Pij przed śniadaniem. Układ hormonalny będzie działać jak w zegarku
Niepozorny wiesiołek porasta łąki i pola, czasem zagląda także do przydomowych ogródków. Wydaje się przez to być pospolitym jegomościem? Nic bardziej mylnego! Wiesiołek ma nam wiele do zaoferowania, a jego najcenniejszą częścią są drobne nasiona. To właśnie one używane są do produkcji oleju, który szczególną uwagą powinny obdarzyć kobiety o nieregularnych i bolesnych miesiączkach. Przyda się jednak każdemu, ponieważ lista jego dobroczynnych właściwości jest znacznie dłuższa. Podpowiadamy, jak stosować olej z wiesiołka do picia i dlaczego warto to robić.
- Olej z wiesiołka do picia rekomendowany jest zwłaszcza kobietom. Wykazuje znakomite działanie regulujące cykl miesiączkowy.
- Jego właściwości są jednak znacznie bardziej wszechstronne. Pozytywnie wpływa na serce, sprzyja usuwaniu toksyn z organizmu.
- Wystarczy niewielka ilość każdego dnia, by w naturalny sposób wzmocnić całe ciało i korzystnie wpłynąć na urodę.
Coraz częściej w naszych ogrodach decydujemy się na uprawę egzotycznych gatunków roślin, których widok zapiera dech w piersiach niejednego ogrodnika. Na ich tle wiesiołek może wypadać blado, lecz nie należy oceniać książki po okładce. Przygodę z nim rozpocznijmy od ciekawostki. Bywa nazywany "świecą nocy", ponieważ jego żółte kwiaty pozostają zamknięte w ciągu dnia, otwierając się dopiero wieczorem. Roślina jest zapylana przez ćmy. Porasta nieużytki, pola i łąki, a do Europy trafił z Ameryki Północnej. Zdążył się jednak zadomowić już na dobre.
Niedobór tego pierwiastka zauważysz na skórze. Mało kto o nim pamięta
Nasiona rośliny są skarbnicą nienasyconych kwasów tłuszczowych i fitosteroli. Substancje te zazwyczaj stanowią od 15 do 20 procent składu produktów na bazie wiesiołka - warto korzystać z potencjału oleju, ale w aptekach znajdziemy również kapsułki, które mogą ułatwić suplementację. Wiesiołek w obu tych formach sprzyja obniżaniu złego cholesterolu, zapobiegając zatorom żył i tętnic, miażdżycy, chorobie niedokrwiennej oraz zawałom. Co jeszcze zawiera?
W nasionach wiesiołka znajdziemy także cynk, selen, magnez, wapń oraz witaminę E. Dzięki temu wykazują wszechstronne działanie zarówno w kwestii dbania o zdrowie, jak i o urodę.
Panie szczególnie powinny zaprzyjaźnić się z tym produktem. Olej z wiesiołka sprzyja regulowaniu cyklu miesiączkowego, a także neutralizuje przykre dolegliwości z nim związane, w tym zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Okazuje się przydatny na każdym etapie życia. Reguluje poziom hormonów związanych z płodnością, więc olej zaleca się kobietom starającym się o dziecko. Jednocześnie korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie w czasie menopauzy. Mężczyźni też nie powinni pomijać oleju z wiesiołka w diecie. Jego regularne spożywanie wspomaga potencję.
Ważne: Z przyjmowaniem oleju muszą wstrzymać się kobiety w ciąży i karmiące piersią. W ich przypadku każda modyfikacja diety powinna być skonsultowana ze specjalistą.
Wciąż poszukujesz sprawdzonych produktów dla wsparcia odporności? Zainteresuj się olejem z wiesiołka. Bardzo dobrze sprawdza się w profilaktyce infekcji gardła, oskrzeli i płuc. Oprócz korzystnego wpływu na układ immunologiczny wspiera usuwanie z organizmu toksyn i metali ciężkich - zwłaszcza kadmu i ołowiu.
Jeśli planujesz detoks, wiesiołek będzie twoim sprzymierzeńcem. Kwasy tłuszczowe, których nie brakuje w składzie oleju z wiesiołka, doskonale wpływają na trawienie i metabolizm, ograniczając odkładanie się tkanki tłuszczowej.
Korzystne działanie tego produktu zauważysz gołym okiem, patrząc w lustro. Możesz stosować go doustnie oraz zewnętrznie, nakładając bezpośrednio na ciało. Jakich efektów spodziewać się po takiej kuracji?
- Olej z wiesiołka zapobiega odwodnieniu skóry, dzięki czemu jest ona bardziej jędrna.
- Hamuje procesy starzenia i powstawanie zmarszczek.
- Łagodzi stany zapalne, zwalczając wypryski i zaskórniki.
- Wiesiołek jest stosowany w leczeniu trądziku, atopowego zapalenia skóry oraz łuszczycy.
- Przyspiesza gojenie się ran.
- Niweluje swędzenie skóry głowy i skutecznie zwalcza łupież.
- Wzmacnia płytkę paznokci, ograniczając jej łamliwość i rozdwajanie.
Przygotuj układ pokarmowy do świąt. Najlepsze zioła i suplementy na detoks wątroby
Dawkowanie nie jest skomplikowane. Najlepsze efekty uzyskasz poprzez przyjmowanie jednej lub dwóch łyżek stołowych oleju na czczo przed śniadaniem. Jeśli taka forma cię nie przekonuje, olej śmiało możesz włączać do posiłków. Wzbogacaj nim warzywne koktajle albo sałatki. Pamiętaj, że olej z wiesiołka należy spożywać wyłącznie na zimno. Nie nadaje się do smażenia, a pod wpływem wysokiej temperatury traci swoje cenne właściwości.
Polecamy:
Herbaty wzmagające bezsenność. Tych naparów nie pij wieczorem
Kardiolodzy unikają tych produktów jak ognia. Rujnują serce i żyły