Reklama

Olej z rokitnika: Dobry dla wrzodowców, reguluje ciśnienie

Pozyskiwany z owoców rokitnika syberyjskiego olej zawiera nie tylko wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka witaminy, ale także ponad sto dziewięćdziesiąt substancji czynnych, które usprawniają pracę układu pokarmowego, sercowo-naczyniowego oraz poprawiają kondycję skóry. Naturalny środek szczególnie zalecany jest osobom zmagającym się z wrzodami (zmniejsza ból i leczy nadżerki czy wrzody żołądka i dwunastnicy), chorobami jelit i nadciśnieniem tętniczym. Sprawdźmy, w czym jeszcze może nam pomóc olej z rokitnika i jak go wykorzystać w celach leczniczych i pielęgnacyjnych.

Olej z rokitnika: Jak powstaje? Co zawiera?

Kuszący pięknym, owocowym zapachem i intensywnym, pomarańczowo-czerwonym kolorem olej pozyskiwany jest z owoców lub nasion rokitnika syberyjskiego, które są poddawane procesowi tłoczenia na zimno. W składzie naturalnego środka leczniczego znajdziemy prawie 200 substancji czynnych, które bardzo dobroczynnie wpływają na nasze zdrowie, a przede wszystkim wspierają pracę układu pokarmowego. Spośród tych kluczowych wymienić należy przede wszystkim, flawonoidy, garbniki, związki fenolowe, witaminy A, B, E, C, K, nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 oraz fitosterole. To właśnie dzięki nim olej z rokitnika działa:

Reklama

- przeciwutleniająco,

- antybakteryjnie,

- przeciwzapalnie,

- ściągająco,

- dezynfekująco

- wzmacniająco (na układ odpornościowy)

- obniża poziom złego cholesterolu

- neutralizuje wolne rodniki

Olej z rokitnika a wrzody i nie tylko

Po olej z rokitnika powinny wyjątkowo chętnie sięgać osoby zmagające się z wrzodami i innymi dolegliwościami układu pokarmowego. W przypadku wrzodowców zalecana dawka to trzy krople dziennie przyjmowane regularnie przez trzy tygodnie, około trzydzieści minut przed posiłkiem. Aby kuracja przyniosła pożądane efekty, w jej trakcie należy zbilansować dietę, postawić na lekkie i małe posiłki oraz unikać picia alkoholu i palenia papierosów. Maksymalny czas jej trwania to trzy miesiące.

Olej z rokitnika wspomoże także leczenie chorób jelit. Jak go praktycznie wykorzystać? Jeśli dodamy kilka kropel specyfiku do mieszanki przeznaczonej do zrobienia lewatywy, uzupełnimy niedobory składników odżywczych w przewodzie pokarmowym. Zabieg ten ochroni nas też przed niekontrolowanym wypróżnieniem podczas operacji.

Olej z rokitnika a serce i naczynia krwionośne

Równie dobroczynnie jak na układ pokarmowy olej z rokitnika wpływa na nasze serce i naczynia krwionośne. Zawarte w nim fitosterole regulują ciśnienie tętnicze (zapobiegają nadciśnieniu) i niwelują ryzyko pojawienia się zmian miażdżycowych oraz zapobiegają chorobie wieńcowej, udarowi mózgu i zawałom serca. Olej z rokitnika obniża też poziom złego cholesterolu LDL.

Olej z rokitnika a skóra

Olej z rokitnika można stosować nie tylko wewnętrznie, ale i zewnętrznie. Jeśli będziemy go aplikować bezpośrednio na skórę, nie tylko poprawimy jej kondycję, ale możemy też wesprzeć leczenie oparzeń, odmrożeń czy stanów zapalnych skóry oraz przyspieszyć proces gojenia się ran. Olej z rokitnika wykorzystywany jest też w terapii egzemy, alergii skóry i blizn potrądzikowych. Wspomaga także walkę z rozstępami.

Olej z rokitnika: Zastosowania w kosmetyce

Walory oleju z rokitnika docenili też przedstawiciele branży kosmetycznej. To popularny składnik kremów przeznaczonych do pielęgnacji cery suchej, skłonnej do podrażnień i dojrzałej. Jak działa naturalny kosmetyk? Zawarte w oleju z rokitnika przeciwutleniacze niwelują szkodliwą działalność wolnych rodników, a tym samym regenerują skórę i zapobiegają niekorzystnym procesom jej starzenia się. Aplikując naturalny środek bezpośrednio na cerę, zabezpieczamy ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych oraz nadmiernym przesuszeniem.

Olej z rokitnika można również wykorzystać w kuracjach nadmiernie wypadających, przesuszonych i łamliwych włosów. Naturalny kosmetyk pomoże również wyeliminować problem z łupieżem.

Jak przygotować macerat z rokitnika?

Owoce rokitnika starannie umyj, przetrzyj przez sitko i odciśnij z nich sok. Ten ostatni możesz śmiało wypić. Przetarte owoce rozłóż na papierze i pozostaw do osuszenia. Potem rozdrobnij je w młynku do kawy, umieść w słoiku i zalej oliwą w proporcji dwa do trzech. Słoik z olejkiem szczelnie zamknij i odstaw w zacienione miejsce. Po minimum dwudziestu dniach przecedź zawartość słoika przez gazę i odstaw na kolejny tydzień. Następnie po raz kolejny przecedź. Gotowy macerat przechowuj w lodówce.

Olej z rokitnika: Jak dawkować? Kto powinien go unikać

Olej z rokitnika powinien być dawkowany rozsądnie. Najlepiej po kilka kropel przed każdym posiłkiem. Naturalnego środka leczniczego powinny unikać osoby zmagające się z zapaleniem trzustki i wątroby oraz kamicą żółciową i ostrym zapaleniem woreczka żółciowego.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy