Reklama

Reklama

O czym świadczy wysypka na dekolcie?

Może mieć różną postać, np. plam, bąbli, grudek, krostek. Czasem wysypka powoduje swędzenie lub pieczenie. Nie zawsze jest tylko defektem kosmetycznym. Zdarza się, że sygnalizuje poważniejszą chorobę.

Podczas codziennej higieny przyglądaj się skórze szyi i dekoltu. Zaniepokoić powinny zmiany, które utrzymują się dłużej niż kilka tygodni lub powracają co jakiś czas.

Kłopotliwy trądzik osób dorosłych

Reklama

Może wystąpić nawet po pięćdziesiątce. Narażone na niego są panie ze skórą wrażliwą oraz cierpiące na zaburzenia hormonalne. Ropne wypryski wykwitają na szyi i dekolcie w ciągu pół roku od odstawienia hormonalnej terapii menopauzalnej. Makijaż, mający zamaskować zmiany, pogarsza stan cery: zatyka ujścia gruczołów łojowych i sprzyja tworzeniu się krost.

Nasza rada: Idź do dermatologa, który dobierze produkty o działaniu złuszczającym. Może też przepisać leki zawierające kwas azelainowy i środki przeciwzapalne.

Alergia na biżuterię i guziki

Czerwona i z reguły swędząca wysypka pojawia się po zetknięciu z substancją powodującą uczulenie. To wyprysk alergiczny. Skóra staje się wysuszona, łuszczy się i może temu towarzyszyć opuchlizna. Niekiedy alergia kontaktowa objawia się też dusznością i zapaleniem spojówek. Najczęściej winny jest nikiel, który kryje się w biżuterii, zamkach błyskawicznych, guzikach.

Nasza rada: Zrezygnuj z "podejrzanych" ozdób. Jeśli wysypka mimo to nie znika, idź do alergologa, który zdecyduje, czy trzeba przeprowadzić testy uczuleniowe.

Wysypka ze stresu

Jest to tzw. pokrzywka cholinergiczna wywołana przez bodźce emocjonalne. Pod wpływem wydzielanej histaminy rozszerzają się skórne naczynia krwionośne. To powoduje powstawanie drobnych, swędzących bąbli na zaróżowionej skórze. Zmiany zwykle samoistnie zanikają po kilku godzinach.

Nasza rada: Gdy pokrzywka utrzymuje się dłużej lub nawraca, idź do dermatologa. Leczenie polega na przyjmowaniu leków antyhistaminowych.

***Zobacz także***

Dowiedz się więcej na temat: wysypka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje