Reklama

Olej rycynowy: Właściwości i zastosowanie

Choć drogeryjne półki uginają się od różnorodnych preparatów w kolorowych opakowaniach, od dłuższego czasu zaobserwować można zwiększone zainteresowanie naturalnymi środkami leczniczymi i pielęgnacyjnymi. Babcine patenty znowu są w modzie! Jednym z produktów, który wraca do łask, jest olej rycynowy. Jakie ma właściwości? Kojarzony jest przede wszystkim z walką z zaparciami, lecz przyda się także do zniwelowania dolegliwości bólowych i stanie się fantastycznym uzupełnieniem domowej kosmetyczki. Dowiedz się, jak stosować olej rycynowy i czego można się po nim spodziewać.

Olej rycynowy: Co to za produkt?

W medycynie naturalnej stosowany jest od setek lat. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że to jeden z najstarszych leczniczych produktów, z którego potencjału korzysta się także dziś. Zastanawiasz się, z czego pozyskiwany jest olej rycynowy? Uzyskuje się go z nasion rącznika pospolitego najczęściej w wyniku tłoczenia na zimno. Taki rodzaj obróbki pozwala zachować najwięcej drogocennych właściwości rośliny, pochodzącej najprawdopodobniej z Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki.

Olej rycynowy charakteryzuje się gęstą konsystencją oraz jasnym kolorem, który przyjmuje czasem jasnożółty odcień. Jeśli chcemy stosować go zewnętrznie, np. na skórę, poleca się delikatnie rozgrzać olej. Nie musisz od razu włączać mikrofalówki! Wystarczy rozetrzeć go w dłoniach, co ułatwi aplikację na inne partie ciała.

Reklama

Sprawdź też: Maseczka z jogurtu naturalnego. Skóra nigdy nie była tak promienna!

Olej rycynowy na zaparcia: Dawkowanie

Olej rycynowy znany jest przede wszystkim jako środek przeczyszczający. Wchodzi w reakcję z enzymami z trzustki i przyspiesza perystaltykę jelit, ułatwiając wypróżnienie. Działa drażniąco na błonę śluzową jelit, więc stosowany powinien być przede wszystkim przy ostrych i przewlekłych zaparciach. Nie należy wprowadzać go do diety na stałe jako środka zapobiegawczego. Jak stosować olej rycynowy na zaparcia? Spożywaj maksymalnie dwie łyżki stołowe jednorazowo. Efekt powinien pojawić się do sześciu godzin.

Uwaga! Choć olej rycynowy jest w stanie przynieść dużą ulgę, nie należy podawać go dzieciom poniżej 12. roku życia, kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią. Unikać muszą go również osoby, u których zdiagnozowane są stany zapalne narządów zlokalizowanych w jamie brzusznej.

Olej rycynowy jako środek przeciwbólowy

Tym razem skupimy się na stosowaniu zewnętrznym. Ciepły okład z gazy nasączonej olejkiem rycynowym przyniesie ukojenie w przypadku bólu pleców, głowy, mięśni i stawów. Na kompres nałożyć można także kawałek folii aluminiowej, by dłużej utrzymać wysoką temperaturę.

Olej rycynowy na rzęsy i brwi

Czas w naturalny sposób zadbać o urodę. Jeśli marzą ci się długie i gęste rzęsy, ale nie chcesz korzystać z zabiegów polegających na doklejaniu sztucznych produktów, wykorzystaj olej rycynowy. Do jego precyzyjnego nałożenia wykorzystać można czystą szczoteczkę po zużytym tuszu do rzęs. Nanoś go raz dziennie, a po kilku tygodniach zauważysz różnicę! Podobnie możesz stosować go w pielęgnacji brwi. Uważać należy jedynie na to, by olej rycynowy nie dostał się do oka, ponieważ może spowodować nieprzyjemne łzawienie i przekrwienie.

Olej rycynowy na włosy

Na stan fryzury wpływ mają najróżniejsze czynniki. Stosowane kosmetyki, zabiegi fryzjerskie, dieta, a nawet pogoda mogą powodować, że wiele osób najchętniej cały czas ukrywałoby swoje niesforne kosmyki pod czapką. Z pomocą przychodzi olej rycynowy!

Bardzo dobrze domyka łuski włosów, przez co poleca się stosować olej rycynowy na rozdwajające się i suche końcówki. Nakładanie go na całą długość włosów sprawdzi się w sytuacji, gdy chcemy je odżywić i wzmocnić. Produktem tym powinny zainteresować się osoby, które narzekają na rzadkie, cienkie i pozbawione blasku włosy. Można nakładać go również na skórę głowy, bo pobudzić ich naturalny wzrost. Po każdym zabiegu należy spłukać olej rycynowy szamponem i ciepłą (ale nie gorącą!) wodą.

Olej rycynowy na skórę

Działa łagodząco na podrażnienia skóry, choć unikać trzeba nakładania do bezpośrednio na rany. Przyspiesza proces regeneracji naskórka, a do tego ma właściwości zmiękczające. Olej rycynowy jest świetnym wyborem, jeśli chcesz doprowadzić do porządku twardą i suchą skórę na piętach, łokciach i kolanach. Zniweluje pęknięcia i wygładzi te problematyczne miejsca. Co więcej, nacieranie nim stóp pomoże uporać się z uczuciem ciężkości, które często towarzyszy nam po całym dniu spędzonym na nogach. 

Polecamy:

Jak stosować olej kokosowy na trądzik różowaty?

Na co pomoże wywar z lubczyku?

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy