Reklama

Pitaja: Doskonała na serce, chroni przed otyłością

Oryginalny wygląd przykuwa uwagę każdego, kto pierwszy raz widzi smoczy owoc, czyli pitaję. Mocno różowa skórka i pokryty czarnymi pestkami miąższ to jej znaki rozpoznawcze, podobnie zresztą jak nietuzinkowy i wyrafinowany smak. Nie są to, rzecz jasna, jedyne walory smoczego owocu. Pełna gama ukrytych w nim składników odżywczych sprawia, że szybko znalazł się w czołówce superproduktów. Jego właściwości wymieniać można byłoby długo; m.in. wzmacnia serce i naczynia krwionośne, odżywia i uelastycznia skórę, zapobiega tyciu i wspiera odchudzanie. W jakiej formie najlepiej jeść pitaję i gdzie ją kupić? Te i inne wskazówki znajdziecie poniżej.

Co nieco o owocu

Nazywana często "królową nocy" lub "księżycowym kwiatem" pitaja należy do roślin kaktusowatych. Uprawiana jest głównie w Azji Południowo-Wschodniej, Ameryce Środkowej i Ameryce Południowej. Ciekawostką jest, że kwitnie wyłącznie po zmroku. Jej owoc zwany jest smoczym owocem. Najczęściej ma mocno różową skórę, a miąższ jest biały i pokryty charakterystycznymi czarnymi pestkami. Można jednak jeszcze spotkać inne warianty owocu: czasem ma różową skórkę i bordowy miąższ lub żółto-zieloną skórkę i biały miąższ.

Co ciekawe, pitaja zaliczana jest do najmniej kalorycznych owoców, w 100 gramach znajdziemy jedynie około 50 kalorii. Przy tym na długo zaspokaja głód.

Reklama

Składniki odżywcze

Pitaja to źródło cennych składników odżywczych. Dostarczy nam między innymi błonnika, białka, wapnia, fosforu, żelaza, witaminy C, niacyny, witaminy B6 i tiaminy.

Świetnie działa na serce i układ krwionośny

Pitaja - dzięki zawartym w niej związkom betalainowym- uznawana jest za silny przeciwutleniacz i tym samym chroni układ krwionośny i stymuluje jego pracę oraz wzmacnia serce i chroni go przed chorobami. Po smoczy owoc powinny chętnie sięgać osoby zmagające się z anemią, miażdżycą i pacjenci po zawale.

Chroni przed otyłością i wspomaga odchudzanie

Przeprowadzone przez chińskich naukowców badania dowiodły, że obecne w pitaji związki betalainowe jednocześnie chronią przed otyłością i przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej, a tym samym pomagają stracić nadprogramowe kilogramy. W smoczym owocu znajdziemy także spore ilości cennego błonnika pochodzenia roślinnego, który przyspiesza procesy metaboliczne i tym samym wspiera odchudzanie.

Odżywia i nawilża skórę

Walory smoczego owocu zostały również zauważone i docenione w branży kosmetycznej. To ceniony składnik kremów, maseczek i peelingów do twarzy. Pitaja skutecznie hamuje proces starzenia się skóry, wygładza zmarszczki oraz perfekcyjnie nawilża i odżywia skórę. Jest przy tym bardzo prosta w zastosowaniu. Wystarczy pokroić owoc w cienkie plasterki, a następnie nałożyć je na twarz. Na efekty nie trzeba będzie długo czekać. Skóra stanie się gładsza i bardziej promienna.

Jak rozpoznać dojrzałą pitaję?

Dojrzały smoczy owoc rozpoznasz po gładkiej i miękkiej skórce. Jeśli jest twardy, to znak, że nie nadaje się jeszcze do spożycia.

Jak jeść pitaję?

Pitaję najlepiej jeść na surowo, ale doskonale sprawdzi się także w roli dodatku do deserów i sałatek. Jej miąższ jest słodko-kwaśny w smaku i delikatny w konsystencji. Pitaję można również wykorzystać do dekoracji potraw.

Gdzie kupić smoczy owoc?

Smoczy owoc można kupić w dobrze zaopatrzonych supermarketach lub sklepach ze zdrową żywnością. Za kilogram owoców trzeba zapłacić kilkanaście złotych.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy