Podczas letnich miesięcy mocno się pocę
Nadmierne pocenie się jest dla ciebie poważnym problemem? Dowiedz się, co o przyczynach tej dolegliwości mówią nasi eksperci.
lek. med. Maciej Myśliwczyk, dermatolog
Pot jest ubocznym produktem fizjologicznego procesu termoregulacji. Powstaje wtedy, gdy organizm decyduje, że trzeba obniżyć wewnętrzną temperaturę. Pocimy się więc, gdy robi się bardzo gorąco (czyli gdy temperatura jest wyższa niż 28 st. C) albo podczas wysiłku fizycznego. Chociaż mamy wtedy poczucie dyskomfortu, taka sytuacja nie świadczy o żadnej nieprawidłowości.
Są jednak osoby, które pocą się bardzo obficie niezależnie od sytuacji. Uciążliwość tej dolegliwości zwiększa jeszcze towarzyszący poceniu się nieprzyjemny zapach. Dyskomfort ten można nieco zmniejszyć, stosując się do kilku prostych zasad. Przede wszystkim powinno się zwrócić większą uwagę na higienę: należy więc brać prysznic przynajmniej dwa razy dziennie, a jeśli jest taka możliwość, to nawet częściej. Trzeba koniecznie zadbać o to, by temperatura zarówno w mieszkaniu, jak i w miejscu, w którym pracujemy, nie była zbyt wysoka. Osoby, które nadmiernie się pocą, powinny też unikać pewnych produktów żywnościowych. Pracę gruczołów potowych nasilają np. napoje takie jak kawa, herbata czy alkohol.
Osoby cierpiące z powodu nadpotliwości powinny też wykluczyć z diety rozgrzewające przyprawy (np.: pieprz, ostrą paprykę, cynamon). Warto też regularnie korzystać z dezodorantów antyperspiracyjnych (ograniczających wydzielanie potu) nie tylko tych dostępnych w drogeriach, ale także tych aptecznych.
Lek. med. Arkadiusz Miller, internista
Nadmierne pocenie się może być symptomem wielu chorób. Pocimy się więc np. wtedy, gdy mamy gorączkę podczas infekcji, ale także wtedy, kiedy już z infekcji wyjdziemy i jesteśmy mocno osłabieni. Wydzielanie zbyt dużej ilości potu może być również jednym z objawów poważnych chorób, takich jak cukrzyca czy gruźlica, a także symptomem dolegliwości hormonalnych (np. nadczynności tarczycy).
Warto pamiętać o tym, że nadmierne pocenie się jest jednym z najczęstszych objawów menopauzy i jeśli pojawia się nagle, może świadczyć o jej początkach. Choć nadmierne wydzielanie potu nie jest zazwyczaj jedynym objawem choroby, warto powiedzieć lekarzowi o takiej dolegliwości i poprosić o skierowanie na odpowiednie badania (np. poziomu glukozy we krwi, TSH, poziomu hormonów płciowych).
- szałwiowe kompresy; dwie łyżki suszonych liści szałwii zalewamy szklanką wrzątku i zaparzamy pod przykryciem przez 15-20 minut. Napar studzimy. Namoczoną w nim gazę przykładamy do skóry pod pachami na 2-3 minuty 2-3 razy dziennie.
- kąpiel winna; żeby z niej skorzystać, musimy wymieszać pół szklanki octu winnego z 20 kroplami cyprysowego albo bergamotkowego olejku eterycznego. Mieszankę wlewamy do buteleczki i odstawiamy na tydzień w ciemne i dość chłodne miejsce. Codziennie potrząsamy pojemniczkiem, by składniki dobrze się połączyły. Po tygodniu możemy zacząć używać mikstury, dodając mniej więcej trzy łyżki płynu do kąpieli.
- pietruszkowo-szpinakowa wcierka; kilka gałązek natki pietruszki i garść liści szpinaku drobno siekamy (albo miksujemy w malakserze). Tak przygotowane zioła zawijamy w gazę i zawiniątkiem pocieramy skórę pod pachami. Można to robić kilka razy dziennie.
- kąpiel rumiankowa Przygotowujemy napar z rumiankowej herbaty ekspresowej albo suszonych kwiatów rumianku i wlewamy do wanny z ciepłą wodą. Trzy razy w tygodniu zanurzamy się w rumiankowej kąpieli przynajmniej na 20 minut.