Reklama

O jakich schorzeniach może świadczyć wygląd naszej twarzy?

Miewasz podkrążone oczy lub dostrzegasz na swoim czole przebarwienia? Ten pierwszy symptom może świadczyć o problemach z nerkami, z kolei drugi może sygnalizować chorobę wątroby. Warto wiedzieć, że z naszej twarzy możemy wyczytać wiele dolegliwości, a nawet schorzeń, na jakie cierpimy. Przestrzegamy jednak, by uważać z diagnozami, ponieważ możemy niepotrzebnie wkręcić sobie niechcianą chorobę. Przejdźmy jednak do meritum. Jakie zmiany na twarzy powinny wywołać u nas szczególne zainteresowanie? Podpowiadamy.

Patofizjonomika - co to?

Patofizjonomika zajmuje się rozpoznawaniem chorób i dolegliwości po objawach występujących na twarzy. Nie bez powodu mówi się, że twarz jest zwierciadłem naszego zdrowia zarówno psychicznego, jaki i fizycznego. Każdy z nas obserwuje na swojej twarzy różnego rodzaju zmiany, gdy jest chory. Powiązaniami wyglądu twarzy ze zdrowiem całego organizmu jako pierwsi zainteresowali się mieszkańcy Indii i Chin, jeszcze w starożytności. Co ciekawe, nie tylko po wyglądzie twarzy możemy rozpoznać stan naszego zdrowia, ale także po paznokciach i włosach.

Warto pamiętać, że patofizjonomika nie jest nauką medyczną. Wywodzi się z medycyny naturalnej, dlatego tak trudno zgłębić ją osobie, która do tej pory nie miała z nią styczności. Z drugiej strony, warto wiedzieć, czego oznaką mogą być niektóre zmiany na twarzy. Sprawdźmy, jakie dolegliwości mogą one sygnalizować.

Reklama

Czoło

Zacznijmy od góry, czyli od czoła. Zmiany w jego obrębie mogą świadczyć o zaburzonej pracy jelit. W takim przypadku najczęściej na skórze występuje trądzik. Potrzebna będzie z pewnością zmiana diety. Jeśli odczuwamy jednocześnie dolegliwości związane z jelitami, warto udać się do gastrologa.

Brwi

Co ciekawe, również wygląd brwi może świadczyć o naszej kondycji zdrowotnej. Jeżeli brwi są krótkie, w naszym organizmie może wystąpić niedoczynność tarczycy. Z kolei, jeśli są cienkie, to znak, że w organizmie jest nadmiar estrogenów. Brwi grube i zrośnięte to przejaw dużej ilości męskich hormonów.

Między oczami

Schodząc niżej mamy oczy. Zmiany skórne pojawiające się między oczami mogą sygnalizować słabą kondycję wątroby i pęcherzyka żółciowego. Powinniśmy bacznie je obserwować, jeżeli utrzymują się długo.

Oczy

Przejdźmy więc do wyglądu samych oczu. Jeśli w ich obrębie pojawiają się cienie, mogą być oznaką zwykłego zmęczenia, ale także alergii lub nadciśnienia tętniczego. Z kolei obrzęk wokół oczu może sygnalizować problemy z tarczycą lub układem moczowym, a przede wszystkim z nerkami. W obrębie naszych oczu mogą pojawić się również grudki żółtego koloru o nieregularnym kształcie, które mogą wskazywać na podwyższony poziom cholesterolu i trójglicerydów w organizmie.

Nos

Również wygląd naszego nosa może sygnalizować nam problemy ze zdrowiem. Na przykład rozszerzone naczynia krwionośne mogą być oznaką schorzeń układu krążenia oraz płuc. Jeśli często doświadczamy krwawienia z nosa, możemy mieć problemy z nadciśnieniem tętniczym lub cierpieć na cukrzycę.

Policzki

Jeżeli krostki i przebarwienia pojawiły się na naszych policzkach, może świadczyć to o nieprawidłowym metabolizmie. Zazwyczaj zmiany trądzikowe pojawiają się w takim przypadku na policzkach - od uszu w stronę żuchwy. Według patofizjonomiki, to znak, że prawdopodobnie mamy problemy z trawieniem. Jeżeli takie zmiany zauważyliśmy na naszych policzkach, postarajmy się zmienić coś w diecie na lepsze. Warto włączyć do niej produkty zawierające błonnik, a usunąć te z wysoką zawartością cukru i węglowodanów. Inną przyczyną występowania krostek w obrębie policzków może być trądzik. Jeśli na skórze, na której rzadko pojawiają się wypryski, nagle zauważyliśmy tego rodzaju zmiany, powinniśmy zastanowić się nad kondycją naszego układu trawiennego.

Nadmierne zaczerwienienie policzków może świadczyć natomiast o obecności infekcji w organizmie, ale również o nadciśnieniu, cukrzycy i problemach hormonalnych.

Usta

A jakie zmiany na ustach powinny wywołać u nas zaniepokojenie? Z pewnością spierzchnięte usta. Może to świadczyć o niedoborze witamin A i E w organizmie, a ponadto, o nieprawidłowej florze bakteryjnej. Ta druga sytuacja często jest następstwem antybiotykoterapii.

Z kolei o zbyt małej ilości cynku oraz witamin z grupy B w organizmie mogą świadczyć pękające kąciki ust, a także zajady. Sine usta mogą sygnalizować problemy z sercem. Do grupy niepokojących zmian dotyczących ust możemy zaliczyć również zaburzenia hormonalne

Broda

Z kolei bolesne zmiany pojawiające na naszej brodzie, mogą świadczyć o problemach hormonalnych, a w szczególności braku równowagi między hormonami żeńskimi a męskimi. Krostki obsypujące brodę przed miesiączką mogą świadczyć o nadkwasocie. Inną przyczyną występowania takich zmian mogą być stany zapalane gardła lub zębów, a także dolegliwości narządów płciowych u kobiet.

Wygląd naszej twarzy może być odzwierciedleniem naszego stanu zdrowia, dlatego warto bacznie ją obserwować. Jeśli zauważymy niepokojące zmiany, które utrzymują się przez dłuższy czas, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: choroby jelit
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama