i dodaj letniej wody. Taką papką pokryj dekolt i szyję. Po 15 minutach zmyj wodą. Uwaga: nie używaj maści bez konsultacji. Takie działanie na własną rękę może spowodować zaostrzenie objawów skórnych i dodatkowo utrudni lekarzowi postawienie właściwej diagnozy.

Kojące działanie aloesu

Łagodzi zaczerwienienie i swędzenie oraz świetnie nawilża skórę. Miąższ z 2-3 liści aloesu nanieś na wysypkę i pozostaw do zaschnięcia. Następnie usuń i przemyj skórę.

Zobacz także:

***

#POMAGAMINTERIA

Inżynierowie wywodzący się z Politechniki Śląskiej prowadzą zrzutkę na bramy odkażające dla szpitali. Chcą postawić ich co najmniej dziesięć, uruchomili już działający prototyp. Możesz im pomóc i wesprzeć szpitale w walce z epidemią koronawirusa.

Sprawdź szczegóły >>

 W ramach akcji naszego portalu #POMAGAMINTERIA łączymy tych, którzy potrzebują pomocy z tymi, którzy mogą jej udzielić. Znasz inicjatywę, która potrzebuje wsparcia? Masz możliwość pomagać, a nie wiesz komu? Wejdź na pomagam.interia.pl i wprawiaj z nami dobro w ruch!

Dobry Tydzień
Dowiedz się więcej na temat: wysypka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy