Olej rzepakowy: Zdrowy i najlepszy do smażenia
Olej rzepakowy to niewątpliwie najczęściej używany olej w polskich domach. Przede wszystkim uwielbiamy na nim smażyć i dodawać go do sałatek. Warto wiedzieć, że olej rzepakowy to jeden z nielicznych olejów, który posiada wyjątkowo spore ilości kwasów omega-3 i kwasów omega-6. Te cenne substancje zapewniają prawidłową pracę naszemu sercu, nerkom i układowi trawiennemu. Jednak nie tylko kwasom omega-3 i omega-6 olej rzepakowy zawdzięcza swoje prozdrowotne właściwości. Co jeszcze warto wiedzieć o oleju rzepakowym? Odpowiadamy poniżej.
Olej rzepakowy produkowany jest z nasion rzepaku, który od początku lat 90. uprawiany jest w Polsce w tzw. odmianie podwójnie ulepszonej. Oznacza to, że rzepak pozbawiony jest szkodliwej substancji zwanej kwasem erukowym. Nie powinniśmy zatem martwić się o to, czy olej rzepakowy pochodzi ze sprawdzonego źródła.
Olej rzepakowy pozyskiwany jest na drodze tłoczenia lub dwustopniowo - poprzez tłoczenie i ekstrakcję. Z jasnych nasion rzepaku oddziela się czarną okrywę i wydobywa olej. Następnie olej zostaje oczyszczony, czyli poddany procesowi rafinacji, w którym usuwa się niekorzystne dla naszego zdrowia substancje.
Prawidłowo oczyszczony rafinowany olej rzepakowy ma neutralny smak i zapach i charakteryzuje się jasną barwą. Taki rodzaj oleju jest najlepszy do smażenia, ponieważ jest odporny na zmiany temperatury. Nie wytworzy zatem podczas smażenie szkodliwych związków dla naszego zdrowia. Olej rzepakowy może być również tłoczony na zimno. Wówczas doskonale sprawdzi się w sałatkach i zimnych przekąskach.
Skład oleju rzepakowego
W oleju rzepakowym znajdziemy przede wszystkim spore ilości:
• kwasów omega-3;
• omega-6;
• witamin: A, E i K;
• kwasu oleinowego.
Olej rzepakowy zawiera natomiast śladowe ilości nasyconych kwasów tłuszczowych, czyli tych szkodliwych dla naszego organizmu.
Olej rzepakowy zawiera doskonały z żywieniowego punktu widzenia stosunek kwasów omega-6 do kwasów omega-3, który wynosi dwa do jednego. W żadnym innym oleju nie występuje nawet porównywalny stosunek tych substancji. Ponadto, olej rzepakowy posiada najmniej szkodliwych dla naszego organizmu nasyconych kwasów tłuszczowych. Spośród innych olejów wyróżnia się również sporą zawartością witamin: A, E i K.
Jak olej rzepakowy działa na nasz organizm?
Dzięki cennym substancjom, które znajdziemy w oleju rzepakowym, wykazuje on sporo pozytywnych właściwości dla naszego zdrowia:
Obniża poziom złego cholesterolu we krwi
Olej rzepakowy jako jeden z nielicznych olejów nie zawiera cholesterolu, dzięki czemu przyczynia się również do jego redukcji w organizmie. Udowodniono naukowo, że przeciwdziała miażdżycy, poprawia pracę serca i obniża ciśnienie. Nic dziwnego, że uznawany jest za jeden z najzdrowszych olejów.
Poprawia kondycję skóry
Dzięki wysokiej zawartości witamin A i E olej rzepakowy zapewnia prawidłową kondycję naszej skórze. Witamina E wzmacnia skórę i chroni ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, natomiast witamina A nadaje jej gładkość i jędrność. Obydwie witaminy hamują również proces starzenia się skóry, leczą trądzik i nadają skórze promienny wygląd.
Zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy
Cenne jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które znajdziemy w oleju rzepakowym nie tylko poprawiają pracę serca i chronią go przed chorobami. Wspomagają również utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi, jednocześnie chroniąc organizm przed cukrzycą. Olej rzepakowy powinien być niewątpliwie stałym elementem diety osób chorych na cukrzycę.
Poprawia pracę mózgu
Olej rzepakowy to również dobre źródło przeciwutleniaczy, które odpowiedzialne są za zwalczanie wolnych rodników w organizmie i prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Ich niedobór może powodować uszkodzenie połączeń nerwowych w mózgu i obniżenie sprawności intelektualnej. Regularnie spożywany olej rzepakowy może zapobiec nawet chorobie Alzheimera.
Kilkanaście lat temu krążyły niepochlebne opinie na temat oleju rzepakowego, które sugerowały, że produkowany jest on na bazie szkodliwego dla naszego zdrowia rzepaku. Rzeczywiście, taki rodzaj rzepaku był stosowany, ale w latach 80. Później wytwarzano oleje na bazie sprawdzonego rzepaku.
Od kilku lat olej rzepakowy jest coraz bardziej doceniany przez dietetyków i naukowców. Potwierdzają oni jego właściwości prozdrowotne i twierdzą, że powinien być obecny w każdej diecie. Ciekawostką jest również fakt, że olej rzepakowy wykorzystywany jest do produkcji kosmetyków naturalnych. Olej rzepakowy to niewątpliwie jeden z najzdrowszych olejów, który powinien być stałym elementem naszego jadłospisu.