Olej kokosowy a problemy z tarczycą
W ostatnich czasach rośnie liczba osób skarżących się na problemy z tarczycą. Chociaż nie wydaje się, aby dieta miała coś wspólnego z chorobą tarczycy, wielu naukowców zastanawia się nad dobroczynnym wpływem oleju kokosowego i zawartego w nim kwasu laurynowego, który wspomaga układ immunologiczny. Oczywiście tarczyca jest bardzo ważnym gruczołem, który produkuje hormony tarczycy o nazwie tyroksyn i trójjodotyronin, które są rozprowadzane po całym organizmie i wykorzystywane prawie przez każdą komórkę naszego ciała. Zatem rola, jaką odgrywa tarczyca w codziennym życiu, jest bardzo istotna i powinniśmy dbać, aby nie doszło do problemów związanych z tym gruczołem. Właśnie dlatego warto zapoznać się z kilkoma radami, które pomogą nam zadbać o swoje zdrowie.
Zanim jednak dowiemy się, jak prawidłowo dbać o organizm, warto zastanowić się, na czym tak właściwie polega choroba tarczycy. Istnieją cztery najczęstsze dolegliwości związane ze zmianami chorobowymi tarczycy. Pierwszy z nich to nadczynność lub niedoczynność tarczycy, która wiąże się z nadmierną lub niedostateczną ilością wydzielanych hormonów. Kolejna to obecność wyczuwalnych guzków tarczycy, które lekarz identyfikuje po wykonaniu badania USG. Trzecia zmiana polega na powiększeniu tarczycy, a ostatnia to stan zapalny tarczycy. Ogólnie wszystkie te zmiany chorobotwórcze mogą wystąpić w jednym czasie, lecz jest to dość rzadki przypadek.
Istnieje wiele przyczyn, które wiążą się z chorobą tarczycy i nie można od razu stwierdzić, że na pewno choroba rozwinie się i u nas. Według badań przeprowadzonych przez naukowców, choroba może być wywołana przez wiele niewidocznych czynników, takich jak spożywanie w nadmiarze złych kwasów tłuszczowych, niedobór jodu, który jest istotnym elementem w prawidłowym funkcjonowaniu gruczołu i wytwarzaniu hormonów. Należy też zwrócić uwagę na leki, jakie przyjmujemy na różne dolegliwości, których skutki uboczne mogą mieć wpływ na tarczycę. Najczęściej jednak problemy dziedziczymy po rodzicach czy dziadkach, którzy borykali się z chorobą tarczycy.
W przeciwieństwie do innych olei dostępnych w sklepie, olej kokosowy ma wysoką zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych i kwasu laurynowego, który sprawia, że jest bardzo użyteczny dla naszego organizmu. Kwas laurynowy stanowi około 50 procent zawartości tłuszczu w oleju kokosowym. Organizm przekształca kwas laurynowy na monolauryn, który ma właściwości przeciwwirusowe i antybakteryjne. Zatem olej kokosowy ma bezpośredni wpływ na hamowanie stanów zapalnych w organizmie oraz na naprawę tkanek, a także może przyczynić się do zwalczania szkodliwych mikroorganizmów jelitowych, które powodują stany zapalne.
Większość olejów, które tak chętnie wykorzystujemy do smażenia i gotowania przeróżnych potraw, ma negatywny wpływ na tarczycę. Wszystkie te oleje są znane jako oleje wielonasycone, które mogą przyczynić się do zachorowania, a jak wiadomo wszystkie choroby związane z zaburzeniem pracy hormonów są bardzo niebezpieczne. Dlatego powinniśmy się zastanowić, czy warto zamienić nasz tradycyjny olej na olej kokosowy, który może pomóc stymulować metabolizm. Z tego powodu olej kokosowy jest błogosławieństwem dla wielu ludzi cierpiących na wszelakie choroby związane z tarczycą czy też układem krwionośnym. Dodatkowo, jeśli zdecydujemy się stosować olej kokosowy, możemy włączyć do naszej diety naturalne produkty, które będą nie tylko zdrowe, ale i smaczne!