Reklama

Pora na detoks

Na przełomie pór roku najbardziej odczuwamy skutki złej diety i braku ruchu na świeżym powietrzu. Dlatego właśnie teraz warto zastosować krótką kurację oczyszczającą. Dzięki niej organizm zacznie znowu sprawnie funkcjonować. Potraktujmy ją więc rozważnie - niech będzie wstępem do zdrowego, racjonalnego sposobu żywienia oraz zmiany niewłaściwych nawyków.

5 kroków, które przygotują cię do rozpoczęcia diety

1. Dostosuj dietę do potrzeb i wybierz dobry termin. Jeśli chcesz, aby kuracja nie była uciążliwa i zakończyła się powodzeniem, przygotuj się do niej starannie. Zastanów się, co jest twoim celem. Chcesz odzyskać energię, stracić nadmiar wody z organizmu czy poczuć się lżejsza? Jeśli nie lubisz monotonnych posiłków, nie wybieraj np. diety ryżowej czy pszenicznej. Łatwiej ci będzie na pewno przeprowadzić kurację warzywno-owocową.

Przemyśl termin rozpoczęcia diety. Jeśli ma być to np. weekend, sprawdź najpierw, czy nie masz zaproszenia na kolację lub imieniny. Nie planuj też w tym czasie podróży.

Reklama

2. Zapytaj o radę dietetyka lub swojego lekarza. Gdy zdecydujesz jakiego rodzaju dieta najbardziej ci odpowiada, oraz jak długo zamierzasz ją stosować, skonsultuj to ze specjalistą. Najbezpieczniejsze są 1-2 dniowe kuracje. W żadnym wypadku nie stosuj na własną rękę długotrwałych postów czy niskokalorycznej diety. Możesz zrobić sobie krzywdę i poważnie zaburzyć metabolizm.

Nie powinnaś przeprowadzać na własną rękę diety oczyszczającej, jeśli chorujesz na jakąś chorobę przewlekłą np. nadciśnienie czy cukrzycę, ciężko pracujesz fizycznie, intensywnie uprawiasz sport lub jesteś w ciąży.

3. Zaplanuj wszystkie posiłki, zrób listę zakupów. Nawet jeśli zamierzasz zastosować całkowity post, nie oznacza to, że nic tego dnia nie będzie ci potrzebne. Musisz mieć pod ręką odpowiednią ilość wody mineralnej, różne herbatki ziołowe czy owocowe.

Zgromadź potrzebne produkty. Zależnie od kuracji, którą chcesz przeprowadzić, musisz wcześniej przygotować sobie wszystko, co może ci być potrzebne. Jeżdżenie w poszukiwaniu ich podczas diety może narazić całe przedsięwzięcie na niepowodzenie. Ważne są nie tylko produkty, które będziesz jadła, np. owoce czy warzywa, ale także sprzęt do przygotowywania posiłków jak np. wyciskarka do soków, garnek do gotowania na parze czy dzbanek do przyrządzania koktajli.

4. Łagodnie rozpocznij i tak samo zakończ kurację. Ważną zasadą przy stosowaniu detoksu jest krótkie wprowadzenie do diety. Kilka dni wcześniej stopniowo wyrzucaj z jadłospisu tłuste potrawy białkowe. Nie jedz nic smażonego, zrezygnuj z pikantnych posiłków słodyczy, mocnej kawy i herbaty.

Nie przerywaj diety gwałtownie. To może być niebezpieczne. Szczególnie, jeśli stosujesz głodówkę. Aby ją zakończyć ,zacznij od jedzenia owoców i gotowanych warzyw. Potem wprowadź np. kleiki i lekkie pieczywo. Gotowane mięso lub rybę będziesz mogła zjeść dopiero w następnej kolejności. Aby nie nabawić się kłopotów, wychodź z diety stopniowo przez tydzień.

5. Wypijaj przynajmniej trzy litry wody niegazowanej. Woda to wielki sojusznik oczyszczania, dlatego picie jej podczas kuracji jest jak najbardziej polecane. Pomoże wypłukać toksyny z organizmu i pobudzi proces oczyszczania. Niegazowna woda mineralna nie jest limitowana. Pij, ile dasz radę!

Zioła lub gotowe herbatki oczyszczające powinny ci stale towarzyszyć podczas detoksu. Doskonale sprawdzą się zielona herbata oraz napary z takich roślin jak koper włoski, karczoch zwyczajny, mniszek lekarski czy fiołek trójbarwny.

Dieta dr Bardadyna

Twórca diety strukturalnej, irydolog, doktor Marek Bardadyn proponuje oczyszczanie organizmu w weekend. Kuracja jest bezpieczna dla zdrowia, a jej korzyść dodatkowa to utrata kilograma w ciągu dwóch dni.

Kuracja oparta na koktajlach jest bardzo prosta do przeprowadzenia. Nie wymaga gotowania czasochłonnych posiłków. Jeśli przed rozpoczęciem jej zgromadzisz wszystkie potrzebne ci produkty, będziesz mogła błyskawicznie przygotowywać koktajle.

Zacznij oczyszczanie już w piątek wieczorem. Zanim jednak przygotujesz sobie pierwszy koktajl, pij wodę mineralną i zieloną herbatę. W sumie do godziny 18.30. powinnaś wypić 1,5 litra płynów. Koktajle przyrządzaj bezpośrednio przed spożyciem i pij w porach posiłków. Dostarczają dużo składników odżywczych i mało kalorii.

Pełną listę produktów dozwolonych w diecie znajdziesz na www.dietastrukturalna.pl, a szczegółowe informacje na temat jej stosowania w książce "Odchudzanie weekendowe" Marka Bardadyna.

Jak działa: Dieta strukturalna to nie tylko dobry sposób na oczyszczenie organizmu, ale także na pozbycie się nadwagi. Stosowanie jej przez 2-3 dni nie spowolni przemiany materii, więc nie spowoduje też efektu jo-jo. Nie będziesz także odczuwała głodu, ponieważ produkty, z których przyrządza się napoje mają niski indeks glikemiczny.

A to oznacza, że po wypiciu koktajlu szybko pojawi się uczucie sytości i utrzyma się, aż do następnego posiłku. Produkty, z których przygotowujesz koktajle warto na stałe włączyć do jadłospisu. Mają wiele cennych składników odżywczych.

Przykładowy jadłospis:

• Piątek - 18.30 - Szklankę jogurtu lub kefiru zmiksuj z małym bananem, łyżeczką siemienia lnianego, zarodków lub otrąb pszennych.

• Sobota - 8.30 - Szklanka mleka sojowego zmiksuj z 200 g mrożonych truskawek, łyżeczką siemienia i zarodków pszennych lub 2. łyż. otrąb pszennych.

11.30 - 300 ml soku pomarańczowego zmiksuj z łyżeczką zarodków pszennych lub dwiema otrąb i 4. morelami suszonymi.

15.00 - Zrob koktajl z 300 ml soku pomidorowego, połowy puszki tuńczyka, łyżeczki siemienia i morszczynu (kupisz w aptece).

18.30 - Przygotuj koktajl ze szklanki mleka sojowego, 6 moreli suszonych, łyżeczki siemienia lnianego i dwóch łyżeczek otrąb pszennych.

Niedziela - 8.00 - Koktajl przygotuj ze szklanki mleka sojowego, 200 g truskawek (mogą być mrożone), łyżeczki siemienia, zarodków pszennych lub dwóch łyżeczek otrąb pszennych.

11.30 - 300 ml soku pomarańczowego zmiksuj z łyżeczką zarodków pszennych lub dwiema otrąb pszennych i czterema morelami suszonymi.

15.00 - Zrób koktajl z 300 ml soku pomidorowego, połowy puszki tuńczyka, łyżeczki siemienia i morszczynu. Jeśli lubisz, możesz wzbogacić smak napoju dodając ząbek czosnku.

18.30 - Szklankę mleka sojowego zmiksuj z małym, niezbyt dojrzałym bananem, łyżeczką siemienia lnianego, łyżeczką zarodków pszennych lub dwiema łyżeczkami otrąb pszennych.

Dieta warzywno-owocowa

Kuracja trwająca od 2 do 6 tygodni polecana jest przez autorkę, dr Ewę Dąbrowską, jako oczyszczająca i odchudzająca. Stosuj pod kontrolą specjalisty.

Kilka tygodni jesz warzywa w dowolnej ilości. Można je przyrządzać na parze, na pół twardo lub krótko gotować w postaci zupy. Bardzo polecane są także w postaci surówek. Nie dodajesz do nich żadnego tłuszczu (oliwy, masła czy majonezu). Przyprawiaj ziołami i zieleniną, używaj jak najmniej soli, najlepiej ziołowej. Możesz także jeść owoce sezonowe.

Pij codziennie herbaty ziołowe i owocowe, wodę mineralną, rozcieńczone soki warzywne i owocowe. Na śniadanie pij co dzień szklankę soku z marchwi. Jak najczęściej spożywaj buraki, szczególnie barszcz na domowym zakwasie.

Jak działa: Dieta, stosowana pod okiem doświadczonego dietetyka lub lekarza (przez wielu traktowana sceptycznie, bo nie zawiera tłuszczów ani białek), działa oczyszczająco, obniża poziom cholesterolu, pozwala pozbyć się nawet znacznej nadwagi. Obniża nadciśnienie i poziom cukru we krwi, łagodzi choroby skórne.

Przykładowy jadłospis:

• Śniadanie: Szklanka świeżego soku wyciśniętego z marchwi (pij go codziennie), surówka z utartej białej rzodkwi, drobno pokrojonej cykorii, posypana zieloną pietruszką.

• II Śniadanie: Pokrój w ćwiartki dwa jabłka i rozgotuj je w małej ilości wody, a następnie przetrzyj przez sito. Dopraw mus mielonym cynamonem. Możesz dodać niewielkie ilości owoców mrożonych, np. malin czy jagód.

• Obiad: Zupa krem z kalafiora. Ugotuj kalafiora z marchewką i pietruszką w niewielkiej ilości wody. Dopraw solą ziołową i oregano. Zmiksuj na krem. Szaszłyki warzywne: Nadziej na patyczki dowolne warzywa np. kolorową paprykę cukinię, cebulę. Opiecz na grillu elektrycznym lub w piekarniku.

• Podwieczorek: Jabłko pieczone, surówka z marchwi i selera, doprawione sokiem z cytryny, szklanka soku pomidorowego, herbata z róży.

• Kolacja: Leczo z warzyw: ogórki kiszone, paprykę czerwoną i zieloną, cebulę, cukinie i pomidory pokrój i duś w małej ilości wody, do miękkości, dodaj liść laurowy. Dopraw zmieloną, słodką papryką, pieprzem ziołowym.

Dieta ryżowa lub pszniczna

Monodiety to znany sposób na oczyszczanie z toksyn. Polecają go specjaliści medycyny naturalnej.

Ta dieta wywodzi się z medycyny chińskiej. Według niej monokurację zbożową można przeprowadzać maksymalnie 2 razy w roku, wiosną i na jesieni. Może trwać najkrócej 3 dni, najdłużej 12. Produkty najlepiej jest kupić w sklepie ze zdrową żywnością. Pamiętaj też, aby nie zostawiać ugotowanych ziaren na następny dzień. Rano trzeba przygotować świeże.

Dieta zbożowa oczyszcza organizm, ryżowa pomaga także w leczeniu śluzówki jelita grubego i zmian skórnych. Dieta pszeniczna i jaglana ułatwiają oczyszczenie wątroby. Wszystkie należą do diet regenerujących siły witalne. Można stracić też kilka kilogramów, bo monotonia posiłków sprawia, że jemy coraz mniejsze porcje, ale nie należy ich traktować jak diet odchudzających.

Przykładowy jadłospis:

Bez względu na to, którą dietę zastosujesz - tę na bazie ciemnego ryżu, ziaren pszenicy czy kaszy jaglanej, zasady stosowania jej są takie same.

• Posiłki: Ugotuj dowolne ziarno (ale tylko jeden rodzaj!) od razu w ilości na cały dzień, ale nie na dłużej. Jedz na ciepło, przynajmniej 4-6 razy dziennie, najlepiej w porze zwykłego posiłku. Nie ma ograniczeń, co do ilości jedzenia, możesz jeść, ile chcesz.

• Dodatki: Monotonię posiłków możesz przerwać posypując porcję ziarna różnego rodzaju zieleniną, np. drobno posiekaną nacią pietruszki czy koperkiem. Do każdego posiłku możesz też dodać jeden dodatek: gotowane jabłko, zmielone siemię lniane lub rozmaite kiełki czy listki młodego mniszka.

• Napoje: Pij jak najwięcej ok. 3 l płynów dziennie. Wybieraj herbaty ziołowe z melisy, rumianku, mięty, dziurawca, pokrzywy. Pij herbatę czerwoną, zieloną oraz niegazowaną wodę mineralną.

Anna Gumowska

Świat kobiety
Dowiedz się więcej na temat: owoce | oczyszczanie | warzywa | jadłospis | dieta | detoks | diety
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy