Reklama

Oto co potrafi maść z arniki. Dostaniesz ją w aptece za grosze

Maść z arniki polecają lekarze jako alternatywę dla antybiotyków i środków przeciwbólowych, nadużywanych często przez społeczeństwo, co więcej jest bardzo tania i dostępna w każdej aptece. Maść z arniki to złoty środek na wiele dolegliwości - stosowana od zarania dziejów, może przynieść ulgę i pomóc w leczeniu wielu schorzeń. Jakich jeszcze efektów możemy się po niej spodziewać?

Maść arnikowa, jak sama nazwa wskazuje, pozyskiwana jest z kwiatów arniki górskiej. W Polsce tę okazałą, żółtą roślinę można spotkać m.in. na Mazurach, w Sudetach oraz Puszczy Białowieskie i znajduje się pod ścisłą ochroną. Ponieważ jest to gatunek zagrożony, do produkcji maści i innych arnikowych produktów, używa się kwiatów rosnących na specjalnych plantacjach.  

Czytaj więcej: Maść z arniki - naturalne remedium na pajączki, trądzik, siniaki

Reklama

Arnika - właściwości

Arnika ma szereg właściwości leczniczych, a jej niezwykłe działanie znane jest od wieków. Jako pierwsza w ten sposób opisywała ją w XII wieku święta Hildegarda z Bingen. Maść arnikowa stosowana jest najczęściej w leczeniu:

  • urazów
  • stłuczeń
  • przy skręceniach i zwichnięciach kończyn z obrzękiem pourazowym

Ma działanie wzmacniające krwionośne naczynia włosowate, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Produkt ten chętnie używany jest również w przemyśle kosmetycznym. Najcenniejszym składnikiem arniki jest helenalina - substancja o bardzo silnym działaniu przeciwzapalnym. Należy jednak wiedzieć, że helenalina jest silnie toksyczna, dlatego też wszelkie produkty na bazie arniki przeznaczone są do stosowania zewnętrznego. Spożycie arniki jest bardzo niebezpieczne - może skutkować m.in. uszkodzeniem wątroby.

Arnika ma też szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Znajdują się w niej flawonoidy i saponiny, zbawiennie działające na funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Oprócz tego, za sprawą triterpenów, olejków eterycznych, garbników, karotenoidów i tymolu możemy mówić o kojącym działaniu maści z arniki na skórę wokół oczu.

Zobacz też: Arnika: na bóle stawów i mięśni

Zastosowanie maści z arniki

Znając cudowne właściwości arniki, producenci chętnie wykorzystują ją do produkcji kosmetyków. Wyciąg z tej cennej roślinny jest składnikiem wielu kremów pod oczy, ale także preparatów wspomagających leczenie trądziku czy tych do skóry naczynkowej. Uniwersalną maść z arniki możemy dostać bez problemy w każdej aptece i kosztuje około 6 zł. Warto więc mieć ją zawsze w domu, bo produkt ten ma wszechstronne zastosowanie. 

Na co pomoże maść z arniki?

  • Maść z arniki na siniaki: zmniejsza obrzęk i łagodzi ból. Maść z arniki warto stosować również podczas zwichnięć i skręceń. Wystarczy wsmarować ją w chorobowo zmienione miejsce i powtarzać czynność dwa do czterech razy na dobę.
  • Maść z arniki pod oczy: podobnie jak w przypadku siniaków, zmniejsza obrzęki i likwiduje zasinienia. Jeśli więc masz za sobą nieprzespaną noc lub z natury skłonność do widocznych sińców pod oczami, krem z arniki będzie świetnym wyborem. Należy uważać jednak, aby nie dostał się do oka. Ulgę przyniesie też maść z arniki zaaplikowana na noc - rano zaś należy zmyć produkt wodą.
  • Maść z arniki na trądzik: maść arnikowa świetnie radzi sobie z wszelkimi zmianami skórnymi. Wspomoże leczenie ropnych wyprysków, a to za sprawą zawartych w niej substancji o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym.
  • Maść z arniki na naczynka: maść z arniki działa także obkurczająco i wzmacniająco na naczynia krwionośne. Będzie to zatem produkt idealny dla osób zmagających się z nieestetycznymi pajączkami na twarzy.
  • Maść z arniki na oparzenia i odmrożenia: ciekawym zastosowaniem maści arnikowej jest stosowanie jej na urazy skórne, spowodowane wysoką lub niską temperaturą. Jeśli poparzenia czy odmrożenia nie są głębokie i nie wymagają natychmiastowej pomocy lekarza, można spróbować leczyć je samodzielnie w domu, aplikując cienką warstwę maści na podrażnione miejsca. Zmiany nie tylko powinny się szybciej zagoić, ale zminimalizujemy jednocześnie ryzyko rozwoju infekcji bakteryjnych czy grzybicznych.
  • Maść z arniki na stany zapalne w jamie ustnej: odkażające i przeciwzapalne właściwości arniki można również zastosować do leczenia aft, zapaleń dziąseł oraz owrzodzeń jamy ustnej. W tym przypadku będą pomocne zarówno płukanki do ust na bazie ekstraktu z tej rośliny, jak i punktowo maść w bardzo małych ilościach.

Zobacz także: Arnika górska nie tylko na stłuczenia

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: arnika | maść z arniki na siniaki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy