Reklama

Pocisz się za bardzo? Znajdź przyczynę

​Wielu chorobom wywołanym przez wirusy lub bakterie towarzyszy gorączka. Im jest wyższa, tym bardziej się pocisz.

To naturalna reakcja organizmu na wysoką temperaturę. Zwykle po infekcji dolegliwość ta ustępuje i wszystko szybko wraca do normy. Czasem jednak organizm potrzebuje więcej czasu, by odbudować siły. A gdy jesteś osłabiona walką z chorobą, nawet niewielki wysiłek sprawia, że się pocisz. U niektórych osób infekcja z wysoką gorączką może na pewien czas rozregulować tzw. ośrodek termoregulacji. Wówczas napady silnego pocenia się pojawiają się nawet do kilku miesięcy po chorobie.

Sygnał spadku poziomu cukru

Jeżeli jesz posiłki nieregularnie, robisz długie przerwy, pijesz duże ilości kawy, a do tego żyjesz w ciągłym napięciu, może to prowadzić do spadku poziomu cukru we krwi. Niedocukrzeniu sprzyja także intensywne odchudzanie i stosowanie głodówek. Pojawia się wówczas drżenie rąk, intensywne pocenie się na całym ciele. Silne pocenie związane z wahaniami poziomu cukru bywa też sygnałem cukrzycy. Pot ma wówczas charakterystyczną woń acetonu. Aby sprawdzić, czy nadmierne pocenie wynika z cukrzycy, trzeba zbadać stężenie glukozy we krwi.

Reklama

Winne mogą być hormony

Przyczyną zbyt intensywnego pocenia się często są hormony. Tzw. zlewne poty połączone z uderzeniami gorąca u kobiet po 45. r.ż. są charakterystyczne dla zbliżającej się menopauzy. Naturalne jest też pocenie się po porodzie. To skutek zaburzenia równowagi hormonalnej. W ten sposób organizm pozbywa się nadmiaru płynów po ciąży. Także zwiększona produkcja hormonów tarczycy, która towarzyszy nadczynności gruczołu, objawia się m.in. nocnymi potami. Chorobę można zdiagnozować, badając poziom hormonów tarczycy we krwi.

Trzeba wykluczyć gruźlicę i chłoniaki

Nowotwory rozwijające się w układzie chłonnym, tzw. chłoniaki, często dają znać o sobie dolegliwościami, które przypominają przemęczenie lub trudne do wyleczenia przeziębienie. Oprócz ogólnego osłabienia, kaszlu, stanu podgorączkowego, jednym z objawów jest silne pocenie się w nocy. Podobne objawy mogą być też sygnałem coraz częstszej gruźlicy. Dlatego każde nadmierne pocenie się, które pojawia się nagle, nie ustępuje przez kilka tygodni i towarzyszą mu również inne dolegliwości, należy koniecznie skonsultować z lekarzem.

To tylko przykra dolegliwość

Wzmożone pocenie się podczas wysiłku fizycznego czy upału to naturalny mechanizm regulujący temperaturę ciała. Pot chłodzi organizm, chroniąc go przed przegrzaniem. Jednak niektóre osoby pocą się obficie samoistnie, niezależnie od tych czynników. Ich nadpotliwość nie jest związana z żadną chorobą. Pot może spływać strużkami od pach po ciele lub kapać z dłoni, stóp, czoła i zostawiać ślady na dotykanych przedmiotach. Taka potliwość jest skutkiem zbyt aktywnie pracujących gruczołów potowych. Ich największe skupiska są pod pachami oraz na dłoniach i stopach, dlatego te miejsca pocą się najbardziej. Nieznane są przyczyny nadaktywności gruczołów potowych. Wiadomo jednak, że skłonność do nadpotliwości może być uwarunkowana genetycznie. Nadpotliwość bywa bardzo uciążliwa. Krępujące są mokre plamy na ubraniu czy wciąż wilgotne dłonie. Jeśli nie pomogą antyperspiranty, można zastosować zastrzyki z botoksu czy jonoforezę.

Często to skutek własnych błędów

Niektóre osoby zgłaszające się do dermatologa z problemem wzmożonej potliwości, w rzeczywistości cierpią tylko na pozorną nadpotliwość. Zastosowane przez lekarza metody pomiaru wydzielanego potu pomagają to ustalić. Częstą przyczyną jest przegrzewanie ciała, noszenie nieprzewiewnych ubrań ze sztucznych materiałów. Gruczoły potowe do wzmożonej pracy pobudza też kofeina, częste jedzenie pikantnych, gorących potraw oraz palenie papierosów (nikotyna).

Olga Kamińska







Świat kobiety
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | choroby | hormony
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy