Reklama

Po tym poznasz zatkane żyły i początki miażdżycy. Pierwszy sygnał alarmowy

Na ból mięśni nóg narzeka wiele osób. Zazwyczaj jest on bagatelizowany, a za przyczynę uznaje się zmęczenie. Jak się okazuje, taki dyskomfort może zwiastować poważne problemy zdrowotne.

Ból dolnych kończyn - o czym może świadczyć?

Na początku pojawia się charakterystyczny ból mięśni kończyn, zwykle bagatelizowany. Potem okazuje się, że doskwierają też inne dolegliwości i konieczne jest wykonanie badań. Pacjenci, których dotyczy taki scenariusz mają zazwyczaj zbyt wysoki cholesterol. Problem ten zdiagnozowano już u prawie 20 mln Polaków i jest to zjawisko niezwykle groźne dla zdrowia. Wysoki cholesterol niesie bowiem za sobą inne schorzenia - zwiększa ryzyko udaru mózgu czy zawału serca. Ponadto towarzyszy bardzo często osobom otyłym - takie połączenie jest ogromnym zagrożeniem dla życia. 

Reklama

Cholesterol LDL powoduje, że substancje tłuszczowe odkładają się w ścianach naczyń krwionośnych, powodując miażdżycę. Stają się ine w środku coraz węższe, co znaczne utrudnia przepływ krwi. Zatkane naczynia są bezpośrednią przyczyną udarów i zawałów.

Istnieją jednak sposoby na wczesne zdiagnozowanie problemu, poprzez prawidłowe odczytywanie sygnałów, które wysyła nam organizm. Pierwszym z nim jest właśnie ból dolnych kończyn.

Czytaj więcej: Bolą cię nogi? Koniecznie sprawdź swój cholesterol

Ból mięśni pierwszym sygnałem alarmowym

Bagatelizowany ból nóg z czasem może przerodzić się w chorobę tętnic odwodowych (PAD). Niedrożne tętnice zlokalizowane w kończynach dolnych dają konkretne symptomy. Jest to zazwyczaj ostry, tępy, uciążliwy ból, uczucie skurczu, przemęczenia mięśni, nasilający się podczas ruchu, a znikający w czasie odpoczynku. Nie można mylić go z bólem stawów - ten nie ma nic wspólnego z naczyniami.

Co ochroni przed rozwojem miażdżycy?

Aby zapobiec wysokiemu poziomowi cholesterolu, a tym samym rozwojowi miażdżycy, najważniejsza jest zdrowa, zbilansowana dieta. Powinna ona obfitować w produkty roślinne, zdrowe tłuszcze nienasycone. Zredukować natomiast powinno się produkty odzwierzęce, które są źródłem tłuszczy nasyconych. Należy także dbać o codzienną dawkę ruchu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: cholesterol | miażdżyca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy