Pij małymi łyczkami przez cały dzień. Napar z liści laurowych szybko wypłucze toksyny
W co powinna być zaopatrzona domowa apteczka? Oprócz licznych leków, preparatów i plastrów na skaleczenia, warto umieścić w niej liście laurowe. Głównie kojarzą się z przyprawą wykorzystywaną w kuchni do przygotowania bardziej i mniej tradycyjnych przepisów. Specjaliści doradzają, by zastosować suszony składnik także w innej wersji i przygotować herbatę na bazie liści laurowych.
Zwolennicy ziołolecznictwa oraz naturalnych metod radzenia sobie z problemami zdrowotnymi chętnie sięgają po dary przyrody. Fitoterapię ustanowiono osobnym działem medycyny oraz farmakologii, których specjaliści na co dzień korzystają m.in. z dobrodziejstw liści laurowych. Roślina porasta przede wszystkim Chorwację, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by uprawiać ją także w polskim klimacie.
Liść laurowy najczęściej kojarzymy z przyprawą w wersji suszonej, bez której nie obędą się tradycyjne zupy, ciężkie dania mięsne, a nawet aromatyczne sosy. Składnik możemy wykorzystać do przygotowania odżywczej herbaty, której właściwościami zachwycają się nawet doświadczeni specjaliści. Dlaczego warto włączyć ją do codziennej diety? Napar na bazie liści laurowych:
- działa napotnie,
- poprawia procesy trawienne,
- obniża zbyt wysoki poziom cukru,
- przyspiesza oczyszczanie organizmu z toksyn,
- likwiduje uczucie niestrawności
- łagodzi szalejące w jamie ustnej stany zapalne,
- dba o prawidłową pracę wątroby oraz nerek.
Sprawdź: Wyciągnij z kuchennej szafki. Przyciągną bogactwo, odepchną nieszczęścia
Zaparzenie wywaru, którego podstawę stanowią liście laurowe, wymaga od nas zgromadzenia jedynie dwóch składników. Ile liści laurowych na szklankę? Najbardziej popularne receptury mówią, by przygotować ok. 5 g pokruszonych listków, zalać wrzątkiem, a następie pozostawić pod przykryciem na 10-15 minut. To czas, w którym napar zdąży porządnie naciągnąć. W kolejnym kroku przecedzamy mieszankę do czystego kubka i pozostawiamy do przestudzenia.
Specjaliści zaznaczają, że to niejedyna opcja przygotowania herbaty z liści laurowych. O wiele mocniejsze działanie uzyskamy, jeśli wrzucimy pokruszone liście do garnka, zalejemy wodą i podgrzejemy przez kilka minut. Na tym proces przygotowanie się nie kończy. Po ściągnięciu naczynia z palnika odstawiamy je w chłodne miejsce na 6 godzin. Dopiero po tym czasie możemy przecedzić miksturę i wlać do kubka. Jak pić liść laurowy? Zaleca się spożywanie jednej szklanki naparu dziennie, najlepiej małymi łyczkami w ciągu całego dnia.
Sprawdź: Czym grozi niewyłowienie liści laurowych po gotowaniu? Sprawdzamy
Nie wszyscy będą w stanie skorzystać z dobrodziejstwa wynikających ze stosowania preparatów na bazie naturalnych składników. Nie inaczej jest także w przypadku wywaru z liści laurowych. Ze względu na brak informacji dotyczących wpływu naparu na rozwijający się płód, nie zaleca się przyjmowanie go przez kobiety w ciąży, a także okresie karmienia. Herbatki nie należy także podawać małym dzieciom.
Warto mieć na uwadze, by przed rozpoczęciem stosowania odżywczego naparu skonsultować swoją decyzję z lekarzem. Zdarza się, że składniki zawarte w liściu laurowym mogą wejść w szkodliwe interakcje z przyjmowanymi lekami. Wiąże się to z zaburzeniem ich działania. Zdecydowanie odradza się stosowanie domowego specyfiku przez osoby z zaburzeniem krzepliwości krwi oraz stosującym tabletki na obniżenie poziomu cukru.
Sprawdź również:
Obrzęki się zmniejszają, a żylaki będą mniej widoczne. Jedz często
Dzięki niemu zapomnisz o podjadaniu. Syci i pomoże w odchudzaniu