Reklama

Objawy pojawiają się w nocy. To znak, że wątroba niedomaga

Problemy ze snem z reguły nie są groźne. Większość z nas od czasu do czasu gorzej sypia. Jednak, jeśli bezsenność trwa długi czas i jest wyjątkowo uciążliwa, należy bezwzględnie zgłosić się do lekarza, by ustalić konkretną przyczynę. Jedną z nich może być alkoholowe zapalenie wątroby. Na tą dolegliwość narażone są osoby, które sięgają po alkohol często – nie muszą jednak upijać się do nieprzytomności.

Wątroba niedomaga? Zastanów się nad swoim stylem życia

Wątroba to niezwykle ważny narząd układu pokarmowego. Spełnia między innymi role: detoksykacyjną, metaboliczną, filtracyjną i magazynującą. To właśnie dzięki niej krew jest wolna od toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii.

Wątroba jest narządem unerwionym w niewielkim stopniu. To sprawia, że trudno rozpoznać pierwsze objawy jej chorób. Tymczasem wątroba -  chociaż ma niesamowite zdolności regeneracyjne - choruje często. Jedną z przyczyn, przez które niedomaga, jest nadmierne spożywanie alkoholu.

Choroby wątroby spowodowane nadmiernym spożywaniem alkoholu wcale nie są rzadkością. Nie trzeba pić nałogowo lub upijać się do nieprzytomności, by zauważyć negatywne skutki. Naukowcy ostrzegają, że picie ponad 80 g etanolu dziennie w dłuższej perspektywie najpewniej doprowadzi do zaburzeń funkcjonowania organu. 80 g etanolu to około dwóch litrów piwa lub kilka drinków. 

Reklama

Masz problemy ze snem? Przyczyną może być niedomagająca wątroba

Na alkoholowe choroby wątroby, a więc alkoholowe stłuszczenie wątroby i zapalenie wątroby cierpi coraz więcej osób pijących. Pierwsze objawy wspomnianych dolegliwości są bardzo niewinne - dlatego właśnie łatwo je przeoczyć. Na co zwrócić uwagę?

Jednym z pierwszych objawów alkoholowych chorób wątroby mogą być  problemy ze snem. Bezsenność, która męczy nas wyjątkowo długo, powinna bezwzględnie wzbudzić naszą czujność. Eksperci NHS, a więc brytyjskiej rządowej agencji zajmującej się ochroną zdrowia, są zdania, że u osób, u których wątroba nie pracuje prawidłowo z powodu nadużywania alkoholu, niewydalone toksyny gromadzą się w mózgu. Wówczas pacjenci mogą mieć problem z jakościowym wypoczynkiem.

Oczywiście problemy z zasypianiem, płytki sen lub bezsenność to tylko niektóre objawy, które powinny wzbudzić naszą czujność. 

Do pozostałych wczesnych objawów alkoholowych chorób wątroby należą:

  • brak apetytu,
  • spadek samopoczucia,
  • permanentne zmęczenie,
  • ból brzucha (w prawym boku u góry),
  • biegunka, wymioty.

***
Zobacz również:


Czy grozi ci choroba alkoholowa? Te kilka czynników pomoże to ustalić

Choroba, której nie widać, czasami boli najbardziej


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uszkodzona wątroba | wątroba | alkohol
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy