Reklama

Ostropest plamisty: Właściwości lecznicze i zastosowanie

Ostropest plamisty, który rośnie na naszych polach i łąkach, jest wyjątkową rośliną. Przyciąga wzrok przede wszystkim swoim wyglądem: osiąga spore rozmiary, a za sprawą oryginalnego pokroju z całą pewnością wyróżnia się od innych roślin. Ale nie tylko wygląd sprawia, że ostropestem plamistym warto się zainteresować, ponieważ współczesna fitoterapia wiele mu zawdzięcza. Wiedzą o tym wszyscy ci, których stan wątroby wymaga natychmiastowej interwencji. Co trzeba wiedzieć o ostropeście? Przekonajmy się.

Parę słów o roślinie

Ostropest plamisty to przedstawiciel roślin rodziny astrowatych, który pochodzi z krajów śródziemnomorskich, ale obecnie można go spotkać w stanie dzikim w wielu miejscach na świecie. Roślina, choć jest bardzo oryginalna, to często mylona jest z naszym rodzimym ostem. Jak wygląda ostropest plamisty? Jego łodyga dumnie pręży się nawet do dwóch metrów, a okalana jest ostro zakończonymi liśćmi. Latem zaś na niej pojawiają się oryginalne, purpurowe kwiaty. Ostropest wyróżnia się od innych roślin, ale nie dostrzega się w nim potencjału ozdobnego. Oczywiście, ma swoje zalety, bez których współczesna fitoterapia nie mogłaby święcić sukcesów.

Reklama

Co można znaleźć w ostropeście?

Ostropest plamisty jest cenną dla zdrowia rośliną, ponieważ zawiera kilka, ale kluczowych, związków, które mogą by bardzo przydatne w leczeniu wielu dolegliwości. A co można w niej znaleźć? Przede wszystkim cukry, olejki eteryczne, sterole czy związki goryczkowe. Ostropest to także cenne źródło witaminy E (zwanej "witaminą młodości"), która dobroczynnie wpływa na kondycję skóry. Jeśli zależy nam na młodym wyglądzie, to jej suplementacja musi nam wejść w krew. Jednak najważniejszy związek, z którego znany jest ostropest plamisty, to mieszanina flawonolignanów zwana sylimaryną.

Sylimaryna: Ratunek dla wątroby

Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów znajdujących się w naszym organizmie i swoje nieprawidłowe działanie manifestuje w nieoczywisty sposób. Mimo wszystko, warto zadbać o jej kondycję, ponieważ może to nas uchronić przed wieloma dolegliwościami. Ratunkiem może być suplementowanie ostropestu plamistego, który jest źródłem wspomnianej sylimaryny. Co ona nam daje? Przede wszystkim wspomaga regenerację komórek wątroby, a także wspiera usuwanie toksyn z organizmu (co jest również korzystne dla nerek). Kiedy warto jeszcze sięgnąć po ostropest plamisty? Wtedy, kiedy przeszliśmy antybiotykoterapię, cierpieliśmy z powodu zatrucia (np. grzybami) lub często spożywamy alkohol.

Zobacz także: Markery nowotworowe. Jakie badania warto wykonać?

To ulga nie tylko dla wątroby

Ostropest plamisty to nie tylko ogromna pomoc dla przeciążonej wątroby, ale także dla całego układu pokarmowego. Wszystko przez działanie żółciopędne rośliny, które wspiera działanie żołądka i jelit. Stosowanie ostropestu plamistego nie tylko reguluje pracę tego ważnego układu, ale także polepsza trawienie oraz wzmaga apetyt. Warto wspomnieć, że zawarte w ostropeście plamistym substancje mogą zmniejszać stany zapalne, a także minimalizować dolegliwości trawienne, takie jak nadkwasota, wzdęcia i niestrawność.

Ale na tym nie kończy się lista zasług ostropestu plamistego. Jest on również przydatny wtedy, kiedy doskwierają nam migreny, nadciśnienie lub niedociśnienie tętnicze, a także choroba lokomocyjna. Panie zaś mogą sięgnąć po niego, gdy cierpią z powodu zbyt obfitych miesiączek.

Polecamy: Miłorząb japoński. Poprawia urodę, libido i pracę mózgu

Jak stosować ostropest plamisty?

Ostropest plamisty dostępny jest pod wieloma postaciami. To częsty składnik suplementów diety, które dostępne są w formie np. tabletek. Oczywiście, susz dostępny jest także w sklepach zielarskich, który świetnie nadaje się do przygotowywania naparu. 

Często pojawia się pytanie, jak przygotowywać ostropest plamisty. Czy zalewać go wrzątkiem? W przygotowywaniu naparów powinno się stosować gorącą, ale nie wrzącą wodę. Dlaczego? Ponieważ wtedy taki leczniczy napój może stracić część swoich właściwości.

Czy roślina jest bezpieczna?

Choć ostropest plamisty wydaje się bezpieczną rośliną, tak samo jak przygotowywane z niego suplementy, to nie każdy powinien z nich korzystać. Szczególną uwagę powinny zwrócić te osoby, które są przewlekle chore i stale zażywają leki. Substancje czynne zawarte w ostropeście mogą wchodzić w reakcję z medykamentami i osłabiać ich działanie. Dlatego przed samodzielnym zastosowaniem kuracji, warto zasięgnąć opinii lekarza prowadzącego, który rozwieje wszelkie wątpliwości. Z rośliny powinny też zrezygnować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ostropest plamisty | ostropest plamisty właściwości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy