Reklama

Obalamy popularne mity na temat metabolizmu

Metabolizm odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Od jego tempa zależy również w dużej mierze skuteczna kontrola masy ciała. Oto najpopularniejsze mity, które wyrządzają nam – i naszemu metabolizmowi – więcej szkody niż pożytku.

Metabolizm to słowo, które pojawia się niemal w każdej publikacji poświęconej dbaniu o linię. Osoby odchudzające się wiedzą doskonale, że od jego tempa zależy to, czy misja pozbywania się nadprogramowych kilogramów zakończy się sukcesem. 

W sieci dostępnych jest tymczasem całe mnóstwo, nieraz sprzecznych, informacji na temat metod przyspieszania metabolizmu. Warto mieć świadomość, że niektóre z nich mogą w istocie wyrządzić nam więcej szkody niż pożytku, jedynie spowalniając naturalne procesy metaboliczne w organizmie. 

Oto popularne mity, które warto raz na zawsze obalić.

Reklama

Jedz, jak najmniej

- Metabolizm odnosi się do tempa, w jakim organizm spala kalorie i przekształca to, co konsumujemy, w energię wykorzystywaną do podtrzymywania funkcji organizmu. Podstawowa przemiana materii to liczba kalorii potrzebnych do podtrzymywania tych funkcji w stanie spoczynku. Należy jednak uwzględnić również współczynnik aktywności (ilość ćwiczeń), dzięki któremu otrzymamy bardziej precyzyjną liczbę spalanych w ciągu doby kalorii - wyjaśnia współpracujący na co dzień z gwiazdami dietetyk Charles Passler. 

Należy zdawać sobie zatem sprawę z tego, że wpływ na metabolizm, a co za tym idzie ilość przyjmowanych kalorii, które nie zostaną zmagazynowane w postaci tkanki tłuszczowej, ma aktywność fizyczna. Jeśli zaś regularnie ćwiczymy, potrzebujemy paliwa.

Radykalne ograniczenie przyjmowanych kalorii, do czego zachęcają nas samozwańczy internetowi eksperci, nie tylko doprowadzi do osłabienia organizmu, ale także spowolnienia metabolizmu. 

- Kluczowe jest racjonalne podejście do odżywiania. Polecam zwrócić uwagę zwłaszcza na odpowiednio zbilansowane śniadanie. Da nam ono energię na resztę dnia. Aby nie spowolnić metabolizmu, starajmy się jednak ograniczyć przekąski - zaznacza Passler. 

Zbyt drastyczne zmniejszenie spożycia kalorii bywa dla organizmu wręcz dezorientujące. 

- Jeśli nagle zaczniesz pościć, metabolizm zwolni i zacznie spalać mniej kalorii niż przedtem. Dlatego tak ważne jest prawidłowe zaopatrywanie ciała w energię w ciągu dnia, aby spalanie kalorii było wydajne i skuteczne - dodaje specjalistka ds. żywienia Frida Harju-Westman.

***Zobacz także***

Ogranicz tłuszcz

Wciąż pokutuje przekonanie, że tłuszcz jest wrogiem odchudzania, a co za tym idzie - szybkiego metabolizmu. To szkodliwy błąd. Zdrowe tłuszcze są niezbędne do tego, by organizm mógł funkcjonować prawidłowo - wspierają działanie systemu nerwowego, obniżają poziom złego cholesterolu, pomagają lepiej przyswajać obecne w pożywieniu witaminy i minerały. 

Dieta bogata w kwasy omega-3, które obecne są choćby w oleju lnianym, tłustych rybach morskich, orzechach i owocach morza, nie tylko zapewnia lepszą psychofizyczną formę, ale także wspiera odchudzanie, gdyż pokarmy te zapewniają uczucie sytości na dłużej. 

Sięgając po nie zapobiegamy podjadaniu w ciągu dnia, które w wielu przypadkach jest głównym powodem przybierania na wadze.

Ważne jest również unikanie reklamowanych jako dietetyczne produktów o obniżonej zawartości tłuszczu. Spożywając je tak naprawdę sabotujemy własne wysiłki wkładane w odchudzanie. 

- Większość producentów żywności kompensuje brak tłuszczu, dodając do produktów beztłuszczowych więcej cukru lub innych niezdrowych dodatków. Regularne spożywanie ich prowadzi do spowolnienia metabolizmu i zwiększenia masy ciała - ostrzega dietetyczka Keri Glassman.

Postaw na trening cardio

Kolejnym popularnym mitem na temat podkręcania metabolizmu jest błędne założenie, że pożądane rezultaty przyniesie nam tylko trening wytrzymałościowy, zwany treningiem cardio. 

Choć wysiłek fizyczny ma w istocie duży wpływ na metabolizm, myli się ten, kto sądzi, że jedyną skuteczną formą ćwiczeń jest bieganie na bieżni. Wbrew pozorom, najbardziej efektywny jest trening siłowy. Bo wcale nie o ilość spalonych kalorii tu chodzi.

- Bardzo często mylimy pojęcia - wydaje się nam, że wzmożone spalanie kalorii to to samo, co zwiększenie tempa metabolizmu. Choć podczas treningu cardio w istocie spalimy najwięcej kalorii, na dłużą metę nie jest on najskuteczniejszy. Dużo lepsze wyniki osiągniemy łącząc go z treningiem siłowym. Aby podkręcić swoją przemianę materii, musisz zbudować mięśnie, które spalają kalorie nawet wówczas, gdy nie ćwiczysz - rozwiewa wątpliwości Passler. 

I dodaje, że aby poprawić swój metabolizm, należy równocześnie zadbać o optymalną długość snu, pić jak najwięcej wody oraz ograniczyć alkohol. Holistyczne podejście jest bowiem gwarancją sukcesu w postaci smukłej sylwetki i - a raczej przede wszystkim - doskonałego zdrowia. 

***Zobacz także***

PAP life
Dowiedz się więcej na temat: metabolizm | odchudzanie | mity
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy