Reklama

Olejek eukaliptusowy: Właściwości

Obecność w domowym wyposażeniu olejków eterycznych przestała już kogokolwiek dziwić. Dlaczego? Ponieważ wiele z nich ma ogromny potencjał i mogą nie tylko pokonać zdrowotne dolegliwości, ale także przydać się w kosmetyce czy domowych porządkach. Wśród wszystkich tych, które są obecne w sklepach, w asortymencie znaleźć można olejek eukaliptusowy. On nie tylko charakteryzuje się bardzo intensywnym i przyjemnym zapachem, ale pomoże wtedy, gdy wiosenna aura sprzyja powstawaniu infekcji. Przyjrzyjmy się, jakie olejek eukaliptusowy ma właściwości.

Parę słów o olejku

Olejek eukaliptusowy jest pozyskiwany z liści i łodyg - jak sama nazwa wskazuje - eukaliptusa, który często jest kojarzony z sympatycznymi misiami koala. Charakteryzuje się bardzo intensywnym zapachem, który przez niektórych jest postrzegany jako bardzo mocny i rażący, ale znajdują się też i tacy, którzy upatrują w nim słodką, miodową nutę. Niezależnie od subiektywnych uczuć, zapach i działanie olejku eukaliptusowego to zasługa bogatego składu. Znaleźć w nim można cyneol, eukaliptol, limonen, a także kemfen, pinen oraz cymen. Olejek z drzewa eukaliptusowego zyskuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, ściągające i relaksujące.

Reklama

Pierwsza pomoc w przypadku infekcji

Jeśli ktoś zimę kojarzy z porą roku, gdzie wyłącznie występują infekcje, to bardzo się myli. Wiosną, kiedy temperatury są już przyjemniejsze, nietrudno o przeziębienie. A co jest jego najczęstszym objawem? Bardzo dokuczliwy katar oraz zapalenie zatok. Oczywiście, obie dolegliwości same nie przejdą, dlatego trzeba pomóc organizmowi. W jaki sposób? Wystarczy sięgnąć po olejek eukaliptusowy, który wkropi się (kilkanaście kropel) do miski wypełnionej gorącą wodą. Taka mieszanka może z powodzeniem posłużyć do domowej inhalacji górnych dróg oddechowych: kataru czy zapalenia zatok

Olejek z eukaliptusa może być także środkiem do smarowania: zaaplikowany na plecach i torsie rozgrzewa oraz pomoże usunąć zalegającą w płucach wydzielinę.

Pożegnaj bóle reumatyczne

Bóle reumatyczne nie są zarezerwowane dla osób dojrzałych, bo cierpią na nie coraz młodsi. Dolegliwość może być dokuczliwa, zwłaszcza wtedy, kiedy pojawia się nagle. Oczywiście, tę niedogodność można załagodzić, na przykład za pomocą olejku eukaliptusowego. Można go wykorzystać przynajmniej na dwa sposoby. Wystarczy wymieszać kilka kropel specyfiku z olejem kokosowym i tak otrzymaną maścią smarować obolałe miejsca. Oczywiście, można dodawać kilka kropel do wanny z ciepłą wodą. Taka kąpiel nie tylko przyniesie ulgę, ale także złagodzi stres po wyczerpującym dniu.

Olejek eukaliptusowy a uroda

Właściwości olejku eukaliptusowego nie ograniczają się wyłącznie do jego działań zdrowotnych, ale także jest przydatny w szeroko pojętej pielęgnacji. Maść na bazie olejku oraz oleju kokosowego może być też stosowana na podrażnienia i stany zapalne skóry. Jest to przydatne chociażby w przypadku trądziku, który powraca i szpeci cerę. Olejek eukaliptusowy aplikowany w takiej formie także doskonale nawilża przesuszoną skórę

O właściwościach olejku eukaliptusowego przypomnimy sobie z całą pewnością latem, kiedy będą nas atakowały owady. W przypadku ukąszeń już jedna kropla może przynieść znaczącą ulgę. 

Na lepszy sen

Bezsenność to coraz powszechniejszy problem, który wpływa na nasze samopoczucie oraz wydajność w ciągu dnia. Jeśli i my borykamy się z tym problemem, wystarczy jedną kroplę olejku eukaliptusowego wkropić na poduszkę, a drugą na piżamę. Taka aromaterapia może pomóc szybciej zasnąć i tym samym się zregenerować

Polecamy także:

Wiosenne przesilenie. Jak walczyć ze spadkiem nastroju?

Stres rujnuje zdrowie. Nadciśnienie, cholesterol i wrzody to nie wszystko

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy